Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Persoana care îmi face curățenie mi-a sustras ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Persoana care îmi face curățenie mi-a sustras constant câte o sumă mică din banii pe care îi țin în casă. Am probe video, pot să-i fac plângere la poliție fără să fiu acuzat de încălcarea GDPR?

Bună ziua. În urma constatării dispariției unor sume de bani din casă, am instalat o serie de camere video ascunse. Cu această ocazie am constatat că persoana care venea săptămânal pentru a face curățenie, îmi sustrăgea constant o sumă mică din banii pe care îi țin într-o cutie din bibliotecă, persoana respectivă fiind angajată pe recomandare. Ce șanse am ca, pe baza acestor probe, să fac plângere respectivei persoane la poliție fără a intra sub incidența Regulamentului UE 679/2016 și a Legii 129/2018 privind protecția datelor cu caracter personal? Mentionez că, fiind camere ascunse, imaginile capturate fără acordul persoanei și difuzarea acestora unei terțe persoane, contravin celor două acte de mai sus. Vreau să fiu sigur că nu sunt târât prin nu știu ce proces de către persoana dovedită că mi-a sustras bani din casă. Mulțumesc.
Manuela Rășină, administrator
Dar contract individual de munca aveti incheiat cu respectiva persoana?Altfel,puteti fi acuzat de munca la negru si riscati amenda!
mergeti fara grija la politie daca nu va inapoiaza banii. probleme puteti avea doar daca faceti publice imaginile. legea nu se aplica in cazul inregistrarii special facuta pt a denunta un act criminal la autoritatile competente

ana_panait a scris:

mergeti fara grija la politie daca nu va inapoiaza banii. probleme puteti avea doar daca faceti publice imaginile. legea nu se aplica in cazul inregistrarii special facuta pt a denunta un act criminal la autoritatile competente

Cum adica, "legea nu se aplica in cazul inregistrarii special facuta " ?!
Scrie undeva ca legea nu se aplica in anumite cazuri ? Nu cred!

In cazul de fata, cred ca vreti sa spuneti ca, sa mearga la politie si sa reclame furtul sistematic, fara a prezenta acele inregistrari. Apoi, politia sa isi faca treaba si sa o convinga sa recunoasca furtul si restituirea sumelor.

Daca ai suspiciuni ca se se intampla ceva ilegal, sesizezi organele abilitate. Nu te apuci sa faci pe detectivul si pe judecatorul.
Asa se incalca drepturile altuia!

Vinovatia se stabileste doar de catre o instanta abilitata.
In Romania in schimb, toata lumea opereaza pe prezumtii si propria justitie.
Buna intrebare cu acest GDPR care este o gaselnita scornita de infractori politici. Este o modalitate clara de a proteja infractorii si infractiunile. Ce bun simt sa-ti trebuiasca sa demasti infractiunile........Doamne ce vremuri traim........
in primul rand GDPR nu se aplica pentru persoane fizice, doar pentru societati, acestia sunt cei care trebuie sa respecte prevederile, asa ca nu aveti nici o problema.