avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Problema Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Problema Mostenire

am si eu o intrebare legata de o mostenire, bunica mea are mostenire un teren de 4166, care ea a avut 2 copii adica tata si unchiu, care ei au murit inaintea bunicei mele si bunicului, si nu sa apucat sa se faca nici o mostenire dupa ei, din ce am citit pe net mostenirea ar trebui sa se imparta la toti nepotii daca copii bunicilor nu mai traisesc (tata ( 5 copii) si unchiu ( 1 copil) ), daca cineva a facut un act de mostenitor dupa ce au murit tata si unchiu , fara acordu nostru se ia in considerare ? tin sa mentionez ca ea a facut un act care a facut sa se imparta mostenirea intre tata si unchiu adica ea ia jumate si noi jumate. cum e pana la urma ?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 08:24, 1 Martie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Moștenirea tatălui se dezbate daca tata si mama au dobândit separat bunuri în timpul căsătoriei.
Sau daca tata si-a cumparat vreun bun singur înainte de căsătorie.
La fel si in cazul unchiului
Dacă tata si unchiul nu au mai strâns ei înșiși nicio avere, nu trebuie dezbătută decât succesiunea bunicilor.


raluk0207 a scris:

Moștenirea tatălui se dezbate daca tata si mama au dobândit separat bunuri în timpul căsătoriei.
Sau daca tata si-a cumparat vreun bun singur înainte de căsătorie.
La fel si in cazul unchiului
Dacă tata si unchiul nu au mai strâns ei înșiși nicio avere, nu trebuie dezbătută decât succesiunea bunicilor.


da si din ce au gasit pe net daca nu sa facut nici o succesiune dupa bunici nici in ziua de azi , din ce am vazut toata mostenirea de la bunici se imparte in mod egal la toti cei 6 mostenitori
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Tocmai v-am explicat mai sus :
1. Sunt 3 moșteniri diferite. Deci nu are nici o importanta daca s-a dezbătut sau nu cea a bunicilor.
2. Nu se împarte în mod egal, ci pe tulpini.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune parinti decedati steef steef cum se face succesiunea in situatia in care ambii parinti sint decedati? au doi copii,unul in viata celalalt decedat (are 3 copii in viata) ce cota parte ... (vezi toată discuția)
Succesiuni drew31 drew31 Buna seara, Am o nelamurire legata de modul in care pot culege mostenirea descendentii defunctului, mai precis cand si cum o vor culege in nume propriu si ... (vezi toată discuția)
Dreptul la mostenire  P.alina P.alina Bunica mea a decedat si avea proprietate o casa si niste terenuri.Dansa are 3 copii ,dar numai unul este in viata ,ceilalti 2 respectiv tatal si unchiul meu au ... (vezi toată discuția)