Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am avut un accident cu trenul la trecerea la nivel cu ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am avut un accident cu trenul la trecerea la nivel cu calea ferată, semnalizată doar cu crucea Sf. Andrei. Mi-a fost suspendat permisul pe trei luni fără drept de conducere, este corect?

Bună ziua.La trecerea la nivel cu calea ferata semnalizata cu semnul Sf Andrei am avut un accident cu trenul din cauza vizibilității reduse.Mi-a fost suspendat permisul pe trei luni fara drept de conducere?Este corect?Unde depun contestație?Multumesc
Manuela Rășină, administrator
Nu trebuie sa recitesc Codul Rutier ca sa-mi amintesc faptul ca la intalnirea semnului reprezentand crucea Sf. Andrei am obligatia sa reduc viteza sa opresc in locul de maxima vizibilitate fara a depasi indicatorul si sa continui drumul daca nu sunt alte pericole. E la fel ca la indicatorul STOP. Faptul ca ati avut accident inseamna ca nu ati dat prioritate,iar acest lucru se incadreaza la prevederile legale privind neacordarea prioritatii. Daca dati search pe Google gasiti o gramada de stiri prin care politia a retinut carnetele doar pt. faptul ca soferii nu au oprit sa se asigure la trecerea peste calea ferata semnalizta doar cu crucea Sf. Andrei, chiar daca trenul nu trecea.
adimanea, utilizator
Eu zic sa mai citiți codul rutier, aici nu e site de știri mondene cu polițiști care iau permise după cum li se pare, aici se argumentează doar cu textul juridic.
Va rog sa cititi si alte discutii din acelasi site pe aceeasi tema si o sa gasiti si niste linkuri externe. Poate va lamuriti.HG1391-regulam. aplic. OUG195

Art. 138. – (1) Conducatorul de vehicul este obligat sa opreasca atunci când:
a) barierele sau semibarierele sunt coborâte, în curs de coborâre sau ridicare;
b) semnalul cu lumini rosii si/sau semnalul sonor sunt în functiune;
c) întâlneste indicatorul „Trecerea la nivel cu calea ferata simpla, fara bariere”, „Trecerea la nivel cu calea ferata dubla, fara bariere” sau „Oprire”.
(2) Vehiculele trebuie sa opreasca, în ordinea sosirii, în locul în care exista vizibilitate maxima asupra caii ferate fara a trece de indicatoarele prevazute la alin. (1) lit. c) sau, dupa caz, înaintea marcajului pentru oprire, ori înaintea barierelor sau semibarierelor, când acestea sunt închise, în curs de coborâre sau ridicare.

Hory1987
Utilizator
16:39, 10 Septembrie 2017
[ link extern ]

adimanea, utilizator
Domnule, imi pare foarte rau pentru dvs. dar chiar nu doriti sa cititi articolul de lege pentru care a fost suspendat permisul d-nei pe 3 luni. Ce-mi citati dvs. acolo nu are legatura cu suspendarea permisului.

Inca o data pentru domnia voastra:
OUG 195/2002 varianta actualizata 2018
Art 102
................................................................
(3) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a IV-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 90 de zile savarsirea de catre conducatorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai urmatoarelor fapte:
a) conducerea sub influenta bauturilor alcoolice, daca fapta nu constituie, potrivit legii, infractiune;
b) conducerea vehiculului cu defectiuni grave la sistemul de franare sau la mecanismul de directie, constatate de politia rutiera impreuna cu specialistii Registrului Auto Roman;
c) neoprirea la trecerea la nivel cu calea ferata cand barierele sau semibarierele sunt coborate ori in curs de coborare sau cand semnalele cu lumini rosii si/sau sonore sunt in functiune;
e) depasirea cu mai mult de 50 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv si pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatata, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate si verificate metrologic.

Vedeti in articolul de lege vreo cruce a Sfintului Andrei ? D-na a explicat ca nu exista semnalizare luminoasa si acustica si i-am explicat sa verifice, pentru ca asta e singurul temei legal pentru care i se poate lua permisul.
Mai clar de atit nu pot sa va explic si nu mai am de ce sa va dau vreo replica daca insistati a sustine altceva.

latka, moderator