Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cine plătește atestarea administratorului ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cine plătește atestarea administratorului asociației de proprietari: asociația sau el?

Cine plateste atestarea administratorului de la asociația de proprietari, asociatia sau el personal trebuie sa achite ?
Administratorul nostru invoca art. 194 din Codul muncii cum ca trebuie sa-i achite asociatia atestarea.
Manuela Rășină, administrator
Solicitantul are obligatia sa suporte c/v pregatire profesionala
Solicitantul invoca acel articol.
Ce îi putem raspunde ? Ce temei legal ?
Si la asociatie aveti cel putin 21 de salariati?
Invocati si dvs. acelasi articol de Lege, mai ales ca este vorba despre cheltuielile de atestare. Acestea se fac la sediul primariei locale, nu trebuie inchiriata sala, nu trebuie platiti examinatorii, nu trebuie sa achitati vre-un fond de protocol. Unde este cheltuiala?

Succes
Atentie : Angajatorii au obligatia de a asigura participarea la programe de formare profesionala pentru toti salariatii, cel putin o data la 3 ani, daca au sub 21 de salariati.
Atestarea administratorului reprezinta una dintre conditiile de angajare.
art. 64 (5) Candidații pentru funcția de administrator trebuie să prezinte comitetului executiv al asociației de proprietari documentele prevăzute de lege, precum și alte documente solicitate printre care, obligatoriu:
a) atestatul prevăzut la art. 2 lit. e);
b) cazierul judiciar care să ateste că nu a suferit nicio condamnare, prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru o infracțiune de natură economico-financiară.