avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 367 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Urgent va rog
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Urgent va rog

Buna ziua,s.a facut o plangere penala impotriva mea in urma cu aprox. o luna si jumatate,am angajat un avocat intre timp pt. aparare,astazi am fost sunata de la Politie si mi s.a spus de aceasta plangere si cand pot sa ma prezint acolo,stiind se la avocata mea ca orice se intampla trebuie sa o anunt,i.am zis domnului de la Politie ca nu stiu cand pt. ca trb. sa.mi anunt avocata insa dansul a zis ca sa vin mai intai ca sa.mi aduca la cunostinta ce exista la dosar si invinuirile ce mi mi se aduc si mai apoi o sa pot veni si cu avocat pt. declaratie si am fost de acord sa merg maine,am sunat avocata si dansa mi.a zis ca sa nu ma duc deloc,ca o sa merg cu dansa dar tocmai spre sfarsitul sapt. viitoare pt. ca boteaza si nu are timp zilele astea,ca il suna pe acel domn ca il cunoaste a mai avut dosare la dansul si ii spune o data si ora la care se va prezenta cu mine la Politie,avocata imi spune ca il suna si apoi ma anunta si pe mn,astept o ora si nimic,sun tot eu si imi spune ca n.a apucat sa.l sune ca are de lucru acasa ai il suna maine dim cand ajunge la birou,apoi ma anunta si pe mine,eu asteptam pt ca am zis ca ma duc maine si nu trebuie sa stie acel domn ca avocata nu e de acord si nu ma mai pot prezenta?adica trebuie anuntat ca te asteapta,de ce nu e de acord avocata sa ma duc doar sa ma informeze despre acuzatii daca oricum nu.mi ia maine declaratie?asa e normal?sa ast inca atatea zile vreau si eu sa stiu detalii nu mai suport psihic,nu prea sunt multumita de felul in care comunica si colaboreaza avocata cu mine,ce ma sfatuiti va rog si va multumesc!
Daca doamne fereste chiar nu se prezinta maine avocata,dar ma gandesc ca nu are cum sa faca chiar asa ceva,totusi am platit.o,am dat 2000 lei si ceva in plus,cum sa.i faci unui om una ca asta,in caz de orice,eu o pot trage la raspundere daca ma lasa balta desi am achitat onorariul?
Categoric doamna !
Sper ca ati incheiat un contract cu aceasta de reprezentare ...!!
Studiati
Legea nr. 51/1995 pentru organizarea și exercitarea profesiei de avocat .În vigoare de la 09 iunie 1995
.Formă aplicabilă de la 24 mai 2018
Republicat în Monitorul Oficial, Partea I nr. 440 din 24 mai 2018. Formă aplicabilă la 26 mai 2018.


Victoria29 a scris:

Daca doamne fereste chiar nu se prezinta maine avocata,dar ma gandesc ca nu are cum sa faca chiar asa ceva,totusi am platit.o,am dat 2000 lei si ceva in plus,cum sa.i faci unui om una ca asta,in caz de orice,eu o pot trage la raspundere daca ma lasa balta desi am achitat onorariul?

Nu am semnat un contract desi eu am cerut asta mi.au zis ca daca au facut acea imputernicire nu mai e nevoie de contract,mi.au eliberat o chitanta pt suma asta dar dupa multe insistente din partea mea,de aceea spun,nu e in regula ce se intampla,se comporta destul de ciudat,dupa ce am dat banii nu mi.a mai acordat atentie,nu ma informeaza cu nimic trebuie sa insist eu sa plang pe la usa ei sau sa sun de multe ori,daca vreau sa renunt la serviciile dansei si sa.mi angajej un alt avocat dar sa.mi recuperez banii,cum procedez?multumesc pentru raspunsuri!
Dimineata la ora 11 trebuia sa ma intalnesc cu avocata in fata politiei sa luam citatia,m.a sunat pe la 9 si mi.a zis ca sa ma duc mai devreme la biroul dansel la 10 sa fiu acolo,m.am prezentat,mi.a inmanat o copie dupa citatie,ei o aveau deja,am intrebat cum.au intrat in posesia ei si dansa a zis ca a adus.o cel care aduce presa,adica postasul sa inteleg,am lasat.o asa,mi.a zis ca sa ma linistesc sau daca nu ea imi da banii inapoi ca doar mai sunt avocati,i.am zis ca am indoieli din cauza ca polististul mi.a zia atunci ca nu a fost sunat de catre ea,a zis ca a mintit ca se pune presiune de partea vatamata si de asta si ca polististul vroia sa ma prinda cumva singura ca poate ma constrangea sa dau declaratie,pe citatie scrie ca trb sa ma prezint cu dansa la ora 10 pe data de 19,a zis ca ne vedem atunci,eu tot am suspiciuni din cauza ca dupa ce am iesit din biroul ei am sunat pe dl politist si nu am apucat sa spun ca a ajuns la mine ca dansul mi.a zia ca da a venit sotul doamnei dimineata la politie care este tot avocat si i.a dat.o lui,deci nu a fost adusa de nici un om care lasa corespondenta,de ce tot exista aceste contradictii ca sa nu le zic pe fata minciuni,mereu e cate o minciuna,daca pe data se 19 nu se prezinta?oare ar fi mai bine sa imi iau banii inapoi si sa gasesc alt avocat?este clar ca nu mai am incredere si pe buna dreptate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Va rog din suflet sfatuiti-ma!!!!! Victoria29 Victoria29 Buna ziua,sunt suspecta intr.un dosar penal,am creat un prejudiciu,s.a facut o plangere impotriva mea,dosarul este in faza de cercetare penala,am angajat ... (vezi toată discuția)
Avocatnet italia: probleme mari cu vânzătorul la cumpărarea unei mașini, poliția nu mă ajută ContSters492652 ContSters492652 Buna ziua. Am cumparat o masina, de la o firma ce se ocupa cu masini second hand. Am mers cu respectivu sa facem contractu dupa e ma convins sa cumparat ... (vezi toată discuția)
Schimbare avocat dariaconstantin dariaconstantin Bună ziua, sper ca cineva sa.mi dea o soluție la următoarea situatie: Am început procesul de divorț, eu sunt plecat în străinătate și am angajat un ... (vezi toată discuția)