Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... facturile proforme sunt acceptate in instanta?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

facturile proforme sunt acceptate in instanta?

in situatia in care un client nu plateste pe motiv ca nu achita proforme??, in instanta sunt acceptate aceste facturi proforme? din cate stiu contractul-cf.noilor reglementari- este suficient pentru a face o plata dar cand e vorba de probe in instanta lucrurile nu stau chiar asa..avocatul vrea facturile cu semnaturi de primire..
daca firma este in procedura de faliment inscrieti-va in masa credala, nu mai puteti recupera debitul in instanta. Banuiesc ca av dvs vroia sa mearga pe procedura privind somatia de plata
in ceea ce priveste factura proforma conform legii 82/1991 republicata si codul fiscal, aceasta are rol de informare si contine elementele principale ale facturii fiscale. daca in termen de 5 zile de la emiterea facturii proforme nu se emite factura fiscala si nici nu se achita... atunci aceasta factura proforma se anuleaza, adica nu mai reprezinta obligatie de plata.:O
in ceea ce priveste factura de 80000euro, de ce nu ati luat decizia sa mergeti pana la extrem, adica sa solicitati dvs falimentul

Incercati si mai consultati si alti avocati cu actele pe masa, cred ca cel la care ati apelat a ales cea mai simpla metoda ... si nu cea care sa va avantaje in situatia data si sa garanteze neaparat reusita
m-am mai gandit la ceva:

ati putea solicita Directiei Generale a Finantelor Publice amendarea societatii cu suma de 30.000 RON pentru nerespectarea dispozitiilor Legii nr. 469/2002 cu privire la unele masuri pentru intarirea disciplinei contractuale, art. 10 – „ Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 100.000.000 lei la 300.000.000 lei urmatoarele fapte : neefectuarea, cu rea credinta stabilita in conditiile legii, de catre debitor a platilor la data scadentei..”.

poate se trezesc la realitate:D
new_2009 a scris:

m-am mai gandit la ceva:

ati putea solicita Directiei Generale a Finantelor Publice amendarea societatii cu suma de 30.000 RON pentru nerespectarea dispozitiilor Legii nr. 469/2002 cu privire la unele masuri pentru intarirea disciplinei contractuale, art. 10 – „ Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 100.000.000 lei la 300.000.000 lei urmatoarele fapte : neefectuarea, cu rea credinta stabilita in conditiile legii, de catre debitor a platilor la data scadentei..”.

poate se trezesc la realitate:D

Legea respectiva a fost abrogata!
si oricum nu cred ca a fost cineva amendat pe legea respectiva, iar la suma de 80.000 eur mai bine plateau amenda decat sa achite datoria ...
in ce priveste factura proforma, si eu cred ca poate fi cel mult un inceput de dovada scrisa. trebuie sa existe si alte dovezi (asumate de debitor) din care sa rezulte ca marfa a fost livrata / serviciul a fost prestat, astfel incat obligatia de plata a devenit scadenta.
Buna ziua,
Stimate Dle. av @alexgrigoriu,
sunt incantat sa constat ca i-mi confirmati opinia formulata in mesajul meu anterior cu privire la faptul ca se poate sustine, cu temei legal, faptul ca o factura pro-forma, insotita de documente legale ce confirma executarea intocmai a obligatiilor contractuale reciproce, este un bun "inceput de dovada scrisa" intr-un eventual litigiu in instanta.
Cu stima,