Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Concubina refuză să întrerupă o sarcină nedorită ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Concubina refuză să întrerupă o sarcină nedorită de tata. Cuplul mai are un copil, dacă el demonstrează că e labilă psihic îi poate interzice accesul la acesta, sau poate să o și oblige să avorteze?

Buna ziua. Dacă dintr-o relație de concubinaj de lunga durata , la domicilul barbatului, rezulta un copil dorit de tata și ulterior o alta sarcina nedorita de tata dar pe care mama refuza sa o întrerupă, ce poate face tatăl? El ar dori ca mama sa plece iar copilul existent sa rămână la el. Copilul însă nu dorește sa plece mama și își dorește și un frate sau o sora. Mama însă nu are un domiciliu propriu. Ce se poate face în acest caz ?
Dacă mama este labila psihic și tatăl demonstrează ca e un percol pt copil , îi poate interzice accesul la copilul existent sau poate sa o și oblige sa avorteze copilul nenăscut ?
Manuela Rășină, administrator
Avortul este cea mai odioasă crimă. Cum să obligi o mamă să comită o crimă contra propriului ei copil`?!
Buna seara,

revin cu completari la raspunsul partial oferit anterior.

Astfel, in afara faptului ca nu puteti obliga in nici un fel o femeie sa faca avort, va confirm ca nu puteti hotari absolut nimic in orice este legat de sarcina si nasterea celui de-al doilea copil.

Modul de exercitare a autoritătii parintesti "se stabileste de catre instanta de tutela, in acelasi mod ca pentru parintii care divorteaza.": www.avocatnet.ro/articol_440... .

Faptul ca mama nu are un domiciliu propriu, adica o locuinta proprietate personala, nu inseamna ca ea nu poate sta in chirie sau in gazda la rude sau la cunostintele care o pot ajuta in astfel de momente. Chiar daca nu ar avea pe nimeni si nu ar putea sa isi sustina financiar cheltuielile de intretinere ale unui nou domiciliu, poate oricum gasi o gazda pentru care isi poate permite costurile.

In plus, dumneavoastra nu aveti cum sa dovediti ca mama este labila psihic. Un medic psihiatru, da, insa dumneavoastra nu. Iar un medic psihiatru va investiga in mod profesional, cu atentie deosebita, toate detaliile cazului.

Multumesc.
Roxana Ana Cernat , Consultant resurse umane
~ Conținut șters la cerere ~
Dacă mama nu este în deplinătatea facultăților iar tatăl știa asta înseamnă că a violat-o. Pentru ca femeia nu avea discernământ sa consimta.
Nu poți obliga pe nimeni sa facă avort însă poți sa nu faci sex sau poți folosi mijloace de contracepție.
Lăsați femeia în pace.
~ Conținut șters la cerere ~