Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Concubina refuză să întrerupă o sarcină nedorită ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Concubina refuză să întrerupă o sarcină nedorită de tata. Cuplul mai are un copil, dacă el demonstrează că e labilă psihic îi poate interzice accesul la acesta, sau poate să o și oblige să avorteze?

Buna ziua. Dacă dintr-o relație de concubinaj de lunga durata , la domicilul barbatului, rezulta un copil dorit de tata și ulterior o alta sarcina nedorita de tata dar pe care mama refuza sa o întrerupă, ce poate face tatăl? El ar dori ca mama sa plece iar copilul existent sa rămână la el. Copilul însă nu dorește sa plece mama și își dorește și un frate sau o sora. Mama însă nu are un domiciliu propriu. Ce se poate face în acest caz ?
Dacă mama este labila psihic și tatăl demonstrează ca e un percol pt copil , îi poate interzice accesul la copilul existent sau poate sa o și oblige sa avorteze copilul nenăscut ?
Manuela Rășină, administrator
Nicio femeie nu poate fi constransa sa intrerupa o sarcina , asadar, optiunile de viata ale acestui barbat nu vor avea niciun efect.

Banuiesc ca mama nu e labil psihic atat timp cat isi doreste aceasta sarcina, ( daca ar fi fost asa, era usor de manipulat dupa placerea concubinului, dar ea are discernământ) .Problema e ca mama poate deveni labil psihic daca continuă sa traiasca alaturi de un asemenea monstru cu chip de om
~ Conținut șters la cerere ~
Daca mama lor e un pericol pentru copii, tatal sa-si recunoasca proprii copii inainte s-o faca altul si poate cere instantei incredintarea copiilor. De asemenea poate cere instantei de judecata internarea mamei copiilor sau instituirea unei curatele. Sarcina poate fi avortata daca pune in pericol viata mamei. Aceasta decizie o iau medicii. Daca a fost pusa sub curatela, decizia de a fi operata (declaratia de consimtamant) va fi semnata de curator/tutore. Curatorul/tutorele nu are numai drepturi fata de ea ci si obligatii.
tgeorgescu, utilizator
Mama este nebuna nici măcar nu era însărcinată când susținea ca el o obliga sa facă avort. Acest lucru s a mai întâmplat însă în trecut la începutul relației lor dar el susține ca a convins o nu a obligat o și așa a fost cel mai bine.
Acum omul vrea sa o dea afară pt ca nu vrea sa se mai.culce cu el și vrea sa păstreze el copilul. Susține ca femeia îl refuza datorita convingerilor ei religioase ( ca el nu e soțul ei legal.și cununat ) , pe care convingeri nu le avea când a cunoscut o. Mai mult susține ca era o curva când a cunoscut o dar a încercat sa îi dea o șansă crezând ca pana atunci nu a avut noroc în dragoste și a făcut doar alegeri greșite în privința partenerilor.
Însă la un moment dat s a întâmplat ceva femeia s a dus la biserica și de atunci s a schimbat situația în rău pt viața lor de familie. Mai mult femeia dorește și insista sa duca și copilul la biserica și tatăl se teme ca va ajunge un looser la fel ca ea dacă se încrede și. Așteaptă ajutor de la dumnezeu în loc sa se bazeze pe el însuși.
Tatăl este un om foarte muncitor și determinat care pana la 40.ani a reușit sa își cumpere a doua locuință proprietate personala și ar putea sa și o ia și pe a treia cât de curând. În condițiile în care părinții nu ia dat nimic nici măcar nu l au putut tine la liceu și l au dat pe rand afară din casa întâi mama si apoi tatăl care și a vândut casa și a băut banii. Reușise sa construiască și o casa dar a pierdut o în favoarea fostei soții. De aceea refuza sa se mai căsătorească mai axeeales ca concubina e o neisprăvita care cheltuielile mai mult decât produce ( de peste 10ani ea are tot salariu minim pe economie deși teoretic a făcut mai multa școală ca el). E a însă susține ca el i ar fi promis la începutul relației ca se vor căsători si vor avea un copil. Însă după o luna o a cerut sa avorteze ca nu era momentul potrivit apoi a dus o cu vorba următorii 10 ani pana când și a luat actuala locuință pe numele lui și a născut copilul. Acum el.considera ca are tot dreptul sa îl păstreze și ca nici un judecător nu îl va da unei nebune ca ma-sa.

tgeorgescu a scris:

Daca mama lor e un pericol pentru copii, tatal sa-si recunoasca proprii copii inainte s-o faca altul si poate cere instantei incredintarea copiilor. De asemenea poate cere instantei de judecata internarea mamei copiilor sau instituirea unei curatele. Sarcina poate fi avortata daca pune in pericol viata mamei. Aceasta decizie o iau medicii. Daca a fost pusa sub curatela, decizia de a fi operata (declaratia de consimtamant) va fi semnata de curator/tutore. Curatorul/tutorele nu are numai drepturi fata de ea ci si obligatii.