Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Șefa ne obligă să facem poze în timp ce ne facem ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Șefa ne obligă să facem poze în timp ce ne facem treaba și să le punem pe grupul de serviciu de pe WhatsApp. E legal?

Bună ziua! La mine la servici șefa ne obligă să facem poze în timp ce ne facem treaba și să punem pozele pe watsup, pe grupul de servici. E legal? Avem bineînțeles și camere, vreo 12...mulțumesc.
Manuela Rășină, administrator
Protectia muncii si instruirea sunt obligatoriu a fi facute de catre angajator angajatului. in momentul incare angajatorul are nevoie de un angajat , este obligat si este in sarcina angajatorului pentru a face asta. Acest aspect implica faptul ca angajatul are dreptul, iar angajatorul are obligatia, de a face acestea in timpul programului de lucru. daca nu, se considera ore suplimentare. ca un exemplu, daca angajatul, ducandu-se la training sau la protectia muncii, pe traseul stabilit, sufera un accident? este accident de munca sau nu?
@ Interventie moderator

Subiectul acestui topic nu este despre SSM .. rog repostati intrebarea dvs in sectiunea SSM
Într-adevăr s-a deviat de la subiect. Scuzați!

Cornel Vasile a scris:

@ Interventie moderator

Subiectul acestui topic nu este despre SSM .. rog repostati intrebarea dvs in sectiunea SSM

In discutie s-a mentionat modul de instruire in domeniul ssm si s-au exprimat pareri pe langa lege.
HG nr. 1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
-art. 76 (1) Instruirea lucratorilor in domeniul securitatii si sanatatii in munca la nivelul intreprinderii si/ sau al unitatii se efectueaza in timpul programului de lucru.
(2) Perioada in care se desfasoara instruirea prevazuta la alin. (1) este considerata timp de munca.
-art. 77 Instruirea lucratorilor in domeniul securitatii si sanatatii in munca cuprinde 3 faze:
a) instruirea introductiv-generala;
b) instruirea la locul de munca;
c) instruirea periodica.
@ Interventie moderator

Intr-adevar, subiectul acestui topic este cu totul altul .. De aceea, adresez rugamintea participantilor la discutie, pentru a se evita stergerea mesajelor , sa incerce sa raspunda la subiectul initial si nu la alte interventii fara rost.
Cornel Vasile, Consilier juridic