avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1699 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Împuternicitul tatălui meu a scos bani din cont ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Împuternicitul tatălui meu a scos bani din cont după deces, deși am anunțat banca telefonic și am cerut blocarea cardului. Ce pot face eu, ca unic moștenitor, ca să recuperez suma de bani retrasă?

Buna ziua!
In ziua in care tatal meu a decedat, am sunat la banca sa ii blochez cardul pe care primea pensia, motivand faptul ca nu il gaseam. Am subliniat telefonic faptul ca tatăl meu a decedat si ca orice tranzactie efectuata in ziua decesului (evident si dupa, este frauduloasa).
Bazandu-ma pe acel apel telefonic si pentru ca am fost asigurat de operatorul bancii (BRD) ca a fost blocat cardul ca urmare a decesului, nu am mers personal cu certificatul de deces la banca.
Astazi, dupa aproape 3 saptamani, cand am fost la banca sa ma interesez ce trebuie sa fac in calitate de mostenitor, am fost informat ca s-a efectuat o tranzacție in cont de catre imputernicit dupa deces.
Are împuternicitul acest drept? Ma pot indrepta impotriva lui dpdv legal? Si ce pot face eu ca si unic mostenitor sa recuperez suma de bani retrasa?
Mentionez faptul ca voi merge la notar sa deschid succesiunea, dar as vrea sa ma informez si inainte, tot ce am putut face pana la momentul de fata a fost sa scot anexa 24 de la primarie.
Multumesc!
Ultima modificare: Duminică, 6 Ianuarie 2019
Manuela Rășină, administrator
Este vorba de unul din fratii tatalui. Tot el a solicitat si cei 4000 de lei ajutor de inmormantare. El mi-a spus telefonic, ca banii din cont ar fi fost pentru inmormantare, dar toate cheltuielile s-au incadrat in ajutorulde la stat...

Cum vad eu rezolvarea: (rog sa ma ajutati daca gresesc)
1. Merg la notar si fac succesiunea
2. Cu succesiunea merg la banca si solicit extras de cont (sa vad cati banuti au fost in conturi cu o zi inaintea decesului si ce sume au fost retrase)
3. Contactez inputernicitul pentru rezilvarea pe cale amiabila
4. In cazul in care nu se rezolva, il notific in scris cu privire la restituirea banutilor.
5. Actionez in instanta.

Este corect asa, sau gresesc undeva?
Ultima modificare: Sâmbătă, 5 Ianuarie 2019
gi-jane2, moderator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca a folosit banii pentru înmormântare, pomeni, etc. si nu a folosit banii in alt scop veti lamuri în instanța cu ocazia dezbaterii mostenirii daca nu va înțelegeți amiabil.
Vorbiti cu el si sa o lămuriți amiabil.
Se cheltuie mulți bani la înmormântare si e posibil.sa nu aiba chitanțe pentru toti.
Nu este cazul de pomeni. Era de alta religie, religie care nu practica pomenile, iar inmormantarea a fost acoperita integral din ajutorul de la stat.

Ultima modificare: Duminică, 6 Ianuarie 2019
gi-jane2, moderator
Lămuriți ce s-a întâmplat cu banii.
La acea religie nu se dau bani la preot?
Nu! Nu au preoti, au predicatori si nu se dau bani la inmormantari.

Ultima modificare: Duminică, 6 Ianuarie 2019
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Imputernicit bancar retrage banii inainte de deces Danieladvd Danieladvd Fratele meu a retras banii din conturile pe care a fost imputernicit de Tatal meu. I-a retras chiar in ziua decesului dar inainte de deces. Mai intra banii ... (vezi toată discuția)
Mama a decedat, iar dansa avea bani depuși la cec, tata este a ... Liliana Pop Liliana Pop Mama a decedat,iar dansa avea bani depuși la CEC,tata este a doua persoană care figurează la contul CEC,întrebarea este:Tata poate să retragă banii fara ... (vezi toată discuția)
Banca cere restituirea banilor retrași din contul tatălui decedat ... anatab anatab Banca cere restituirea banilor retrași din contul tatălui decedat Bună ziua. Recurg iar la ajutorul dvs. Tata a decedat în data de 17 martie. Banii de ... (vezi toată discuția)