avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie - Grupe munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie - Grupe munca

De ce nu se recalculează pensiile pentru grupa de munca indiferent de domeniu in care a lucrat? Am lucrat 14 ani grupa 1 si 9 ani grupa 2 in chimie pe platforma Savinesti
Ultima modificare: Duminică, 7 Aprilie 2019
Cornel Vasile, Consilier juridic
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:34, 8 Aprilie 2019
Intortochiate sunt caile pentru aplicarea legilor. Observ ca 2,91345*32=93,23 adica 72,27+20,99=93,26. Pare corect dar nu stim ce punctaje sunt incluse pe capitole din decizie.
P;ostati:
Stagiul complet de cotizare
Este exact 32 ani, sau are si ceva luni +/- ?
72,27xxx + 20,99xxx

Dati valoare x-urilor(inlocuiti-le cu cifre).
Da, are cateva luni mai putin. Anexa la decizie cu punctul G detaliaza de unde provin punctele. Mai cred ca a primit doar majorarea din raportul 32-/25, pentru ca 72,27*32/25=92,5, adica totalul punctelor 93,26, diferenta provine din faptul ca nu toate punctele se inmultesc cu raportul dintre stagiul vechi si stagiul nou.
Nu pot sa va ajut.
Nu ati postat stagiul complet de cotizare, in ani si luni.
Nu ati postat total puncte si majorarea cu toate cifrele de dupa virgula.
Ajutati-va singur.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupa i de munca nicu55 nicu55 Buna ziua ,va rog sa-mi spune-ti si mie daca sunt pensionat limita de varsta Gr.1,beneficiez de marirea pe care a anuntat-o Guvernul ca se aplica incepand cu ... (vezi toată discuția)
Atacarea oug nr. 209/2008 in instanta maritud maritud am lucrat peste 32 de ani in cond. deosebite si speciale am iesit la pensie pt. limita de virsta la data de 20.12 2010 la 58 de ani datorita OUG ... (vezi toată discuția)
Recalculare pensie Dimi Martha Dimi Martha Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti daca am vreo sansa sa-mi fie recalculata pensia la cerere deoarece suspicionez ca s-a gresit ceva la calcul. ... (vezi toată discuția)