Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... legea 221/2018
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

legea 221/2018

Buna seara,
am trecut in decizia de pensionare (in baza legii 263/2010,)urmatoarele:
stagiul total de cotizare realizat :-47 ani,2luni,18 zile
din care:
1 in cond normale de munca -1an,10luni,19 zile
in cond speciale de munca - 20ani,2luni,24 zile
in gr 1(legea 3/1977) -7 ani 4 luni 5 zile
in gr 2(legea 3/1977) -2ani,3luni,17 zile
stagiu aferent grupe/cond de munca -14 ani
perioade asimilate -1an,4luni,23zile
iesit la pensie -iulie 2017 la 52 ani
Va rog sa imi spuneti daca ma incadrez pentru recalculare pe legea 221/2018
si daca se reface calculul pe un indice de corectie de 1,2 (2019)sau pe 1,14 cat a fost in 2017 cand s-a emis decizia-va multumesc!
sandu65, utilizator
e clar ca au fost asimilati pt ca daca nu erau asimilati trebuia sa ies la pensie la varsta de 54 ani.Oricum ar fi eu va multumesc inca o data pentru raspunsuri si pentru promptitudine.
sandu65, utilizator
Parerea mea:
Depuneti la casa locala:
-O cerere de recalculare in baza legii 221/2018
-Un cupon de pensie
-Copie C.I.
In cerere specificati ca ati realizat 27 ani care se incadreaza in anexele 2 si 3, dati si pozitiile lor(activitaea si unitatea).

Este valabila doar in situatia in care nu sunteti sigur de asimilare.
Carp Mircea, utilizator
Legea 221/2018 spune ca : -"Sunt avute în vedere:

I. persoanele care au realizat un număr determinat de ani în condițiile fostei grupe I de muncă (anterior datei de 01.04.2001) și în condiții speciale de muncă, pentru care vârsta standard de pensionare se reduce cu 1 până la 12 ani, în funcție de numărul de ani de stagiu de cotizare realizați în aceste condiții, sub rezerva realizării stagiului complet de cotizare prevăzut de legea nr. 263/2010

Asa cum am mai scris anterior e logic ca daca nu erau asimilati anii de gr 1 la gr speciala nu as fi avut dreptul sa ies la pensie la 52 ani.Pe decizie insa nu scrie 27 ani de grupa conditii speciale ci 20 ani gr speciala si 7 ani grupa 1,restul sunt luni si zile.
sandu65, utilizator
Reducerea varstei este o alta problema.

Repet:
D-voastra trebuia sa dovediti ca aveti peste 25 ani in conditii speciale incadrati in anexele 2 si 3.
Dca vreti sa tineti cont de sfatul meu, tineti, daca nu, nu.
Este problema d-voastra.
Am incheiat discutia.

In legea 221/2018 nici nu exista acea mentiune.
Exista in alta parte care imi scapa mie la acest moment.
Carp Mircea, utilizator