avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Despagubiri accident rutier implicat animal salbatic ( ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Despagubiri accident rutier implicat animal salbatic ( CERB) dauna totala

Buna ziua!
In urma cu cateva zile inaintea zorilor de zi am fost implicat intr-un accident rutier produs prin coleziune impact cu un animal salbatic ( Cerb) care si-a facut prezenta pe carosabil din scurt prin saritura . Fapt pentru care a rezultat avarierea destul de grava autoturismului marca VW -model SUV si decesul animalul salbatic, find gasit in afara partii carosabilului fara suflare de viata . Am urmat procedurile : Apel Urgenta 112, semnalizare prezentei autoturismului pe carosabil. Acte la control, declaratii , Proces Verbal de constatare . Autoturismul a fost remorcat pe platforma, transportat la reprezenta VW. Consilerii service VW au deschis in dosar de dauna care au calculat suma totala a reparatiei autoturismului cu reducerile aplicate , insa acesta suma ajunge aproximativ la valoarea de piata actuala al acestuia cca 20.000 euro. Mentionez :Asigurare pe autoturism doar asigurare RCA. Sectorul de drum pe D.J. nu este semnalizat cu indicator Atentie animale,
Din cauza acestui accident rutier vreau sa recuperez daunele , Autoturismul avand in acest caz presupun dauna totala din cauza costurilor ridicate care insumate se apropie de valoarea de piata.
Am marea rugamintea la avocatii care cunosc , care sunt pasii de urmat in continuare pentru a recupera daunele ? pe cale amiabila sau prin actionare in instanta pe cale judecatoresca a:
Asociatia de vanatoare din zona in baza -Legi fondului cinegetic si a protectiei vanatului 103/1996 art. 15 alin. 2
administratorul drumului respectiv pt lipsa semnalizarii prezentei animalelor salbatice.- OUG nr. 195/2002 art.5. alin. (6).

Toata stima!
Ultima modificare: Duminică, 6 Octombrie 2019
Nicoleta Ana, utilizator
Cel mai recent răspuns: neo7 , utilizator 15:02, 3 Ianuarie 2024
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Tocmai am câștigat în primă instanță un proces într-un caz identic - drum national, mistreț, fără semnalizare atenție animale.
Daca doriți detalii, aștept un semn aici.
Ultima modificare: Marți, 8 Decembrie 2020
ssibiu, utilizator
Buna ziua,
Ma intereaza detalii in acest caz, si eu am fost implicat intr-un accident provocat din cauza unei caprioare. Se poate sa imi dati mai multe detalii, eventual o copie dupa solutia instantei? Multumesc

Buna ziua ,
Ma intereaza detalii in acest caz, si eu am fost implicat intr-un accident provocat din cauza unei caprioare. Se poate sa imi dati mai multe detalii, eventual o copie dupa solutia instantei? Multumesc

ssibiu a scris:

Tocmai am câștigat în primă instanță un proces într-un caz identic - drum national, mistreț, fără semnalizare atenție animale.
Daca doriți detalii, aștept un semn aici.

Bună ziua!
Detalii despre procedura?

ssibiu a scris:

Tocmai am câștigat în primă instanță un proces într-un caz identic - drum national, mistreț, fără semnalizare atenție animale.
Daca doriți detalii, aștept un semn aici.

Buna ziua, as fi si eu interesata de procedura. Am patit ceva similar, un cerb a aparut brusc pe carosabil si a lovit masina din lateral. Multumesc.

Alte discuții în legătură

Accident în ungaria, avarie totală nedespăgubită pentru că motivul a fost impactul cu un animal sălbatic. mă poate ajuta cineva cu un sfat? fofolea fofolea Bună Ziua vă rog dacă poate să mă ajute cineva ,în data de 25-09-2018 am avut un accident în Ungaria mai pe scurt un cetățean maghiar a acrosat cu ... (vezi toată discuția)
Despagubiri pt un accident cu animal salbatic racataian racataian Buna ziua, am avutun accident cu o capriora care mi-a sarit in fata masinii intr-o noapte si mi-am stricat destul de rau masina. Mentionez ca am doar RCA. Ma ... (vezi toată discuția)
Caine lovit pe autostrada a1, linga sibiu jared jared In seara de 23Dec2017, ma deplasam cu autoturismul proprietate personala pe autostrada A1, pe sensul SEBES-SIBIU, ma aflam in depasire pe banda doi, iar in ... (vezi toată discuția)