Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Listele lunare de plată a Întreținerii sunt ilegale ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Listele lunare de plată a Întreținerii sunt ilegale dacă administratorul nu le-a calculat separat, pe fiecare Condominiu (pe fiecare bloc) din Asociație (noi avem 9 blocuri, dar nu se calculează separat, pe fiecare bloc) - încalcă Legea 196/2018 art. 66,

E total ilegal să calculezi ca și administrator de Condominiu (de bloc, de clădire), cheltuielile comune pentru toate cele 9 blocuri și 28 de scări ale Asociației noastre, ca și cum am avea proprietăți (conducte) comune legate între ele, ca și un Condominiu unic.
Administratorul e obligat să calculeze listele de plată DOAR PENTRU UN CONDOMINIU (PENTRU UN SINGUR BLOC SAU SCARĂ) care să aibă delimitate conductele comune, conform Legii nr. 196/2018, art. 66, alin. (3): „Administratorul are OBLIGAȚIA DE A ȚINE EVIDENȚE CONTABILE SEPARATE PENTRU FIECARE CONDOMINIU în parte, pe care îl are în administrare.”
La noi, cel puțin Fondul de Salarii și cel de Reparații sunt calculate lunar pentru toți cei 458 de proprietari, pentru toate cele 9 Condominii (9 blocuri) concomitent, dar legislația din domeniu arată că trebuia să se calculeze pentru fiecare bloc (Condominiu) în parte !
Cum e posibilă anomalia asta juridică și contabilă, știind că în Asociația noastră sunt 9 blocuri distanțate între ele (fără a avea proprietăți comune unice), fiecare cu problema lui distinctă ?
Dacă la Judecătorie A.P.71 Brăila e înscrisă încă din 1997 ca fiind alcătuită dintr-un Condominiu unic, ÎNSEAMNĂ CĂ PROPRIETARII DIN BLOCUL MEU CU 3 SCĂRI ȘI MAGAZINE LA PARTER AVEM PROPRIETĂȚI COMUNE CU RESTUL PROPRIETARILOR DIN CELELALTE 8 BLOCURI, UNELE FIIND ȘI LA 1 KM DISTANȚĂ ... AM EU ACCES LA USCĂTOARELE DIN CELELALTE 8 BLOCURI, SAU PE ACOPERIȘUL LOR ?
Vom cere nulitatea acestor liste lunare de plată care nu sunt calculate legal, pe Cota-Parte Indiviză comună, legal stabilită doar pentru un Condominiu (pentru un singur bloc), nu pentru 9 blocuri care nu au proprietăți comune !
Art. 66. - (1) Administratorul are, în principal, următoarele ATRIBUȚII LEGALE:
a) Administrează IMOBILUL. *** NOTĂ: Din păcate, legea e încălcată de către A.P.71 din Brăila, deoarece Asociația este alcătuită din 458 de proprietari, care locuiesc în 9 blocuri și 28 de scări, și e declarată la Judecătorie ca fiind un Condominiu unic, numai că legislația din domeniu specifică explicit, că UN CONDOMINIU ESTE FORMAT DINTR-UN SINGUR BLOC, care să aibă proprietăți comune - CELE 9 BLOCURI ALE A.P.71 BRĂILA NU AU PROPRIETĂȚI COMUNE UNITE ÎNTRE ELE, ȘI ASTFEL AVEM DOVADA CĂ A.P.71 FUNCȚIONEAZĂ ILEGAL, FIIND ÎNREGISTRATĂ LA JUDECĂTORIA BRĂILA (ÎN REGISTRUL PUBLIC AL PERSOANELOR JURIDICE) CA ȘI UN CONDOMINIU UNIC, ÎN LOC SĂ EXISTE, CONFORM LEGII NR. 196/2018, ART. 2, MINIM 9 CONDOMINII (9 Asociații) !

