Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum să procedăm dacă nu suntem de acord cu ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum să procedăm dacă nu suntem de acord cu apometrele cu citire prin unde radio?

Buna ziua,

Eu si mai multi vecini din bloc, proprietari de apartamente, avem o problema: suntem obligati de catre Asociatia de Proprietari sa cumparam si sa platim apometre cu unda radio. Costul a fost adaugat la intretinere. Noi nu suntem de acord, si in acest sens eu am depus o petitie si un tabel de la mai multi proprietari de la scara mea (9 din 20 in total). Care este cadrul legal pentru ceea ce ei spun ca este obligatoriu? Exista vreo norma in acest sens? Ce putem face daca in continuare suntem obligati, iar noi nu dorim acest lucru? Cui sa ne adresam?
Manuela Rășină, administrator
Nu ati pus nici o poza, dar ca sa va dovediti elucubratiile despre contori de utilitati (altele decat apa) individuale sigilati de AP, v-am invitat sa o faceti. In alta ordine de idei, oricite fonduri ar avea AP, nu poate sa puna pe proprietatea mea absolut nimic fara acordul meu. AP se ocupa de:
Art. 2
d)asociatie de proprietari - forma de asociere autonoma si fara scop lucrativ a proprietarilor dintr-un condominiu, avand ca scop administrarea, exploatarea, intretinerea, repararea, reabilitarea si modernizarea proprietatii comune, mentinerea in stare buna a imobilului, respectarea drepturilor si asumarea obligatiilor de catre toti proprietarii;

Multumesc de faptul ca m-ati blocat, incercati sa (va) blocati si invers, nu ma intereseaza ofertele dvs, de excursie in Croatia si alte balacareli.
Locul pe unde trec şi sunt amplasate conductele, în special cele pentru apă, sunt părți comune ale condominiului, deci nu e proprietatea ta şi AP-ului, prin lege eşti obligat să-i permiți accesul la instalațiile comune, geniule! Aşa că, oricând, un preşedinte al unei AP cu bani, (el), cu minte şi oo, poate monta apometre cu citire radio, urmând calea legală, celor care se opun nerămânându-le decât încercarea dării unei găuri în asfalt cu partea aia a corpului care primește şuturile!
Ia să vedem la asta ce mai spui, uimeşte-mă!

latka a scris:

Nu ati pus nici o poza, dar ca sa va dovediti elucubratiile despre contori de utilitati (altele decat apa) individuale sigilati de AP, v-am invitat sa o faceti. In alta ordine de idei, oricite fonduri ar avea AP, nu poate sa puna pe proprietatea mea absolut nimic fara acordul meu. AP se ocupa de:
Art. 2
d)asociatie de proprietari - forma de asociere autonoma si fara scop lucrativ a proprietarilor dintr-un condominiu, avand ca scop administrarea, exploatarea, intretinerea, repararea, reabilitarea si modernizarea proprietatii comune, mentinerea in stare buna a imobilului, respectarea drepturilor si asumarea obligatiilor de catre toti proprietarii;

Multumesc de faptul ca m-ati blocat, incercati sa (va) blocati si invers, nu ma intereseaza ofertele dvs, de excursie in Croatia si alte balacareli.

eugenoctavian1968, utilizator
Nu e nici o problema, astept sa vad ca exista vreun astfel de proiect fantasmagoric, in care apometrele wireless sa fie puse in nisele verticale unde sunt conductele proprietate comuna. Si ca proprietarii sunt de acord cu asa ceva :))) .
Aşteaptă! Până atunci ştii tu, acolo în Croația! :)))
Merçi, eu am fost, cunosc tot litoralul de nord al Mediteranei.
Sunt convins ca ati fost pe acolo, se cunoaste :)) Nu stiam de unde ati capatat toate cunostintele expuse.

eugenoctavian1968 a scris:
Aşa că, oricând, un preşedinte al unei AP cu bani, (el), cu minte şi oo, poate monta apometre cu citire radio, urmând calea legală,

Mai ales urmand calea legala :)))
"Toate veniturile obtinute din exploatarea proprietatii comune, inclusiv veniturile din dobanzi bancare, apartin asociatiei de proprietari. Veniturile alimenteaza numai fondul de reparatii al asociatiei de proprietari."

Deci hai sa reparam vechile apometre, prin montarea unora wireless, in nisele verticale separate pe unde trec coloanele de alimentare cu apa ale apartamentelor. :)))

Astept un presedinte de asociatie sa povesteasca cum s-a derulat un asemenea proiect. Poate sa fie "obraznic" si fara "oo". :)))