avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită O persoană al cărei nume nu îl cunosc și care ...
Discuție deschisă în Executare silită

O persoană al cărei nume nu îl cunosc și care refuză să mi-l spună îmi ocupă un imobil. Cum o evacuez? Executorii cu care am vorbit mi-au spus că nu pot face asta în lipsa numelui

Un imobil pe care il detin este ocupat in prezent fara drept de catre o persoana al carei nume nu il cunosc, si refuza sa mi-l spuna.

Cum pot afla numele acestei persoane?

Doresc sa trimit o somatie ocupantului pentru a-i cere eliberarea imobilului. Executorii judecatoresti prin care am incercat sa o trimit mi-au spus ca nu se poate face acest lucru in lipsa numelui persoanei careia i se adreseaza. Ma intereseaza deci o modalitate legala prin care sa pot afla aceasta informatie si prin care sa dovedesc faptul ca in prezent persoana cu numele respectiv ocupa imobilul in cauza.

Ultima modificare: Marți, 5 Noiembrie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: EXECUTOR IASI SANDU CRISTIAN , Executor judecatoresc 11:55, 11 Noiembrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cam dubioasa problema. Adica cineva s-a teleportat in locuinta respectiva ? De unde a avut cheile imobilului ?
Apelati la sectia de politie din proximitate.

Furnizati informatiile solicitate de catre participantii la discutie.
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va sugerez sa depuneti plangere penala, sub aspectul savarsirii infractiunii de tulburare de posesie.

In baza plangerii penale , POLITIA va proceda la identificarea persoanei care a derulat activitatea ilicita.

Numai cu sprijinul POLITIEI veti putea proceda la identificarea persoanei care ocupa in mod abuziv imobilul.

Ulterior, puteti initia demersuri legate de evacuare, daca nu are loc o eliberare voluntara a imobilului.

Succes!
Sfaturile Doamnei Avocat ar trebui urmate cat mai repede.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Violarea proprietatii private melcsy melcsy fapta unde se incadreaza, daca nu este domiciliul victimei, ci un spatiu com in constructie (vezi toată discuția)
Violare domiciliu danyyyyy danyyyyy buna ziua va rog am nevoie de un model de plangere catre politie de violare de domiciliu, am o proprietate (un teren) pe care sa construit o cabana fara ... (vezi toată discuția)
Cateva sfaturi va rog pentru ca nu mai stiu ce sa fac laur_fly_85 laur_fly_85 salutare...am cumparat o masina in septembrie 2007...am cumparato de pe firma si am primit chitantza si factura de la firma respectiva.de la patronul ... (vezi toată discuția)