Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... semn parcare persoane cu handicap
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

semn parcare persoane cu handicap

Semnele de parcare pentru persoanele cu handicap pot fi instalate in afara parcarilor amenajate ? Aceste "parcari" sunt nominale?
Concret, pe strada din fata blocului (fara parcari amenajate) a aparut un semn de parcare pentru handicap. Acest spatiu este revendicat pentru folosire exclusiva de un individ care nu detine card-legitimatie pentru persoane cu dizabilitati. Cum poate fi solutionata aceasta situatie?
Multumesc!
Ca sa beneficiati numai dvs. de parcare, respectivul loc de parcare trebuie sa fie nominalizat pe talonul de parcare pe care il detineti.
Primaria emite taloane de parcare, de regula, pe o anume zona, nu pe un anume loc.