Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Demisie presedinte asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Demisie presedinte asociatie de proprietari

Buna ziua. Eu, in calitate de presedinte al unei asociatii de proprietari vreau sa demisionez. Uitandu-ma in lege, nu am un termen anume, si nu se intelege, ce va face comitetul executiv, adica daca si acesta este demis de drept, sau ramane in functie? Se spune ca "in caz de încetare a mandatului preşedintelui înainte de termen, comitetul executiv convoacă, în termen de 5 zile de la încetarea mandatului, o adunare generală pentru alegerea unui nou preşedinte" In plus de asta mai exista o conditionare. "În cazul demisiei unui membru al comitetului executiv al asociaţiei de proprietari, membrul demisionar îşi exercită toate atribuţiile şi răspunderile până la data alegerii unui nou membru al comitetului executiv în locul acestuia". Adica, nu pot demisiona, pana cand nu este ales un alt presedinte?
Buna seara. Poate fac eu o confuzie, si m-am uitat pe undeva, unde cineva nedocumentat, batea campii, si am ajuns sa fac confuzii.. Ce-mi aduc aminte e ca se stipula, ca se pierde calitatea de membru al asociatiei, si de aici am prezumat ca, pierzandu-se aceasta calitate. nu ai cum sa mai fii in C.E.
Multumesc
Ar fi insemnat ca daca am mai multe proprietati, avand domiciliul la una dintre ele, sa nu mai am dreptul sa fiu membru in asociatiile de proprietari unde sunt celelalte proprietati iar asta ar fi incalcat constitutia (dreptul la asociere).
Imputernicirea data de catre presedinte trebuie sa i se deea un numar de ordine , poate fi semnata doar de presedinte sau trebuie semnata de catre cei prezenti la aceea adunare generala. Problema este ca imputernicirea a fost propusa la o data iar dupa o luna si ceva a fost intocmita faraun nr de inregistrare.
Vechea poveste.
Cu toate ca legea a fost rescrisa, legiuitorul a "uitat" sa corecteze ce era de corectat si in cazul Comitetului Executiv.

1. As vrea sa vad si eu cum poate cineva obliga (chiar si legea asta stramba) pe altcineva sa fie Presedinte de Asociatie la infinit, demisionar la infinit etc. Asta este o aberatie care incalca drepturi fundamentale.
2. Se tot vorbeste de organizarea Adunarii Generale pentru alegerea unui nou presedinte mai ales in situatiile in care tot Comitetul Executiv si-a dat demisia (se intampla des in ultima vreme). Legea spune ca se voteaza dintre candidati... adica dintre cei care si-au depus candidaturile dar nu mai spune ce se intampla cand NU exista candidati. Raman demisionarii la infinit?

Din punctul meu de vedere Legea este total depasita. Era valabila in vremurile in care mai exista implicare in comunitate, acum sunt doar vorbe si atat. Fiecare pentru el.

PS. Va rog nu incercati sa demonstrati ca e corect sa ramai in functie demisionar fiind pentru ca nu ai inlocuitor si pentru ca asa spune legea. Orice punere intr-o functie aleasa sau nu se face cu acordul celui pus in functie, aceeasi logica functioneaza si invers, nu-l poti obliga sa ramana daca nu mai vrea.
Cum ati rezolvat?

Amalexco a scris:

Buna ziua. Eu, in calitate de presedinte al unei asociatii de proprietari vreau sa demisionez. Uitandu-ma in lege, nu am un termen anume, si nu se intelege, ce va face comitetul executiv, adica daca si acesta este demis de drept, sau ramane in functie? Se spune ca "in caz de încetare a mandatului preşedintelui înainte de termen, comitetul executiv convoacă, în termen de 5 zile de la încetarea mandatului, o adunare generală pentru alegerea unui nou preşedinte" In plus de asta mai exista o conditionare. "În cazul demisiei unui membru al comitetului executiv al asociaţiei de proprietari, membrul demisionar îşi exercită toate atribuţiile şi răspunderile până la data alegerii unui nou membru al comitetului executiv în locul acestuia". Adica, nu pot demisiona, pana cand nu este ales un alt presedinte?