Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Epilepsia si locul de munca
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Epilepsia si locul de munca

Buna ziua,am o forma foarte usoara de epilepsie de la 11 ani,in prezent am 24 de ani si as vrea sa urmez o facultate de medicina veterinara iar pe parcurs sa.mi deschid un cabinet medical.Intrebarea mea este daca este legal lucrul acesta avand epilepsie si care ar fi demersurile.Va multumesc.
Imi pare rau sa va dau o veste proasta dar din cate stiu medicul veterinar utilizeaza frecvent in cabinetul sau medicamente din categoria SEPARANDA iar in Fisa nr. 146.din HG nr. 355/2007 (actualizata) privind supravegherea sanatatii lucratorilor se precizeaza ca :
"Personal care lucreaza cu substante toxice nominalizate in Legea nr. 360/2003 privind regimul substantelor si preparatelor chimice periculoase, cu modificarile si completarile ulterioare), inclusiv medicamente SEPARANDA" au contraindicatii
- epilepsie
- etilism cronic
- boli psihice, psihoze manifeste (inclusiv nevroze, tulburari de personalitate.

In rest exista contraindicatii in cazul locurilor de munca unde in activitate se lucreaza cu:
-Insecticide organoclorurate (DDT, HCH)
-monoxid de carbon
-nicotina
- tetraetil der plumb
- trimetilen, trinitramina
Si pentru urmatoarele activitati :
-operatorii de reactor nuclear
- desfasurare lucru la inaltime
- lucrul in retelele electrice de inalta tensiune
- pentru personalul care in cadrul activitatii profesionale conduce utilaje, vehicule de transport intrauzinal si/sau masina institutiei
- pentru personal care efectueaza munca de noapte
- pentru personalul care desfasoara activitati de paza
- pentru personal care lucreaza ca pompier salvator intrauzinal, salvamar, salvamontist, alte categorii de salvatori
Buna ziua,in primul rand va rog sa ma scuza.ti ca raspund dupa atatea zile....m.am uitat in legea de care spune.ti si unele medicamente sunt contraindicate si in astm sau boli cardiace.Daca nu sunt folosite in cabinet substantele care sunt strict contraindicate in epilepsie nu se poate?Sunt 4 sau 5 substante din 98.Va multumesc frumos.
Discutati cu medicul dvs. curant precum si cu un medic, sau mai multi, (mai multe pareri nu strica pentru a va face o imagine mai clara) despre ce doriti dvs. sa faceti.
Mai discutati si cu alti medici veterinari, poate acele substante se pot inlocui cu altele ce au efect asemanator dar nu va afecteaza pe dvs., in situatia data.
Aveti timp pana in vara sa va documentati si cred ca o sa gasiti o modalitate de a face ce va doriti.
Am cerut parerea neurologului si mi.a spus ca nu ma poate ajuta decat strict pentru boala,dar repet,pe mine ma intereseaza din punct de vedere legal.Am sa va urmez sfatul si ma mai interesez si la medici veterinari.

Ionut.ion a scris:

Discutati cu medicul dvs. curant precum si cu un medic, sau mai multi, (mai multe pareri nu strica pentru a va face o imagine mai clara) despre ce doriti dvs. sa faceti.
Mai discutati si cu alti medici veterinari, poate acele substante se pot inlocui cu altele ce au efect asemanator dar nu va afecteaza pe dvs., in situatia data.
Aveti timp pana in vara sa va documentati si cred ca o sa gasiti o modalitate de a face ce va doriti.

Prevederea legala cred ca este cea expusa de domnul @inspector SSM... Mai incercati, poate o sa gasiti o posibilitate de a face ce va doriti.