Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... legea 221/2018
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

legea 221/2018

Buna seara,
am trecut in decizia de pensionare (in baza legii 263/2010,)urmatoarele:
stagiul total de cotizare realizat :-47 ani,2luni,18 zile
din care:
1 in cond normale de munca -1an,10luni,19 zile
in cond speciale de munca - 20ani,2luni,24 zile
in gr 1(legea 3/1977) -7 ani 4 luni 5 zile
in gr 2(legea 3/1977) -2ani,3luni,17 zile
stagiu aferent grupe/cond de munca -14 ani
perioade asimilate -1an,4luni,23zile
iesit la pensie -iulie 2017 la 52 ani
Va rog sa imi spuneti daca ma incadrez pentru recalculare pe legea 221/2018
si daca se reface calculul pe un indice de corectie de 1,2 (2019)sau pe 1,14 cat a fost in 2017 cand s-a emis decizia-va multumesc!
sandu65, utilizator
Va multumesc pentru calculul facut. Sper sa corespunda cu gandirea celor de la Casa de Pensii.
Dar pentru a scapa de temerea mea descrisa mai sus va rog sa-mi explicati unde gresesc eu rationamentul. La ce se refera legea atunci cand spune ca nu beneficiaza : cei care și-au deschis drepturile de pensie anterior datei de 01.01.2011 dar au beneficiat de
majorarea punctajului mediu anual în conformitate cu prevederile OUG
nr.100/2008, ale OUG nr. 209/2008, ale Legii nr. 218/2009 și ale art. 169 din Legea
nr.263/2010.
Nu s-ar putea interpreta si in cazul meu ? ( pentru ca mi s-a aplicat Legea 192/2015 )
Va rog sa ma scuzati pentru insistenta, dar stiti ce surprize apar la aplicarea legilor. Va multumesc pentru explicatii.
Sa nu mai intrăm in detalii
Așteptați decizia.
O veți primi în mod obligatoriu.
Astazi am primit decizia de recalculare. Este asa cum mi-ati calculat : 3,18622. Multumesc pentru informatii si va doresc numai bine.
Buna ziua,as-i dori sa stiu daca sotil meu intra la recalcularea pensiei.Aiesit la pensie in 2017,stagiul total de cotizare realizat este 48 de ani,7 luni si 19 zile.In conditii speciale de munca 16 ani 10 luni si 10 zile.Grupa 1 legea nr 3 ,14 ani si 8 luni,stagiul aferent grupei conditii de munca 15 ani si 6 luni.La punctul G scrie; nr total puncte realizate 52.25775.punctaj mediu anual 1.70210,indice aferent de corectie;0.20903Pe partea cealalta a deciziei la alt punct G scrie numar total de puncte realizate 52.25775 din care; nr puncte realizate in sistemul public-conditii normale de munca 15.82274,nr realizate in conditii speciale de munca 17.72413.nr puncte suplimentare pentru grupe conditii de munca 16.15074. Valoare punctului de pensie fiind 1100.Va rog sa-mi spuneti daca intra la recalculare.Va multumesc!Va rog sa-mi spuneti daca se face recalcularea pe legea 221 din 2018,daca se reface calculul pe indicele de corectie 1,2 din 2019 sau pe 1,14 cat a fost in 2017 cand ia venit decizia?
aeroaiei corina, utilizator
Datele de la punctul "G" nu sunt clare(nu se leaga intre ele).
Incercati sa le repostati pe toate asa cum sunt mentionate in decizie.