Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum să procedăm dacă nu suntem de acord cu ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum să procedăm dacă nu suntem de acord cu apometrele cu citire prin unde radio?

Buna ziua,

Eu si mai multi vecini din bloc, proprietari de apartamente, avem o problema: suntem obligati de catre Asociatia de Proprietari sa cumparam si sa platim apometre cu unda radio. Costul a fost adaugat la intretinere. Noi nu suntem de acord, si in acest sens eu am depus o petitie si un tabel de la mai multi proprietari de la scara mea (9 din 20 in total). Care este cadrul legal pentru ceea ce ei spun ca este obligatoriu? Exista vreo norma in acest sens? Ce putem face daca in continuare suntem obligati, iar noi nu dorim acest lucru? Cui sa ne adresam?
Manuela Rășină, administrator
Legea 196/2018
Art. 94. -
(1) Raporturile dintre furnizorii serviciilor de utilități publice și asociațiile de proprietari - în calitate de consumatori colectivi sau proprietari - în calitate de consumatori individuali, după caz, se stabilesc la nivelul branșamentului, respectiv al racordului, în punctul de delimitare/separare a instalațiilor între rețeaua publică de distribuție a utilităților și rețeaua interioară a utilizatorului, respectiv a utilizatorului colectiv sau a consumatorului individual, după caz.

Irelevant. Apometrul face parte din instalația comună. Puteți umbla dumneavoastră la apometru cum umblați la duș? Puteți desigila, demonta, monta invers, monta alt tip de apometru? Nu.
Mijloacele de măsurare sunt sigilate, parte a instalațiilor comune.
Acum câteva sute de ani, oamenii credeau că pământul e ținut de uriaşi în spate și ardeau pe rug pe cei destupați la minte care își dăduserâ seama de forma lui. Acum există oameni care cred că pământul e plat. Au avut conferință la noi în România. Dacă s-au adunat acolo și şi-au dat dreptate unul altuia înseamnă că au?
Mai gândiți-vă.

eugenoctavian1968 a scris:

Irelevant. Apometrul face parte din instalația comună. Puteți umbla dumneavoastră la apometru cum umblați la duș? Puteți desigila, demonta, monta invers, monta alt tip de apometru? Nu.
Mijloacele de măsurare sunt sigilate, parte a instalațiilor comune.
Acum câteva sute de ani, oamenii credeau că pământul e ținut de uriaşi în spate și ardeau pe rug pe cei destupați la minte care își dăduserâ seama de forma lui. Acum există oameni care cred că pământul e plat. Au avut conferință la noi în România. Dacă s-au adunat acolo și şi-au dat dreptate unul altuia înseamnă că au?
Mai gândiți-vă.

"Prietene" , asociatia de proprietari NU este furnizor de utilitati, apometrul NU este contor , indiferent de forma pamantului..
Nu e contor că nu vrei tu? Ce e atunci? Ia, uimește-mă! Vezi definiția lui în DEX.
Da, asociația nu e furnizor, dar aici nu se pune problema asta.
Dacă ar fi în instalația ta i-ai putea face orice. Nu-ți mai aparține, nu poți interveni asupra lui, cu toate astea eşti obligat să-l întreții, să nu-i rupi sigiliile sau să-l montezi cum vrei.
În coloana comună poți face intervenții cum dorești?
Vorbesc de țeava din interior care alimentează cu apă mai mulți proprietari și care e situată după apometrul de branșament din căminul din stradă.
Nu! De ce? Pentru că e a tuturor. Apometrul îl montezi pentru că ești obligat de lege acum, deasemenea asupra lui nu poți interveni. Nu se pune problema dreptului de proprietate exclusivă a apometrului aici, ci a instalației în ansamblu.
Discuția despre forma pământului era o figură de stil. Voiam să subliniez că mereu au existat oameni care doar din prostie, neștiință și încăpățânare, nu doresc să accepte evidența. Adevărat, forma pământului e greu de intuit pentru unul complet needucat.

ausfahrt a scris:

eugenoctavian1968 a scris:

Irelevant. Apometrul face parte din instalația comună. Puteți umbla dumneavoastră la apometru cum umblați la duș? Puteți desigila, demonta, monta invers, monta alt tip de apometru? Nu.
Mijloacele de măsurare sunt sigilate, parte a instalațiilor comune.
Acum câteva sute de ani, oamenii credeau că pământul e ținut de uriaşi în spate și ardeau pe rug pe cei destupați la minte care își dăduserâ seama de forma lui. Acum există oameni care cred că pământul e plat. Au avut conferință la noi în România. Dacă s-au adunat acolo și şi-au dat dreptate unul altuia înseamnă că au?
Mai gândiți-vă.

"Prietene" , asociatia de proprietari NU este furnizor de utilitati, apometrul NU este contor , indiferent de forma pamantului..

eugenoctavian1968, utilizator
Rog ștergerea acestui mesaj.
eugenoctavian1968, utilizator