avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 108 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Chemare in judecata a statului Roman
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Chemare in judecata a statului Roman

Pot da in judecata statul Roman la CEDO pentru ca o cercetare penala pentru vatamare corporala art. 181 c.p. (30 zile ingrijire medicala) nu s-a incheiat nici dupa aproximativ 2 ani, desi dosarul se afla la Parchet cu propunere din partea ofiterilor de politie de “trimitere in judecata”? Daca da, atunci care sunt pasii de urmat?
Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: ContSters25688 , utilizator 11:13, 28 Noiembrie 2009
Doamna Avocat, cu ce credeti ca ma "incalzeste" pe mine -victima-, ca mi se tot admit cererile de tergiversare de aproximativ 2 ani, dar nu se face nimic concret? Credeti ca ma simt in siguranta? Ca mai apreciez justitia din Romania????
Claudia Badiu a scris:

Pot da in judecata statul Roman la CEDO pentru ca o cercetare penala pentru vatamare corporala art. 181 c.p. (30 zile ingrijire medicala) nu s-a incheiat nici dupa aproximativ 2 ani, desi dosarul se afla la Parchet cu propunere din partea ofiterilor de politie de “trimitere in judecata”? Daca da, atunci care sunt pasii de urmat?
Va multumesc anticipat!



Este greu de spus daca termenul de 2 ani este prea lung.
Ar trebui sa va angajati un avocat sau sa consultati unul pentru a analiza in concret situatia.
De fel, plangerea se face dupa terminarea procesului pe fond, dar pot exista si exceptii.

avocat Claudiu Lascoschi
Domnule avocat Lascoschi,
fara suparare, dar cu dvs. am mai "conversat" pe aceasta tema a cercetarii si chiar si dvs. mi-ati recunoscut ca "in cazul meu dureaza de foarte mult timp" si v-am mai spus ca am angajat un avocat. Pe mine ma intereseaza ce pot face concret acum si unde ma pot adresa mai departe; pentru ca ceea ce stiu sigur este ca nu imi voi retrage plangerea, indiferent de cate presiuni se vor face asupra mea. Din pacate, trebuie sa recunosc ca nu mai am nici un fel de incredere in justitia din Romania...
Vroiam doar o alta parere .. poate sa verific si veridicitatea spuselor avocatului platit...ca tot sustineati dvs. ca sunt mai multe tipuri de avocati.
Drd. Ing. Dipl. Claudia Badiu
Situatia prezentata de dvs nu poate fi adusa in acest moment in discutia CEDO pentru ca, asa cum s-a mai aratat deja aici, nu ati epuizat toate gradele de jurisdictie precum si toate caile de atac posibile in dreptul national.
Presupunand insa ca situatia dosarului dvs ar fi fost cu totul alta, in sensul ca ati fi parcurs deja etapele necesare, beneficiul dvs nu ar fi fost unul remarcabil.
Aceasta pentru ca o actiune adresata CEDO trece printr-un proces foarte riguros de admisibilitate, de verificare a conditiilor. In aceasta etapa cad 95% dintre cererile adresate curtii.
Sa presupunem, mai departe , ca ati fi indeplinit toate cerintele necesare .
Totusi, in aceasta putin probabila situatie, cererea dvs ar fi luata in discutie cel mai devreme in urmatorii 4-5 ani si fara ca macar sa aveti certitudinea ca veti avea castig de cauza.
Va spun toate aceste lucruri, traite personal, cu procese si clienti ale caror cereri au fost dezbatute in cadrul CEDO.
In concluzie, nu renuntati la ideea de dreptate, de justitie dar folositi toate caile din dreptul intern. Faceti memorii, depuneti plangeri la adresa oricui a tergiversat lucrarile in dosar, depuneti cereri, informati mass-media.
Claudia Badiu a scris:

Domnule avocat Lascoschi,
fara suparare, dar cu dvs. am mai "conversat" pe aceasta tema a cercetarii si chiar si dvs. mi-ati recunoscut ca "in cazul meu dureaza de foarte mult timp" si v-am mai spus ca am angajat un avocat. Pe mine ma intereseaza ce pot face concret acum si unde ma pot adresa mai departe; pentru ca ceea ce stiu sigur este ca nu imi voi retrage plangerea, indiferent de cate presiuni se vor face asupra mea. Din pacate, trebuie sa recunosc ca nu mai am nici un fel de incredere in justitia din Romania...
Vroiam doar o alta parere .. poate sa verific si veridicitatea spuselor avocatului platit...ca tot sustineati dvs. ca sunt mai multe tipuri de avocati.
Drd. Ing. Dipl. Claudia Badiu


Imi place sa cred ca sunt unul dintre cei mai operativi avocati din tara si de aceea, acolo unde dureaza o procedura un anumit timp fac estimari deosebit de exacte.Adica o procedura poate sa fie justificata ca durata sau nu.
Cu siguranta ca retineti faptul ca am zis ca avocatul dvs nu este obligat sa se puna rau cu toata lumea daca si-a facut treaba.Cu siguranta ca ati retinut si restul.

Mai depinde si care sunt partile implicate in proces, etc.
Un avocat al partii adverse va poate tine mult timp in faza de urmarire penala cu respectarea legii...
De aceea, se poate spune ca nici un caz nu seamana cu altul.

avocat Claudiu Lascoschi

Alte discuții în legătură

Plangere penala nerezolvata pana in prezent ContSters10241 ContSters10241 Buna ziua Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema.In anul 2005 prin luna mai am depus o plangere penala pe numele unui administrator al unei societati ... (vezi toată discuția)
Politist lenes robertsega32 robertsega32 pe la inceputul anului am facut o plangere penala. Prejudiciul este destul de mare (vreo 50.000 euro). S-a deschis dosar penal la parchet (mi s-a comunicat) ... (vezi toată discuția)
Plangerea impotriva procurorului pentru tergiversarea solutionarii dosarului florindbro florindbro Plangerea impotriva procurorului care tergiverseaza solutionarea unui dosar penal unde se depune? Procurorul activeaza la parchetul de pe langa o ... (vezi toată discuția)