Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Votul pentru regulamentul condominiului: au acest ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Votul pentru regulamentul condominiului: au acest drept și proprietarii care nu sunt membri ai asociației?

Buna ziua,

Am urmatoarea nedumerire si va rog frumos sa ma sprijiniti cu o clarificare pe legea asociatiilor de proprieari 196/2018, privind votul pe regulamentul condominiului:
Stim ca intr-un condominiu nu toti proprietarii sunt si membri ai asociatiei de proprietari.
Stim ca adunarea generala e formata doar din proprietarii care sunt membri ai asociatiei de proprietari, conf art 47 alin( 2), dar in art 22 alin (2) se precizeaza ca regulamentul
condominiului se adoptă în adunarea generală a asociaţiei de proprietari cu acordul majorităţii proprietarilor din condominiu, nu zice cu acordul majoritatii proprietarilor prezenti la adunarea generala.

In aceasta situatie, pentru dezbaterea si votarea regulamentului, in adunarea generala au dreptul sa participe si chiar sa voteze si proprietarii care nu sunt membri ai asociatiei de proprietari?
Dvs cum intelegeti aplicarea in practica a art 22 alin (2)?

Va multumesc
Manuela Rășină, administrator
Argumentele oferite de cipM au clarificat mai mult decat niste norme de aplicare a legii.
Multumesc tuturor pentru bunavointa de a da raspunsuri la acest topic.
Da, voteaza orice proprietar in raport cu cota parte de proprietate pe care o detine., In noua lege Asociatia ia fiinta prin votul a 50+1 dintre proprietari. Legea 196/2018 prevede ca hotararile adunari generale sunt obligatorii pentru toti proprietari.
L 196/2018, ART. 2 În sensul prezentei legi, termenii și expresiile de mai jos au următoarele semnificații:
a) acord de asociere - actul care consfințește decizia a cel puțin jumătate plus unu din numărul proprietarilor dintr-un condominiu de a se asocia în condițiile prezentei legi;
d) asociație de proprietari - formă de asociere autonomă și fără scop lucrativ a proprietarilor dintr-un condominiu, având ca scop administrarea, exploatarea, întreținerea, repararea, reabilitarea și modernizarea proprietății comune, menținerea în stare bună a imobilului, respectarea drepturilor și asumarea obligațiilor de către toți proprietarii;

Dvs. sunteti membru fara sa fiti de acord cu infiintarea Asociatiei, Aveti toate drepturile si obligatiile unui membru.,
credti ca cei care cumpara sunt membri.? Cine credeti ca merge la Judecatorie sa inregistreze noul proprietar in Acordul de asociere, Aproape nimeni.
Noua lege va face membru fara voie.
Nu de tranzit vorbeste doamna, ci de dreptul de vot in Asociatie. In calitate de proprietar are drept de vot, dvs. sunteti pe langa subiect, d-le. Adam Grecu. aveti mai multe raspunsuri pe langa subiect si tendentioase.

ynocentta are dreptate, voteaza totii proprietari.,

Corect zis, acord dublu.. AP (persoana juridica) respinge deciziile AGA daca sunt ilegale., sunt respinse de catre cenzor. care nu ia parte la sedinta AGA, legea nu-l obliga sa fie proprietar., poate fi din afara asociatiei.

Drept de vot au membri ai asociatiei si nemembri,(care de fapt cf. art 2, sunt membri), Nemembrii (care de fapt cf. art 2, sunt membri), trebuie sa fie obligatoriu proprietari cu drepturile/pbligatiile ce deriva din dreptul de proprietate privata. a unei unitati de codomeniu.

L196/2018, ART. 2 În sensul prezentei legi, termenii și expresiile de mai jos au următoarele semnificații:
a) acord de asociere - actul care consfințește decizia a cel puțin jumătate plus unu din numărul proprietarilor dintr-un condominiu de a se asocia în condițiile prezentei legi;
d) asociație de proprietari - formă de asociere autonomă și fără scop lucrativ a proprietarilor dintr-un condominiu, având ca scop administrarea, exploatarea, întreținerea, repararea, reabilitarea și modernizarea proprietății comune, menținerea în stare bună a imobilului, respectarea drepturilor și asumarea obligațiilor de către toți proprietarii;
Legea este o harababura totala. La mine in bloc, in Bucuresti, sector 2, nu vrea nimeni sa fie in comitetul de bloc. Te rogi de Gogu, de Gigel, de Dorel. sa fie presedinte. O harababura totala. Prea multe legi neclare, stufoase. si mereu in schimbare.
Epuree, utilizator
art 48 se aplica dupa art. 2.
ART. 2 În sensul prezentei legi, termenii și expresiile de mai jos au următoarele semnificații: a) acord de asociere - actul care consfințește decizia a cel puțin jumătate plus unu din numărul proprietarilor.
51 de proprietari voteaza DA si sunt membri ai AP si 49 voteaza NU si sunt membri ai asociatiei de proprietari, fara voia lor..
Ti se blocheaza mintea la legile habarnistilor care fac legile.