Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vreau să vând un apartament ca să-mi asigur o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vreau să vând un apartament ca să-mi asigur o bătrânețe liniștită, dar unul din cei patru copii ai mei cu soțul decedat nu e de acord. Cum mă sfătuiți să fac?

Buna seara!Am un apartament cu 4 camere.titulari eu si fostul sot.Dupa decesul sotului,in anul 200o am facut succesiunia intre mine si cei 4 copiii.Acum dupa 19 ani ne-am hotarat sa vindem.3 copii (2 plecati in strainatate si fata care sta cu chirie )impreuna cu mine suntem de acord sa vindem dar intampinam greutati din partea celui de al 3-lea baiat care se opune.Cum ma sfatuiti ,va rog, sa procedez ca sa reusesc sa-l vand si sa-mi asigur si eu o batranete linistita.Mentionez ca apartamentul este in Bucuresti .Multumesc pentru ajutor!!!!!!!
Manuela Rășină, administrator
Cotele -parti determinate pot fi instrainate, odata mentionate in certificatul de mostenitor.

Trebuie, insa , sa gasiti un cumparator care sa accepte starea de indiviziune.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat

Florin Cornea a scris:

Cine ar dori sa cumpere o cota parte dintr-o locuinta cu un proces de iesire din indiviziune pe rol ? Cu exceptia unor afaceristi imobiliari , care vor profita de situatie pentru a obtine un pret mai mic ?

Nu ar cumpara o cota parte, ci mai multe cote parti, practic, 7/8 din casa in total si de unde ati inteles ca ar fi un proces pe rol ?
Oricine care e convins ca face o afacere buna, cumparand sub pretul pietei.
Daca te grabesti sa vinzi si nu vrei sa stai ani de zile in proces cu fiul citandu-l prin strainatate pt iesirea din indiviziune vinzi sub pret ce ai, iei banii, poate iti dau si restul copiilor banii lor si iei ceva mai mic de care de bunucri acum, nu peste 5 ani.
Iar cumparatorul se bucura ca ia mai ieftin, strange si bani pana vine fiul sa isi ceara partea si ajung la o intelegere privind cota sa.. daca nu ajung, se vor judeca, asta daca fiul are bani si timo de procese.. conteaza cum o judeci.. poate gaseste clienti, poate nu.. dar asta nu o impiedica pe femeie sa ii expuna variantele fiulul care trebuie sa inteleaga ca si daca vrea si daca nu, nu e obligat nimeni sa ramana in indiviziune.