DETALII: [ link extern ]
flory_mr, utilizator
Mon ami, ți-am răspuns deja, dar dacă tu deschizi zeci de topicuri pe același subiect, le pierzi șirul. Da nu ma doare pixul să-ți mai scriu odată :
1.Legea 196 scrie clar la art. 104 alin 2 ca nu se aplică retroactiv.
2. Răspunde la intrebarea: Cum s-au înființat Legal zeci (sute poate) de asociații de proprietari pe mai multe blocuri?
latka, utilizator
latka a scris:

Mon ami, ți-am răspuns deja, dar dacă tu deschizi zeci de topicuri pe același subiect, le pierzi șirul. Da nu ma doare pixul să-ți mai scriu odată :
1.Legea 196 scrie clar la art. 104 alin 2 ca nu se aplică retroactiv.
2. Răspunde la întrebarea: Cum s-au înființat Legal zeci (sute poate) de asociații de proprietari pe mai multe blocuri?

Te-am rugat să nu mai aberezi dacă nu știi să citești niște amărâte de articole de legi, pentru că am ca probe zeci de sentințe prin care NU S-A ADMIS PERSONALITATEA JURIDICĂ PENTRU ASOCIAȚIILE DE PROPRIETARI CARE AVEAU ÎN COMPONENȚĂ MAI MULT DE UN BLOC-CONDOMINIU-IMOBIL (mai mult de o clădire), deoarece acele x blocuri, ne-având părți, proprietăți și instalații COMUNE, se încălca și Codul Civil art. 649 și 659, care arată că O ASOCIAȚIE DE PROPRIETARI NU SE POATE ÎNFIINȚA DACĂ NU EXISTĂ PĂRȚI, PROPRIETĂȚI ȘI INSTALAȚII COMUNE !!!
CA SĂ TERMINI CU ABERAȚIILE TALE JURIDICE, E MAI BINE SĂ VEZI CE SENTINȚĂ DEFINITIVĂ SUPERBĂ AM GĂSIT, PRONUNȚATĂ DE TRIBUNALUL DIN BISTRIȚA, PRIN CARE S-A ANULAT PERSONALITATEA JURIDICĂ A UNEI ASOCIAȚII DE PROPRIETARI, DEOARECE VROIA SĂ SE CONSTITUIE PENTRU NU MAI PUȚIN DE ... 10 BLOCURI (la A.P.71 Brăila avem o falsă Asociație, cu 9 blocuri-Condominii), ÎN LOC SĂ FIE ALCĂTUITĂ DINTR-UN SINGUR BLOC-CONDOMINIU.

JUDECĂTORIA BISTRIȚA - SECȚIA CIVILĂ
Dosar nr. XXXXXXXXXXXX; OBIECT: Acordare Personalitate Juridică.
ÎNCHEIEREA CIVILĂ NR. 8172 DIN 16.10.2013 - [ link extern ]
Completul compus din: Președinte - judecător M.I.F.; Grefier - B.M.

