Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Este pasibil de amendă pentru lipsa RCA proprietarul ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Este pasibil de amendă pentru lipsa RCA proprietarul unei mașini parcate pe spațiul public?

Legea 132/2017 prevede la art.3 obligatia proprietarului de a incheia asigurare RCA. Daca un autovehicul nu are RCA si nu este surprins in trafic ci se afla parcat pe un spatiu public (parcare publica), proprietarul este pasibil de amenda pentru lipsa RCA, chiar daca nu circula ?
Manuela Rășină, administrator
CJUE: Mașinile înmatriculate trebuie să aibă asigurare RCA chiar dacă sunt ținute numai în curte! Atenție! Deciziile date de CJUE sunt obligatorii pentru toate instanțele țărilor UE care se confruntă cu probleme asemănătoare, deci și pentru cele românești. www.avocatnet.ro/articol_492...
dogele, utilizator
Doar cand se află in spatiu privat, curte,garaj, etc nu e obligat sa aibă asigurare, dar e recomandabil.