Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Despagubiri accident rutier implicat animal salbatic ( ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Despagubiri accident rutier implicat animal salbatic ( CERB) dauna totala

Buna ziua!
In urma cu cateva zile inaintea zorilor de zi am fost implicat intr-un accident rutier produs prin coleziune impact cu un animal salbatic ( Cerb) care si-a facut prezenta pe carosabil din scurt prin saritura . Fapt pentru care a rezultat avarierea destul de grava autoturismului marca VW -model SUV si decesul animalul salbatic, find gasit in afara partii carosabilului fara suflare de viata . Am urmat procedurile : Apel Urgenta 112, semnalizare prezentei autoturismului pe carosabil. Acte la control, declaratii , Proces Verbal de constatare . Autoturismul a fost remorcat pe platforma, transportat la reprezenta VW. Consilerii service VW au deschis in dosar de dauna care au calculat suma totala a reparatiei autoturismului cu reducerile aplicate , insa acesta suma ajunge aproximativ la valoarea de piata actuala al acestuia cca 20.000 euro. Mentionez :Asigurare pe autoturism doar asigurare RCA. Sectorul de drum pe D.J. nu este semnalizat cu indicator Atentie animale,
Din cauza acestui accident rutier vreau sa recuperez daunele , Autoturismul avand in acest caz presupun dauna totala din cauza costurilor ridicate care insumate se apropie de valoarea de piata.
Am marea rugamintea la avocatii care cunosc , care sunt pasii de urmat in continuare pentru a recupera daunele ? pe cale amiabila sau prin actionare in instanta pe cale judecatoresca a:
Asociatia de vanatoare din zona in baza -Legi fondului cinegetic si a protectiei vanatului 103/1996 art. 15 alin. 2
administratorul drumului respectiv pt lipsa semnalizarii prezentei animalelor salbatice.- OUG nr. 195/2002 art.5. alin. (6).

Toata stima!
Nicoleta Ana, utilizator
Tocmai am câștigat în primă instanță un proces într-un caz identic - drum national, mistreț, fără semnalizare atenție animale.
Daca doriți detalii, aștept un semn aici.
ssibiu, utilizator
Buna ziua,
Ma intereaza detalii in acest caz, si eu am fost implicat intr-un accident provocat din cauza unei caprioare. Se poate sa imi dati mai multe detalii, eventual o copie dupa solutia instantei? Multumesc

Buna ziua ,
Ma intereaza detalii in acest caz, si eu am fost implicat intr-un accident provocat din cauza unei caprioare. Se poate sa imi dati mai multe detalii, eventual o copie dupa solutia instantei? Multumesc

ssibiu a scris:

Tocmai am câștigat în primă instanță un proces într-un caz identic - drum national, mistreț, fără semnalizare atenție animale.
Daca doriți detalii, aștept un semn aici.

Bună ziua!
Detalii despre procedura?

ssibiu a scris:

Tocmai am câștigat în primă instanță un proces într-un caz identic - drum national, mistreț, fără semnalizare atenție animale.
Daca doriți detalii, aștept un semn aici.

Buna ziua, as fi si eu interesata de procedura. Am patit ceva similar, un cerb a aparut brusc pe carosabil si a lovit masina din lateral. Multumesc.