Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Vecinul de la et. 4, singurul racordat la gaze, nu ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Vecinul de la et. 4, singurul racordat la gaze, nu îmi dă voie să mă racordez la țeava trasă de el. Care este calea legală de rezolvare?

Buna seara.
Locuiesc intr-un bloc cu 4 etaje.
Um vecim de la et 4 este singurul care este racordat la gaze , eu vreau sa ma racordez la teava trasa de el dar el nu imi da voie.
Intrenarea mea este ce pot face legal ?
Multumesc!
Manuela Rășină, administrator
Incepem sa ne gasim un mic nominator comun!!!
In Romania totul este posibil si ceea ce dvs calificati de exceptie nu este in realitate atat de exceptionala.
Incepe si Romania sa se doteze de un cadru normativ apropiat tarilor civilizate, dar, lung, lung este drumul (nu stiu cum ar trebui tradus Tipperary in limba romana).

Pana atunci sper ca suntem de acord asupra faptului ca suntem intr-un vid juridic reglementat "la mica intelegere" si in interesul furnizorilor nu intotdeauna bine intentionati!!!
Acolo unde exista educatie si spirit civilizat investitia se poate face in mod mutualizat si dupa aceea racordarea privata se va putea face in functie de capaciattea financiara a fiecarui proprietar si la momentul T pe care acestia vor putea sa-l determine.
Din pacate, avem insa si cazuri de tip @latka, nu numai in spete privitoare la instalatii.
Am avut cazuri si in izolarea termica exterioara, vecinul de la 4 (ultimul etaj) al scarii a 4tra ( cap de coloana de apa calda ) tremura de frig toata iarna, deci a decis sa-si izoleze prin exterior apartamentul (inclusiv terasa) .
La inceput a incercat sa trezeasca imbecila vecinatate cu umilinta si vorba buna.
Rezultat=0.
A facut proiect, a obtinut aprobarile necesare conform legii si a izolat cu forme legale apartamentul (inclusiv terasa acoperind nodurile si imbinarile de structura surse de punte termica (aprox. 80cm in + pe conturul terasei care-i acoperea apartamentul)).
Printre altele si-a pus si centrala pe gaze.
Vecinii au inceput sa barfeasca sa -l invidieze dar cum a venit gerul si Radet i-a lasat fara apa calda, curios cum frigul la extremitati vindeca prostia, au decis sa faca acelas lucru.
Problema, imbeciliatea omeneasca nu poate exista decat in modul perfectionist.
AP-ul a vrut sa oblige proprietarul cu spirit de initiativa si apartament deja izolat sa participe in mod egal la cheltuielile de izolatie ale condominiului.
Problema s-a rezolvat in instanta, AP-ul a platit pana la ultimul ban propria prostie, suprafata corespunzatoare celor 80 de cm periferici in plus si cheltuielile de judecata.

Morala, nu sunt Voltaire dar tot trebuie sa existe una, ce parere aveti?!?
Demos, utilizator
Se pare ca pana la urma ne-am inteles.
Impresia mea este ca sunteti cam pretentios si siti de ce? Cand noi (vorbesc de romani), ne luptam cu popoarele migratoare (pazeam granitele Europei), cei pe care-i pazeam, constuiau scoli, universitati, formau reguli si alte alea.
Vreti sa va spun ceva - tot din experienta vietii : romanii nostri care sunt cu munca prin Europa, au alt comportament - nu arunca hartii pe jos, fumeaza doar in locuri special amenajate, respecta la sange regulile de ciorculatie... Cand vin acasa, unii mai uita cele invatate, dar in general, au o buna comportare.
Problema noastra este comportamentul "bastinasilor", dar se vor da si ei la brazada, insa o sa mai dureze ceva timp, poate 1-2 generatii. Traim cu speranta!
Salutari din Iasi.
Dupa un timp teava proprie de la bloc devine a Distrigaz, nu a celui care a platit-o.
Vreti sa spuneti ca daca este nevoie de o reparatie pe teava principala de pe casa scarii - daca ar fi nevoie, vine furnizorul, cel care a devenit proprietar pe investitia altora, si o repara fara ca as. prop. sa plateasca?
Ma indoiesc...
Nu am timp acum sa caut legislatia, dar cred ca ceea ce spuneti @Epuree, este valabil daca "investitia"ar fi pe domeniul public. Mai stiu ca si la cei de la Electrica este la fel, dar cineva tre' sa "sape" prin legislatie si sa ne spuna - daca vrea...
Epuree a scris:
Dupa un timp teava proprie de la bloc devine a Distrigaz, nu a celui care a platit-o.

După DAREA ÎN FUNCŢIUNE conducta intră în ADMINISTRAREA distribuitorului. Dreptul de prorietate rămâne al aceloar care au făcut investiţia şi pe numele cărora sunt actele de autorizare. Cu Administrarea este altceva.