Pe rol este judecarea cererii depusă de petenta M.R. privind acordarea personalității juridice Asociației de Proprietari Ș.C.M. nr. 46 din Bistrița ... Cauza se soluționează fără citarea părților - art. 532 alin. l NCPC.
INSTANȚA constată că prin cererea înregistrată la această Instanță sub numărul de mai sus, împuternicita M.R. a solicitat să se dispună acordarea personalității juridice pentru Asociația de Proprietari Ș.C.M. nr. 46.
Au fost anexate cererii: Statutul Asociației de Proprietari Ș.C.M. nr. 46, procesul verbal al Adunării Generale de Constituire din 19.08.2013 al Asociației de Proprietari, Acordul de Asociere împreună cu lista membrilor Asociației de Proprietari și extrase de Carte Funciară privind imobilele din Asociație.
● ANALIZÂND ACTELE DOSARULUI, INSTANȚA REȚINE URMĂTOARELE:
La data de 03.09.2013 petenta M.R. a înregistrat la Administrația Finanțelor Publice Bistrița o cerere prin care a solicitat înscrierea Asociației de Proprietari Ș.C.M. nr. 46 Bistrița în Registrul Public Special al Asociațiilor de Proprietari, registru existent la Grefa Judecătoriei din Municipiul Bistrița.
Conform art. 6 alin. 4 din Legea 230/2007 „Asociația de Proprietari dobândește personalitate juridică în baza Încheierii judecătorului-delegat desemnat la Organul Financiar Local de către președintele Judecătoriei în a cărei circumscripție teritorială SE AFLĂ CLĂDIREA ASOCIAȚIEI.”
Cererea pentru dobândirea personalității juridice a Asociației de Proprietari, împreună cu Statutul, Acordul de Asociere și procesul-verbal al Adunării Generale de constituire se depun și se înregistrează la Organul Financiar Local în a cărui rază teritorială SE AFLĂ CLĂDIREA ASOCIAȚIEI.
Pentru a înscrie Asociația în Registrul Special, judecătorul delegat va verifica respectarea condițiilor prevăzute de lege pentru înființarea Asociației, examinând în acest scop actele depuse la dosar.
Petenta a depus la dosar UN PROCES VERBAL ÎNCHEIAT CU OCAZIA ADUNĂRII GENERALE CONSTITUTIVE OBLIGATORII, Statutul Asociației, Acordul de Asociere cu membrii semnatari și extrase de Carte Funciară PENTRU A DOVEDI CALITATEA DE PROPRIETAR A FIECĂRUI MEMBRU ASOCIAT. Analizând actele dosarului, Instanța reține că SE DOREȘTE ÎNFIINȚAREA UNEI ASOCIAȚII DE PROPRIETARI PRIN ASOCIEREA PROPRIETARILOR DIN 10 BLOCURI DISTINCTE (distanțate între ele, fără a avea nimic ÎN COMUN), înscrise în Cărți Funciare diferite - ÎNTRE CELE 10 BLOCURI NU EXISTĂ PĂRȚI DE PROPRIETATE COMUNĂ FORȚATĂ.
Conform art. 5 din Legea 230/2007, O ASOCIAȚIE DE PROPRIETARI FUNCȚIONEAZĂ ILEGAL DACĂ ARE ÎN COMPONENȚĂ MAI MULT DE UN BLOC-CONDOMINIU (mai mult de o clădire): „Asociația de Proprietari se înființează prin acordul scris a cel puțin 1/2 + 1 din numărul proprietarilor (...) DIN CADRUL UNEI CLĂDIRI.”
Astfel, conform art. 659 din Codul Civil: „ÎN CAZUL CLĂDIRILOR CU MAI MULTE ETAJE ORI APARTAMENTE (...) ÎN CARE EXISTĂ PROPRIETĂȚI COMUNE și proprietăți individuale, SE POATE CONSTITUI O ASOCIAȚIE DE PROPRIETARI, CARE SE ORGANIZEAZĂ ȘI FUNCȚIONEAZĂ ÎN CONDIȚIILE LEGII.”

► H.G. nr. 1588/2007. Art. 2. - (1) În scopul reprezentării şi susținerii INTERESELOR COMUNE ALE PROPRIETARILOR, legate de FOLOSIREA BUNURILOR AFLATE ÎN PROPRIETATE COMUNĂ INDIVIZĂ DIN CLĂDIREA CE ALCĂTUIEȘTE UN CONDOMINIU, PROPRIETARII (...) SE POT CONSTITUI ÎN ASOCIAȚII DE PROPRIETARI. (2) ASOCIAȚIA DE PROPRIETARI ESTE FORMA DE ASOCIERE DE ORGANIZARE ȘI DE REPREZENTARE A INTERESELOR COMUNE A MAJORITĂȚII PROPRIETARILOR UNUI CONDOMINIU (...), ÎNFIINȚATĂ ÎN CONDIȚIILE LEGII.
Astfel, ÎN SITUAȚIILE ÎN CARE NU EXISTĂ PROPRIETĂȚI COMUNE, NU SE POT CONSTITUI ASOCIAȚII DE PROPRIETARI PE MAI MULTE BLOCURI - FUNDAMENTUL CONSTITUIRII ORICĂREI ASOCIAȚII DE PROPRIETARI CONSTĂ ÎN EXISTENȚA STĂRII DE INDIVIZIUNE FORȚATĂ, NUMAI DACĂ ASOCIAȚIA RESPECTIVĂ E ALCĂTUITĂ DINTR-UN SINGUR BLOC SAU CONDOMINIU (o Asociație de Proprietari pentru câte O SINGURĂ CLĂDIRE).
Această concluzie se desprinde cu claritate din Legea 230/2007 art. 1, 2, 3, 4 și 5 (Art. 4 alin. 1: „Asociația de Proprietari ARE DREPT SCOP ADMINISTRAREA ȘI GESTIONAREA PROPRIETĂȚII COMUNE”). Orice Asociație de Proprietari se înființează „datorită stării de indiviziune forțată”, iar proprietarii au obligația să ia măsuri privind drepturile și obligațiile COMUNE ce le revin asupra PROPRIETĂȚII COMUNE. „În acest scop, proprietarii se pot asocia în Asociații de Proprietari cu personalitate juridică.”
În lipsa stării de indiviziune forțată între proprietari (sunt 10 blocuri), ASOCIAȚIA NU POATE SĂ-ȘI ATINGĂ SCOPUL PREVĂZUT DE LEGE. Astfel, INSTANȚA VA RESPINGE CA NEÎNTEMEIATĂ CEREREA CU OBIECTUL „Acordare Personalitate Juridică”, formulată de petenta Asociația de Proprietari Ș.C.M. nr. 46.
♦ PENTRU ACESTE MOTIVE, ÎN NUMELE LEGII DISPUNE:

