Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie minor

Bună ziua! Am divorțat acum 6 ani, având un copil de 9 luni care mi-a fost încredințat, custodia fiind comună. Fostul soț trimite pensia alimentară, dar nu a mai căutat copilul de 6 ani, nu ținem legătura nici măcar la telefon. Pot obține, din acest motiv, custodia totală a copilului, fără ca el să mai aibă drepturi sau obligații față de copil?
Tocmai, eu aș dori să nu mai aibă dreptul să îl vadă, sau orice alte drepturi asupra lui. Și nici obligații, cu bucurie m-aș lipsi de pensia alimentară!
Nu contează în instanta ca nu a cautat copilul atâția ani. Nu ar fi contat nici dacă nu ar fi plătit pensia alimentara. Dacă cere i se va da. E părinte iresponsabil. În România asta se premiază.
Va primi drept de vizita, logic copilul nu va pleca cu un străin și va începe nebunia din care doar copilul va suferi.