avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 189 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Persoana care îmi face curățenie mi-a sustras ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Persoana care îmi face curățenie mi-a sustras constant câte o sumă mică din banii pe care îi țin în casă. Am probe video, pot să-i fac plângere la poliție fără să fiu acuzat de încălcarea GDPR?

Bună ziua. În urma constatării dispariției unor sume de bani din casă, am instalat o serie de camere video ascunse. Cu această ocazie am constatat că persoana care venea săptămânal pentru a face curățenie, îmi sustrăgea constant o sumă mică din banii pe care îi țin într-o cutie din bibliotecă, persoana respectivă fiind angajată pe recomandare. Ce șanse am ca, pe baza acestor probe, să fac plângere respectivei persoane la poliție fără a intra sub incidența Regulamentului UE 679/2016 și a Legii 129/2018 privind protecția datelor cu caracter personal? Mentionez că, fiind camere ascunse, imaginile capturate fără acordul persoanei și difuzarea acestora unei terțe persoane, contravin celor două acte de mai sus. Vreau să fiu sigur că nu sunt târât prin nu știu ce proces de către persoana dovedită că mi-a sustras bani din casă. Mulțumesc.
Ultima modificare: Joi, 8 August 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: sorin.damian , utilizator 10:40, 14 August 2022
Dar contract individual de munca aveti incheiat cu respectiva persoana?Altfel,puteti fi acuzat de munca la negru si riscati amenda!
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
mergeti fara grija la politie daca nu va inapoiaza banii. probleme puteti avea doar daca faceti publice imaginile. legea nu se aplica in cazul inregistrarii special facuta pt a denunta un act criminal la autoritatile competente
1 din 7 utilizatori consideră
acest răspuns util


ana_panait a scris:

mergeti fara grija la politie daca nu va inapoiaza banii. probleme puteti avea doar daca faceti publice imaginile. legea nu se aplica in cazul inregistrarii special facuta pt a denunta un act criminal la autoritatile competente

Cum adica, "legea nu se aplica in cazul inregistrarii special facuta " ?!
Scrie undeva ca legea nu se aplica in anumite cazuri ? Nu cred!

In cazul de fata, cred ca vreti sa spuneti ca, sa mearga la politie si sa reclame furtul sistematic, fara a prezenta acele inregistrari. Apoi, politia sa isi faca treaba si sa o convinga sa recunoasca furtul si restituirea sumelor.

Daca ai suspiciuni ca se se intampla ceva ilegal, sesizezi organele abilitate. Nu te apuci sa faci pe detectivul si pe judecatorul.
Asa se incalca drepturile altuia!

Vinovatia se stabileste doar de catre o instanta abilitata.
In Romania in schimb, toata lumea opereaza pe prezumtii si propria justitie.
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna intrebare cu acest GDPR care este o gaselnita scornita de infractori politici. Este o modalitate clara de a proteja infractorii si infractiunile. Ce bun simt sa-ti trebuiasca sa demasti infractiunile........Doamne ce vremuri traim........
in primul rand GDPR nu se aplica pentru persoane fizice, doar pentru societati, acestia sunt cei care trebuie sa respecte prevederile, asa ca nu aveti nici o problema.

Alte discuții în legătură

Furt calificat opg opg Buna ziua. Mi s-au furat din casa sume mari de bani si aur , in timp. De banuit mereu se banuia unul din membrii familiei, un copil, si de aceea nu s-a facut ... (vezi toată discuția)
Camere de supraveghere pe fațada blocului mark094 mark094 Bună ziua, Am citit mai multe întrebări legate de montarea unei camere de supraveghere la bloc (montată pe fațadă cu scopul de a supraveghea mașina ... (vezi toată discuția)
Cine cerceteaza o reclamatie privitor la furt de pe card electronic? celdecolo celdecolo Am reclamat sustragerea din casa a unui card impreuna cu hartia pe care era scris codul PIN .De pe card s-au extras toti banii,evident fara voia ... (vezi toată discuția)