Respinge ca neîntemeiată cererea având ca obiect „Acordare Personalitate Juridică” formulată de Asociația de Proprietari Ș.C.M. nr. 46 cu sediul în Bistrița ..., prin reprezentanta M.R., domiciliată în Bistrița ...
Dată în Camera de Consiliu și pronunțată în ședință publică, astăzi, 16.10.2013.
flory_mr, utilizator
Ce spun eu si ce intelegeti dvs.(de fapt va faceti ca nu intelegeti) , nu contest faptul ca de la un moment dat nu s-au mai putut INFIINTA asociatii de proprietari, fara sa aiba parti comune.

Aratati-mi spete in care s-a DESFIINTAT o asociatie mamut. Daca aveati asa ceva, deja imi aratati de mult si se desfiinta si propria dvs. asociatie, ca nu-i mai stiu numarul.

Si nu uitati sa raspundeti la intrebari:
1. Legea 196 scrie clar la art. 104 alin 2 ca nu se aplică retroactiv. Asa e ?
2. Cum s-au înființat Legal zeci (sute poate) de asociații de proprietari pe mai multe blocuri?
latka, utilizator
latka a scris:

Ce spun eu și ce înțelegeți dvs., nu contest faptul că de la un moment dat nu s-au mai putut ÎNFIINȚA Asociații de Proprietari, fără să aibă PĂRȚI COMUNE.
Arătați-mi spețe în care s-a DESFIINȚAT o Asociație mamut. Dacă aveați așa ceva, deja îmi arătați de mult și se desființa și propria dvs. Asociație.
Și nu uitați să răspundeți la întrebări:
1. Legea 196/2018 scrie clar la art. 104 alin 2 că nu se aplică retroactiv. Așa e ?
2. Cum s-au înființat legal zeci (sute poate) de Asociații de Proprietari pe mai multe blocuri ?

