avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 426 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Pot sa ascult muzica tare la mine acasa in timpul ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Pot sa ascult muzica tare la mine acasa in timpul zilei?

buna...am si eu o nelamurire...stau la bloc etajul 3 si dedesubt sta o vecina cu un copil de 2 ani..iar eu knd vin de la studii respectiv ora 14:30 sunt obisnuita sa dau muzica tare...aceasta il suna pe tata si ii spune ca ii doarme copilul....eu cred ca este dreptul meu sa asculat muzica atata timp kt nu este ora 21:00....:(...spuneti-mi si mie parerea voastra...
Cel mai recent răspuns: ContSters20980 , utilizator 14:43, 18 Noiembrie 2009
NU are legatura folosinta normala cu folosinta avand dureri de cap de tip hard-rock.
Decibelii care se plimba prin aerul casei nu sunt de natura a impiedica folosinta, nu se ajunge la penal, deja e derizoriu...
Tulburarea de folosinta presupune o intentie de a impiedica folosinta normala... o actiune indreptata expres catre locuinta in cauza, deliberat.
O fi derizoriu, nu zic...si nici ca sa bagi la puscarie vecinul de deasupra ca e fan hard-rock sau manele. Dar de-o amenda o fi cazul cand iti muti culcusul din dormitor, unde zangane peretii si geamurile, in bucatarie, unde peretii numa' zumzaie?
Nu il impiedica nimeni pe locatar sa se foloseasca de locuinta normal, plimbandu-se de colo-colo in ea, dar daca n-o poate folosi si pentru dormit, asta nu se cheama tulburare? Sau cum se numeste in "civil", in "penal", in "administrativ"....undeva, in drept?...se cheama intr-un fel?
Si ziceti ca numa' facuta cu intentie sa te impiedice s-o folosesti (proprietatea) ar fi tulburare, dar cand te duci la usa lui si-i spui, il rogi, o data, de doua ori, de n-spe ori si el nu intelege de vorba buna, nu se cheama ca o face cu intentia de a te scoate din minti? Sau e un inocent care nu stie ce face?
Ultima modificare: Miercuri, 18 Noiembrie 2009
elga50, moderator
@gamezcdr: Cred ca stim cu totii sa citim dintr-o lege, tocmai pentru faptul ca nu mi se pare a avea vreo legatura v-am rugat sa explicati. Folosinta are un inteles specific si nu tine de zgomot (cel putin deocamdata).
Pai dna Andreea hai sa va explic: am fost nevoit sa ma mut dintr-un apartament de 2 camere zona foarte buna, apartament excelent pozitionat din cauza vecinilor: puneau muzica cu bass care zgaltaia podeaua zilnic iar dupa 22 dadeau la un nivel mai jos dar daca puneai capul pe perna il simteai si nu puteai dormi. Faptul ca aveam un copil mic pentru animale nu conta. Politia a fost chemata de vreo 10 ori in 3 ani si mi-a spus ca n-au ce-i face decat sa merg in instanta la care mi-am zis ca nu-s nebun sa ma judec 10 ani asa ca pun in vanzare apartamentul si ma mut. E sau nu tulburare de posesie ?
Se poate discuta juridic, dar vad ca aceasta problema a deranjului casunat de vecini unul altuia nu are o rezolvare clara...si ne pierdem in interpretari. Legal, practic si definitiv nu ne ajuta nicio lege, nicio autoritate, altfel n-ar mai fi atatea dezbateri pe aceasta tema.
Cand in lege gasesti ca factura de electricitate se imparte pe numar de persoane n-ai ce sa mai dezbati, n-ai ce sa mai comentezi, decat ca administratorul nu cunoaste legea si imparte aiurea; cu asta ai terminat dezbaterea.
Dar cand nu gasesti nicaieri in toata legislatia noastra stufoasa un text cumsecade si clar care sa te asigure ca ala care indrazneste sa te deranjeze cu muzica, cu tocurile, cu bilele copilului, cu trasul apei la wc, cu muncitorii care-i lucreaza altfel decat 4 ore pe zi, 2 dimineata, 2 dupa-amiaza, cu catelul care latra de dorul stapanului..... atata timp, zic, cat nu vom gasi asa ceva...putem sa dezbatem mult si bine sau ......sa gasim mijloace absolut originale si la fel de nepenalizabile ca fapta dintai.
Ultima modificare: Miercuri, 18 Noiembrie 2009
elga50, moderator

Alte discuții în legătură

Pot asculta muzica tare? MFilip MFilip Buna ziua, As vrea sa aflu care imi sunt drepturile de a asculta muzica/face zgomot intre orele legal prevazute,respectiv daca exista o limita de decibeli ... (vezi toată discuția)
Tulburarea folosintei locuintei - art 320 cp annamariacir annamariacir Buna ziua, Am probleme de un an de zile cu un vecin care ba asculta muzica la maxim, ba se uita la filme/tv in asa fel incat pot auzi clar la ce se uita. ... (vezi toată discuția)
Incalcarea normelor de convietuire sociala, a ordinii si linistii publice Arnie Arnie Buna ziua. Incep acest mesaj prin a imi cere scuze daca am postat gresit sau nu am ales categoria potrivita. Am cateva intrebari referitoare la legea 61/1991 ... (vezi toată discuția)