Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Program liniste bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Program liniste bloc

Buna ziua,

Am achizionat recent un apartament intr-un bloc si am si inceput lucrarile de renovare. Mai concret schimbam instalatia electrica, ceea ce prusune "spart" cu bormasina in beton.

Administratora mi-a comunicat ca programul de liniste este 13-17.
Am cateva intrebari:

1. Tinand cont ca in lege scrie intervalul 13-14, daca un vecin ma reclama la Politie ca fac zgomot la ora 15, pot fi amendat?
2. In afara programului de liniste al blocului (13-17) eu pot sa fac orice zgomot sau trebui sa nu depasesc un anumit numar de decibeli? Care e limita? Cine masoara ca am depasit limita? Politia?

Multumesc.
Limita admisa de zgomot in condominii este de 60-62 decibeli
Este greu de respectat aceasta limita in conditiile in care vehiculele realizeaza un zgomot care depaseste 65 decibeli
Legat de nivelul de zgomot maxim admis, pe ore, tip de incinte, tip de zgomot, etc. gasiti informatii aici: www.avocatnet.ro/forum/discu...
Limita maxim admisa in apartament indiferent de intervalul orar este 35 db(A).
~ Conținut șters la cerere ~