Sunt nevoit să mă repet, știind că în postările mele am spus de multe ori că și Legea nr. 196/2018 spune explicit că o Asociație de Proprietari FUNCȚIONEAZĂ ILEGAL DACĂ NU ARE PĂRȚI, PROPRIETĂȚI ȘI INSTALAȚII COMUNE.
Dacă tot mă întrebi în legătură cu aspecte juridice pe care le-am mai discutat, îți răspund încă o dată în mod explicit, bazat pe articole de legi.
1) Legea nr. 196/2018 scrie clar la art. 104 alin. 2 că „Asociațiile de Proprietari înființate anterior intrării în vigoare a prezentei legi își păstrează Statutul Juridic obținut la data înființării acestora, DAR SE VOR ORGANIZA ȘI VOR FUNCȚIONA ÎN CONFORMITATE CU PREVEDERILE LEGII NR. 196/2018.
Cum e posibil să nu vezi ce scrie în acest articol (cuvintele scrise de mine bolduit și cu litere mari), că orice Asociație de Proprietari E OBLIGATĂ SĂ SE RE-ORGANIZEZE ȘI SĂ FUNCȚIONEZE CONFORM LEGII NR. 196/2018, adică să respecte mai ales următoarele articole explicite din Legea nr. 196/2018:
* Articolul 2 literele a, d, g, h, k, l, o, p, q, s, t, v (toate acestea se referă la bloc-Condominiu-clădire-imobil, TOATE LA SINGULAR).
* Articolele 11, 12, 13, 96 alin. 5 și 6, art. 107 litera c, etc., care explică foarte clar că o Asociație de Proprietari FUNCȚIONEAZĂ TOTAL ILEGAL DACĂ S-A CONSTITUIT PENTRU MAI MULT DE UN BLOC-CONDOMINIU-IMOBIL, ȘTIIND CĂ PENTRU MAI MULTE BLOCURI NU POT EXISTA PĂRȚI, PROPRIETĂȚI ȘI INSTALAȚII COMUNE, CONFORM NOULUI COD CIVIL, ARTICOLELE 649, 659 ȘI 663 (articolul 663 din N.C.C. arată că proprietarii nu sunt obligați să plătească și cheltuielile COMUNE pentru mai multe blocuri-Condominii care alcătuiesc Asociația de Proprietari, DACĂ ELE NU AU NIMIC ÎN COMUN - părți, proprietăți și instalații COMUNE).
Art. 659. Constituirea Asociaţiilor de Proprietari. - În cazul clădirilor cu mai multe etaje sau apartamente (...), ÎN CARE EXISTĂ PROPRIETĂȚI COMUNE şi proprietăţi individuale, se constituie Asociaţia de Proprietari, care se organizează şi funcţionează în condiţiile legii.
Art. 649. - (1) SUNT CONSIDERATE PĂRȚI COMUNE (...):
a) terenul pe care se află CLĂDIREA, compus atât din suprafaţa construită, cât şi din cea neconstruită necesară, potrivit naturii sau destinaţiei construcţiei, pentru a asigura exploatarea normală a acestei CLĂDIRI;
b) fundaţia, curtea interioară, structura, structura de rezistenţă, pereţii perimetrali şi despărţitori dintre proprietăţi şi/sau SPAȚIILE COMUNE, acoperișul, terasele, scările şi casa scărilor, holurile, pivniţele şi subsolurile necompartimentate (...);
c) instalaţiile de apă şi canalizare, electrice, DE ÎNCĂLZIRE şi de gaze de la branşament/racord până la punctul de distribuţie către părţile aflate în proprietate exclusivă (...) precum și alte asemenea părți;
d) alte bunuri care, potrivit legii sau voinţei părţilor, SUNT ÎN FOLOSINȚĂ COMUNĂ.
(2) Coşurile de fum şi de aerisire, precum şi spaţiile pentru spălătorii şi uscătorii SUNT CONSIDERATE PĂRȚI COMUNE exclusiv pentru coproprietarii care utilizează aceste utilităţi în conformitate cu proiectul CLĂDIRII.
Art. 650. * ATRIBUIREA ÎN FOLOSINŢĂ EXCLUSIVĂ A PĂRŢILOR COMUNE. *
(1) Părţile Comune pot fi atribuite coproprietarilor în folosinţă exclusivă numai dacă prin aceasta nu sunt lezate drepturile celorlalţi coproprietari.
(2) Decizia de atribuire în folosinţă exclusivă trebuie adoptată cu o majoritate de 2/3 din numărul coproprietarilor şi al cotelor-părţi. În clădirile unde sunt constituite Asociații de Proprietari, decizia se adoptă de către Adunarea Generală, cu aceeași majoritate.
Art. 663. - (1) Coproprietarii sunt ţinuţi să suporte cheltuielile ocazionate de întreţinerea şi repararea despărțiturii COMUNE, proporțional cu dreptul fiecăruia. (2) Cu toate acestea, fiecare coproprietar poate să nu participe la cheltuielile de întreținere şi reparare, renunţând la dreptul său de proprietate asupra despărţiturii COMUNE, dispoziţiile în materie de Carte Funciară fiind aplicabile.

