Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Votul pentru regulamentul condominiului: au acest ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Votul pentru regulamentul condominiului: au acest drept și proprietarii care nu sunt membri ai asociației?

Buna ziua,

Am urmatoarea nedumerire si va rog frumos sa ma sprijiniti cu o clarificare pe legea asociatiilor de proprieari 196/2018, privind votul pe regulamentul condominiului:
Stim ca intr-un condominiu nu toti proprietarii sunt si membri ai asociatiei de proprietari.
Stim ca adunarea generala e formata doar din proprietarii care sunt membri ai asociatiei de proprietari, conf art 47 alin( 2), dar in art 22 alin (2) se precizeaza ca regulamentul
condominiului se adoptă în adunarea generală a asociaţiei de proprietari cu acordul majorităţii proprietarilor din condominiu, nu zice cu acordul majoritatii proprietarilor prezenti la adunarea generala.

In aceasta situatie, pentru dezbaterea si votarea regulamentului, in adunarea generala au dreptul sa participe si chiar sa voteze si proprietarii care nu sunt membri ai asociatiei de proprietari?
Dvs cum intelegeti aplicarea in practica a art 22 alin (2)?

Va multumesc
Manuela Rășină, administrator
Este vorba de proprietari..
ART. 22 (1) Proprietarii din condominii trebuie să adopte un document scris cu privire la regulile și condițiile de folosință a părților comune ale condominiului și normele de conduită și bună vecinătate dintre proprietari, numit regulament al condominiului.
(2) Regulamentul condominiului se inițiază de către președintele asociației sau de către comitetul executiv al asociației de proprietari, se dezbate și se adoptă în adunarea generală a asociației de proprietari cu acordul majorității proprietarilor din condominiu și este adus la cunoștință, prin afișare la avizier sau prin înmânarea unei copii conforme a acestuia, tuturor proprietarilor, în termen de 7 zile de la adoptare.
Delega pe cineva sa-l inlocuiasca la sedinta.. Voteaza toti proprietarii (delegatul/inlocuitorul), totii proprietarii sunt membri cu voia sau fara voia lor.
L 196/2018 scuteste AP sa se plimbe la judecatorie (sa-l scoata din acordul de asociere pe vechiul proprietar si sa-l inscrie pe noul proprietar0 ori de cate ori vinde cineva un apartament. si altcineva il cumpara.. Cand cumeri o unitate de codomeniu si exista o asociatie de proprietari devii membrul al asociatiei automat, fara acord.
Ma puteti ajuta va rog cu un raspuns : ce se intampla daca la a doua sedinta se prezinta toti prorietarii ( 6 din6 )si votul este egalitate. Cine castiga ? Se fac reparatiile sau nu se fac ?
Mentionez ca la prima sedinta au fost prezenti doar cei care erau de acord cu reparatiile ( 3 din 6 )
Multumesc frumos
ctitel, utilizator
Art 32 / legea 196 alin 1) Proprietarii sunt obligaţi să ia măsuri pentru consolidarea şi
modernizarea condominiului, modernizarea echipamentelor, instalaţiilor şi
dotărilor aferente, montarea contoarelor pentru individualizarea consumurilor
la nivel de proprietate individuală.....

vali m a scris:

Art 32 / legea 196 alin 1) Proprietarii sunt obligaţi să ia măsuri pentru consolidarea şi
modernizarea condominiului, modernizarea echipamentelor, instalaţiilor şi
dotărilor aferente, montarea contoarelor pentru individualizarea consumurilor
la nivel de proprietate individuală.....

Asta este reparatie/modernizare ca sa ne aflam in treaba!
Manuela Rășină, administrator