Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pot conduce în UE dacă am permisul suspendat în ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pot conduce în UE dacă am permisul suspendat în România?

Buna seara!
Dacă am permisul suspendat in Ro pot conduce in spatiul U.E?
Suspendarea este valabilă doar pe teritoriul Romaniei?un text de lege ceva?
...mentionez ca am permis românesc
Multumesc anticipat'
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua,am avut un accident rutier poliția rutieră a dedus că nu am acordat prioritate la o intersecție cu totuși că mă oprisem la stop dar cel pe drumul cu prioritate rula cu peste 100km orari nu am avut cum să îl văd..
Având permisul eliberat în alt stat este reținut până ajunge la parchet la parchet
Întrebarea mea este că muncesc afară și am nevoie de acest permis !nu îmi pot restitui permisul și pune interdicție pe teritoriul României la finalizarea dosarului?
Menționez că este cercetată doar fapta.
Mulțumesc,
Nu se poate, cat dureaza cercetarile in dosarul penal ramane la politie.
Am înțeles ,dar după soluționarea cercetărilor bănuiesc că urmează să fiu suspendat pentru 90 de zile ar putea să mă înștiințeze precum că nu mai am dreptul de a conduce pe teritoriul României și a înmâna permisul de conducere eliberat de un alt stat pentru a profesa activitatea?
Mulțumesc anticipat,

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Nu se poate, cat dureaza cercetarile in dosarul penal ramane la politie.

Nicu3281, utilizator
ART. 220
(1) Titularul permisului de conducere eliberat de o autoritate straina, impotriva caruia s-a dispus suspendarea dreptului de a conduce, poate solicita sefului serviciului politiei rutiere pe raza caruia a fost constatata fapta restituirea documentului, inainte de expirarea perioadei de suspendare, cu cel mult o zi lucratoare inainte de data parasirii teritoriului Romaniei.
(2) In situatia restituirii permisului de conducere potrivit alin. (1), seful politiei rutiere din cadrul Inspectoratului General al Politiei Romane comunica sanctiunea aplicata autoritatii straine care a eliberat documentul.
HG 1391 / 2006.
Deci il puteti solicita pe baza unei declaratii pe proprie răspundere, respectiv că nu veți conduce pe teritoriul RO până la finalizarea cercetărilor.
Am recuperat permisul înapoi suspendarea a rămas doar pe teritoriul României 180 de zile unde a fost comisă fapta.

sandu dorina a scris:

ART. 220
(1) Titularul permisului de conducere eliberat de o autoritate straina, impotriva caruia s-a dispus suspendarea dreptului de a conduce, poate solicita sefului serviciului politiei rutiere pe raza caruia a fost constatata fapta restituirea documentului, inainte de expirarea perioadei de suspendare, cu cel mult o zi lucratoare inainte de data parasirii teritoriului Romaniei.
(2) In situatia restituirii permisului de conducere potrivit alin. (1), seful politiei rutiere din cadrul Inspectoratului General al Politiei Romane comunica sanctiunea aplicata autoritatii straine care a eliberat documentul.
HG 1391 / 2006.
Deci il puteti solicita pe baza unei declaratii pe proprie răspundere, respectiv că nu veți conduce pe teritoriul RO până la finalizarea cercetărilor.