Iar nu știi să citești câteva articole de legi, care spun EXTREM DE CLAR, că o Asociație de Proprietari nu se poate înființa decât în cazul în care blocurile (Condominiile, clădirile) pot avea între ele, părți, proprietăți și instalații COMUNE - sunt foarte multe Instanțe de judecată care au anulat Personalitatea Juridică, deoarece, conform art. 649 și 659 din Noul Cod Civil, O ASOCIAȚIE DE PROPRIETARI NU SE POATE ÎNFIINȚA DECÂT DACĂ ARE ÎN COMPONENȚĂ BLOCURI SAU CONDOMINII CARE AU PĂRȚI, PROPRIETĂȚI ȘI INSTALAȚII (branșamente) COMUNE LEGATE ÎNTRE ELE.
Pentru a fi mai explicit, să stopezi odată aberația juridică pe care o tot propagi pe acest Forum (în care se discută doar probleme BAZATE PE LEGI, NU PE TEORII), citește cu mare atenție motivarea superbă a sentinței definitive nr. 174 AC din 26.07.2013, pronunțate de judecătorii Tribunalului din Neamț, care nu au acceptat aberația înființării unei Asociații constituită din mai mult de O CLĂDIRE, deoarece e imposibil să ai o Asociație de Proprietari cu mai mult de un bloc-Condominiu, care să nu aibă părți, proprietăți și instalații COMUNE (din păcate pentru tine, am zeci de sentințe asemănătoare, care arată că o Asociație de Proprietari nu are Personalitate Juridică dacă nu s-a înființat PENTRU O SINGURĂ CLĂDIRE, CARE POATE AVEA PĂRȚI, PROPRIETĂȚI ȘI INSTALAȚII COMUNE)
* Detalii ale motivării superbei sentințe definitive nr. 174 AC din data de 26.03.2013, se află aici: [ link extern ]
♦ TRIBUNALUL, DELIBERÂND ASUPRA APELULUI CIVIL DE FAȚĂ, CONSTATĂ:
Prin Încheierea nr. 2 din 19.06.2013, Judecătoria Roman a respins cererea formulată de petentul C.M., de acordare a personalității juridice Asociației de Proprietari nr. 35 Roman, cu sediul în ....., reținând în motivare că, potrivit art. 5 din Legea nr. 230/2007 „Asociația de Proprietari se înființează prin acordul scris a cel puțin jumătate plus unu din numărul proprietarilor (...), DIN CADRUL UNEI CLĂDIRI. Acordul se consemnează într-un Tabel Nominal, anexă la Acordul de Asociere”.
Din interpretarea teleologică și literală a acestei norme de drept, PRIMA INSTANȚĂ A APRECIAT CĂ ÎN CAZUL ÎNFIINȚĂRII UNEI ASOCIAȚII DE PROPRIETARI COMPUSĂ DIN MAI MULTE CLĂDIRI ESTE NECESAR ACORDUL SCRIS A CEL PUȚIN 1/2 + 1 DIN NUMĂRUL PROPRIETARILOR (...) DIN CADRUL UNEI CLĂDIRI, deoarece în caz contrar, încălcând art. 40 din Constituție, PROPRIETARII DINTR-O CLĂDIRE (BLOC-CONDOMINIU) AR FI FORȚAȚI SĂ DEVINĂ MEMBRII UNEI ASOCIAȚII DE PROPRIETARI, FĂRĂ SĂ-ȘI FI DAT ACORDUL în proporția legală.
S-ar ajunge astfel ca anumite Asociații de Proprietari, dintr-o anume zonă a orașului, să „coopteze” în cadrul lor clădiri de apartamente dintr-o cu totul altă zonă, pe baza simplei medii aritmetice totale.
