Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am lăsat două zile camionul parcat într-o zonă ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am lăsat două zile camionul parcat într-o zonă industrială din UK și a fost furată marfa. Care ar fi partea mea de vină?

Am lasat camionul parcat într-o zona industriala din uk am plecat pentru 2 zile si a fost furata marfa din camion. Angajatorul nu mi-a oferit parcare cu plata si acuma da vina pe mine pentru ce sa intamplat. Precizez ca faceam o pauza de 45 ore. Care ar fi partea mea de vina?
Manuela Rășină, administrator
Sa-mi arate consultantul de asigurari,domnul barna,unde e obligat soferul sa asigure paza marfii??soferul,in pauza saptamanala poate face ce doreste!!!este in pauza saptamanala!!!!!nu suntem sclaavii patronilor si a asigurarilor!!
Domnule szekely barna,daca a-ti cunoaste legile aetr 561,a-ti stii ca repaosul saptamanal care e de 45 ore,este interzis de facut la bordul camionului!!!deci,daca nu cunoasteti legile lasati-va de meserie....sau cel putin de comentariile cu eroare!!

Szekely Barna a scris:

Soferul este responsabil pentru marfa transportata de la incarcare pana la descarcare. Trebuie sa ia toate masurile, inclusiv cele de protectia marfii. Daca sunteti sofer de mult timp stiti ca nu puteti sa abandonati camionul cu marfa. Daca exista asigurare CMR, atunci va plati asiguratorul paguba creata, altfel puteti sa fiti buni de plata.

" Și mai mult, firmele de transport din estul Europei îi fac pe șoferii de tir responsabili pentru paza încărcăturii pe care o transportă. Dacă marfa este furată, pagubele se scad din salariul și așa modest al șoferului. Doamna Rupp-Bulling spune că majoritatea șoferilor admit că nu sunt mulțumiți cu situația lor, dar că nu au alternativă. Se simt obligați să continue această muncă, în caz contrar neavând bani pentru întreținerea familiilor lor." Prin urmare transportatorul va plati paguba creata prin furtul marfii, daca nu e asigurata, si va recupera de la sofer paguba daca prin contractul individual de munca, fisa postului si R.O.I. se prevede obligatia de paza a marfii de catre sofer.
Doamne Fereste sa fi transportator si sa ai asemenea soferi. Atat .
Nu poate fi angajata raspunderea penala a dvs, sub aspectul savarsirii infractiunii de furt.

Ati parcat legal ?

Marfa transportata era in conditii de securitate ?

Dumneavoastra, intr-adevar, aveati o raspundere , conform contractului de munca incheiat, de a a transporta, detine si depozita bunurile in conditii de siguranta.

Conditile de siguranta presupun ca marfa sa nu suporte degradari, precum si ca aceasta sa nu fie sustrasa.

Exista posibiltatea imputarii prejudiciului dumneavoastra.

Dumneavoastra executati transportul, pe cale de consecinta, bunurile erau in posesia dumneavoastra.

Verificati atent fisa postului , contractul de munca incheiat, acolo sunt specificate obligatiile dumneavoastra, indatoririle dumneavoastra, in relatiile de munca prestate.

Exista camere in zona respectiva ?

Sesizati, totusi, autoritatile.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat