Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Șefa ne obligă să facem poze în timp ce ne facem ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Șefa ne obligă să facem poze în timp ce ne facem treaba și să le punem pe grupul de serviciu de pe WhatsApp. E legal?

Bună ziua! La mine la servici șefa ne obligă să facem poze în timp ce ne facem treaba și să punem pozele pe watsup, pe grupul de servici. E legal? Avem bineînțeles și camere, vreo 12...mulțumesc.
Manuela Rășină, administrator
Telefoanele sunt ale noastre,nu avem telefoane de serviciu. Mulțumesc pentru răspuns.

editat: citare raspuns
Cornel Vasile, Consilier juridic
Ni s-a spus ca prin acel grup de pe watsapp ne informează despre proceduri, întâmplări sau ne dă indicații, și ca dacă nu suntem pe grup ne va chema din timpul nostru liber sa ne instruiască. La fel se face și cu protecția muncii, lunar suntem chemați de acasă, fără a fi pontați... Dar asta e altă discuție. Mulțumesc tuturor pentru răspuns.
Pana una-ala,nu este ilegal acest lucru, fiindca faceti parte dintr-un grup inchis pe whatapp.
Iar sefa va cere dovezi cum ati indeplinit sarcini de serviciu.

Protectia muncii si instruirea este normal sa nu fie pontate. Ca nu ati prestat nimic, dar aceste lucruri sunt obligatorii.

editat: citare raspuns
Cornel Vasile, Consilier juridic
Ba protectia muncii si instruirea se fac la o firma normala in timpul programului sau, daca asa nu se poate, in ore suplimentare platite!
Documenteaza-te inainte de a scoate astfel de aberatii....
Training-urile, instruirile, se fac la locul de munca si in timpul programului de munca.
Ori, cum ai putea sa deprinzi cel mai bine activitatea: atunci cand instruirea are loc intre 4 pereti la km departare de aria de activitate (in cazul de fata) sau direct la locul de munca?

Quartila a scris:

Pana una-ala,nu este ilegal acest lucru, fiindca faceti parte dintr-un grup inchis pe whatapp.
Iar sefa va cere dovezi cum ati indeplinit sarcini de serviciu.

Protectia muncii si instruirea este normal sa nu fie pontate. Ca nu ati prestat nimic, dar aceste lucruri sunt obligatorii.

editat: citare raspuns