Instanța de Fond a constatat că Acordul de Asociere al Asociației de Proprietari nr. 35 Roman este redactat pentru un număr de 10 blocuri cu un număr total de 415 apartamente și, cu toate că pe totalul Asociației este îndeplinită condiția existenței acordului scris a 1/2 + 1 din numărul proprietarilor, din examinarea tabelelor anexă cu semnăturile proprietarilor pentru fiecare CLĂDIRE în parte a rezultat că pentru Blocul nr. 1 de pe Str. ... din mun. Roman au semnat doar 12 proprietari din totalul de 40. Situația este similară și la Blocul 2, unde din totalul de 31 de proprietari au semnat doar 17 proprietari, însă doar 15 și-au indicat datele de identificare și numai 12 dintre ei au indicat și numărul titlului de proprietate.
ACEST FAPT A CONDUS LA IMPOSIBILITATEA PRIMEI INSTANȚE DE A VERIFICA REALITATEA EXISTENȚEI TITULARILOR ȘI A IZVORULUI DREPTULUI LOR DE PROPRIETATE.
O situație asemănătoare s-a constatat și în cazul Blocului 7, unde, din totalul de 40 de proprietari au semnat doar 14 dintre aceștia și A CONSTATAT CĂ ATÂT ÎN ACORDUL DE ASOCIERE, CÂT ȘI ÎN TABELELE ANEXĂ NU SE PRECIZEAZĂ DATA SAU MĂCAR PERIOADA ÎN CARE ACESTEA AU FOST ÎNTOCMITE, PENTRU A PUTEA VERIFICA EXISTENȚA ACORDULUI PROPRIETARILOR ÎN RAPORT DE UN ANUMIT MOMENT CRONOLOGIC.
Fiind deficiențe, prima Instanță a considerat că NU S-AU RESPECTAT PROCEDURILE ART. 5 ALIN. 1 DIN LEGEA 230/2007, FIIND CONDIȚIA IMPERATIVĂ A EXISTENȚEI ACORDULUI A 1/2 + 1 DIN TOTALUL PROPRIETARILOR UNEI CLĂDIRI, pentru un Acord de Asociere valabil exprimat.
Legea nr. 230/2007 art. 6 alin. 3 PREVEDE ÎN MOD IMPERATIV
că pentru dobândirea personalității juridice, Acordul de Asociere conține: a) adresa și individualizarea proprietății individuale, potrivit actului de proprietate; b) numele și prenumele tuturor proprietarilor; c) descrierea proprietății, cuprinzând: descrierea CLĂDIRII, structura CLĂDIRII, numărul de etaje, numărul de apartamente structurate pe număr de camere, numărul spațiilor cu altă destinație decât cea de locuință, SUPRAFAȚA TERENULUI AFERENT CLĂDIRII; d) enumerarea și descrierea părților aflate în PROPRIETATE COMUNĂ; e) Cota-Parte Indiviză ce revine fiecărui proprietar DIN PROPRIETATEA COMUNĂ.
Însă Acordul de Asociere pentru constituirea Asociației de Proprietari 35 nu conține enumerarea numelui și prenumelui tuturor proprietarilor și nici Cota-Parte Indiviză ce revine fiecărui proprietar din proprietatea COMUNĂ. Aceste date erau indicate în niște tabele anexă, CARE NU POT SUPLINI LIPSA DIN ACORDUL DE ASOCIERE A ENUMERĂRII PROPRIETARILOR, știind că legiuitorul a prevăzut în mod distinct două documente separate: ACORDUL DE ASOCIERE, CARE REPREZINTĂ ACTUL CONSTITUTIV AL ASOCIAȚIEI DE PROPRIETARI, ȘI TABELUL ANEXĂ CU SEMNĂTURILE PROPRIETARILOR, CE TREBUIE SĂ ÎNSOȚEASCĂ OBLIGATORIU PRIMUL DOCUMENT.
Prima Instanță a mai considerat că, deși legiuitorul nu a prevăzut în mod expres, ERA NECESARĂ PRECIZAREA ÎN ACORDUL DE ASOCIERE A ADRESEI EXACTE A SEDIULUI ÎN CARE URMA SĂ ÎȘI DESFĂȘOARE ACTIVITATEA ASOCIAȚIA, CU INDICAREA NUMĂRULUI IMOBILULUI, deoarece este posibil ca pe aceeași stradă să ființeze mai multe Asociații de Proprietari, iar ADRESA SEDIULUI CONSTITUIE UN ELEMENT ESENȚIAL DE IDENTIFICARE A ORICĂREI PERSOANE JURIDICE, condiția fiind menționată în cvasi-totalitatea actelor normative referitoare la persoanele juridice, cum ar fi Legea nr. 31/1990 privind Societățile Comerciale, Legea nr. 36/1991 privind Societățile Agricole, O.U.G. nr. 26/2000 privind Asociațiile și Fundațiile.
