Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am avut un accident cu trenul la trecerea la nivel cu ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am avut un accident cu trenul la trecerea la nivel cu calea ferată, semnalizată doar cu crucea Sf. Andrei. Mi-a fost suspendat permisul pe trei luni fără drept de conducere, este corect?

Bună ziua.La trecerea la nivel cu calea ferata semnalizata cu semnul Sf Andrei am avut un accident cu trenul din cauza vizibilității reduse.Mi-a fost suspendat permisul pe trei luni fara drept de conducere?Este corect?Unde depun contestație?Multumesc
Manuela Rășină, administrator
Eu zic că șansele dumneavoastră de câștig depind în primul rând de avocat. Formulați plângere contravențională împotriva procesului verbal de constatare a contravenției în termen de 15 zile de la data luării la cunoștință și solicitați politiei, in baza unui certificat de grefa eliberat de grefa instantei unde depuneți plângerea, restituirea permisului de conducere până la soluționarea definitivă a cauzei, urmând ca la pronunțarea unei hotărâri definitive sa procedați conform acesteia. Succes!
Buna ziua , corect spusele utilizatorului latka, dar fara un martor chiar si ulterior evenimentului , nu ai prea mari sanse . Martorul trebuie sa observe cu propriile simturi ca nu exista semnale acustice sau luminoase la calea ferata respectiva , astfel se va face o expertiza pe care o cereti in instanta si pana atunci cu certif.de grefa puteti conduce pana la epuizarea cailor de atac in instante, ex apel aprox 9 luni de zile cu vacantele lor cu tot.
apropo cine vrea sa comenteze postare mea de permis suspendat pentru neacordare de prioritate, desii politistul nu a constatat el fapta. ms
Buna ziua , corect spusele utilizatorului latka, dar fara un martor chiar si ulterior evenimentului , nu ai prea mari sanse . Martorul trebuie sa observe cu propriile simturi ca nu exista semnale acustice sau luminoase la calea ferata respectiva , astfel se va face o expertiza pe care o cereti in instanta si pana atunci cu certif.de grefa puteti conduce pana la epuizarea cailor de atac in instante, ex apel aprox 9 luni de zile cu vacantele lor cu tot.
apropo cine vrea sa comenteze postare mea de permis suspendat pentru neacordare de prioritate, desii politistul nu a constatat el fapta. ms
Buna seara! S-ar putea sa gresesc insa desi am luat carnetul acum 26 de ani imi aduc aminte ca la trecerea peste calea ferata semnalizata cu << crucea Sfantului Andrei>> aveam obligatia sa opresc, sa ma asigur ca nu trece niciun tren si apoi sa trec. In caz contrar mi se lua carnetul. Eu cred ca vi s-a luat carnetul pt. ca practic nu ati dat prioritate trenului si ati cauzat un accident. Carnetul se suspenda cand incalcati regulile de prioritate din cate stiu eu. Am avut un caz concret cand nu mi s-a dat prioritate de dreapta si cel care a facut-o a ramas fara carnet.Toate cele bune!
Gresiti sigur si nici nu ati citit articolele de lege postate anterior, in care se spune clar pentru ce abatere se suspenda permisul pentru 90 de zile.In al doilea rind amestecati treburile, una e sa reduci viteza si sa fii atent la trecerea de nivel cu calea ferata si alta e sa nu ai drept de trecere. sa ti se interzica. Interzicerea se face prin semnale luminoase si acustice. N-ar fi rau sa recititi codul rutier si regulamentul de aplicare dupa 26 de ani.
latka, utilizator