Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general repartizare in dividende?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

repartizare in dividende?

Se poate repartiza in dividende suma din contul 1068-alte rezerve?
Mentionez ca in contul 1068 s-a repartizat profitul net aferent anului 2006.
Acum exista bani in firma
si asociatul doreste dividende.
Ca si inregistrari
cum ar trebui sa fac?

1068=1171 si 1171=457 si bineinteles 457=446
SAU
1068=457 direct? si 457=446

Multumesc de ajutor
!
Corect. In anexa la ORD 2374 din 2008 privind functionarea conturilor nu exista o inregistrare 1068=457.
am vazut ca ord 1752/2005 a fost abrogat...
Cum se procedeaza atunci cand rezultatul exercitiului se repartizeaza pentru alte rezerve, care ulterior vor avea ca destinatie (cf HAGA) plata de dividende?
Suma distribuita pentru alte rezerve va fi bruta sau neta?

multumesc
Daca la depunerea situatiilor financiare anuale s-a depus o propunere de repartizare a profitului pe dividende pentru o anumita suma, se poate majora aceasta suma printr-o hotarire AGA si plati impozitul pe dividende pana 25 ianuarie?
Bilantul s-a depus la 21 mai. Cum este cu termenul de 6 luni? La ce se refera?
cand se plateste impozitul pe dividende ?
dividende constituite din contul "alte rezerve" in decembrie 2011.
Pentru laura_21
Adunarea generala hotaraste in 2012 repartizarea de dividende. Pana pe 25 a lunii urmatoare celei in care s-a facut plata, se declara impozitul pe dividende in declaratia 100 si se si plateste.