Având în vedere toate aceste aspecte, prima Instanță a considerat că nu sunt îndeplinite cerințele, pentru admiterea cererii, obligații aflate la art. 5 și la art. 6 alin. 3 din Legea nr. 230/2007.
Împotriva Încheierii nr. 2 OF din 19.06.2013 a Judecătoriei Roman a declarat Apel petentul C.M., care a invocat faptul că Asociația de Proprietari nr. 35 funcționează și acum, însă datorită dezinteresului manifestat pentru dobândirea personalității juridice (la apariția Legii nr. 230/2007 și a celorlalte acte normative ce reglementează Asociațiile de Proprietari), se încearcă să se completeze demersurile anterioare.
A arătat că dobândirea personalității juridice e necesară și pentru recuperarea debitelor de la răi platnici, pentru a-i proteja pe cei ce sunt cu plățile la zi, în prezent GRADUL DE LOCUIRE AL IMOBILELOR FIIND MULT MAI SCĂZUT DECÂT ÎN TRECUT, CEEA CE FACE DIFICILĂ CONTACTAREA PROPRIETARILOR PENTRU COMPLINIREA LIPSURILOR SEMNALATE DE PRIMA INSTANȚĂ.
Cererea de Apel a fost legal timbrată cu 20 de lei Taxă Judiciară de Timbru.
Analizând argumentele invocate, TRIBUNALUL CONSTATĂ CĂ APELUL NU ESTE FONDAT, deoarece ÎN MOD JUST ȘI LEGAL INSTANȚA DE FOND A CONSIDERAT CĂ DOCUMENTELE DEPUSE PENTRU DOBÂNDIREA PERSONALITĂȚII JURIDICE DE CĂTRE ASOCIAȚIA DE PROPRIETARI NR. 35 NU ÎNTRUNESC CONDIȚIILE DE ADMISIBILITATE prevăzute de Legea nr. 230/2007 art. 5 și art. 6 alin. 3 și, în plus, în intervalul cuprins între pronunțarea Încheierii și data soluționării Apelului, au persistat aceleași deficiențe semnalate de prima Instanță.
Ori, personalitatea juridică nu se poate acorda pentru simplul motiv că Asociația de Proprietari funcționează deja, dacă nici cerințele legale nu sunt îndeplinite. Conducerea Asociației ar fi putut complini deficiențele semnalate de prima Instanță, DACĂ EXISTA PREOCUPARE ÎN ACEST SENS.
Nu se poate acorda personalitate juridică unei Asociații dacă nu a existat acordul majorității proprietarilor UNEI CLĂDIRI, obligație legală pentru constituirea acesteia la nivelul fiecărui bloc (clădire).
Pentru considerentele ce preced, în temeiul art. 296 alin. 1 din Codul de Procedură Civilă TRIBUNALUL VA RESPINGE CA NEFONDAT PREZENTUL APEL.

♦ PENTRU ACESTE MOTIVE, ÎN NUMELE LEGII, DECIDE:
RESPINGE CA NEFONDAT APELUL declarat de petenta Asociația de Proprietari nr. 35, cu sediul în Roman, ......, împotriva Încheierii nr. 2 OF din 19.06.2013 a Judecătoriei Roman.

SENTINȚĂ DEFINITIVĂ PRONUNȚATĂ ÎN ȘEDINȚĂ PUBLICĂ, AZI 26.07.2013.
flory_mr, utilizator
offtopic
Tin sa felicit public pe toti care au rabdarea sa citeasca si culmea, sa si raspunda mesajelor dvs, d-le @flory-mr, in halul in care le scrieti.
Poate se sesizeaza un moderator al sectiunii sa va puna o pauza, ca dvs nu aveti niciun gand sa respectati regulamentul forumului si sa scrieti ca oricare alt utilizator, fara bold, majuscule si citate inutile.