Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... se pedepseste incestul sau nu?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

se pedepseste incestul sau nu?

buna tuturor!

[ link extern ]

dezbateam aseara acest subiect cu niste prieteni, dar nu suntem in domeniu pt a cunoaste daca se iau intradevar masuri legale sau nu.deci pana la urma , se pedepseste incestul dupa 18 ani sau nu?

multumesc anticipat pentru raspuns.
Adica acum 4000 ani, pe vremea lui Hammurabi, incestul era incriminat si pedepsit capital, pentru ca in urma unui raport sexual rezulta un copil .

In vremea aia incest erau considerat doar raportul sexual dintre tata si fiica , mama si fiu , bunic si nepoata , bunica si nepot , restul nu se pedepseau .

Eu cred ca nu ar trebui sa fie pedepsit un raport sexual intre verisori/verisoare si alte rude colaterale daca din urma acestui contact sexual nu rezulta cel putin un copil .