avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 348 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am ambii părinți și fratele decedați. Cum intru ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am ambii părinți și fratele decedați. Cum intru în posesia apartamentului moștenit?

Avand ambii parinti decedati si fratele de asemenea cum intru in posesia apartamentului mostenit? Va multumesc
Ultima modificare: Duminică, 10 Noiembrie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: DinuX , utilizator 07:52, 15 Noiembrie 2019
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
De cat timp a decedat fratele ?
Apelati la instanta sa cereti sa constate ca sotia e straina de mostenirea fratelui si ca sunteti singurul mostenitor.
Va trebui sa incercati sa o gasiti si daca nu, sa cereti incuviintare de la instanta sa o citati prin mica publicitate.
Va trebui sa apelati la un avocat.
De 14 ani mama de 10 ani fratele si tata ultimul de 4 ani.

gi-jane2 a scris:

De cat timp a decedat fratele ?
Apelati la instanta sa cereti sa constate ca sotia e straina de mostenirea fratelui si ca sunteti singurul mostenitor.
Va trebui sa incercati sa o gasiti si daca nu, sa cereti incuviintare de la instanta sa o citati prin mica publicitate.
Va trebui sa apelati la un avocat.

o sa aveti de tras si succesiuni de dezbatut... apelati la avocat.
Aveti acces la casa parintilor ? Aveti mostenitori ? Vreti sa vindeti casa ?
Da am acces la casa. Si am si mostenitori. Dar nu inteleg de ce nu pot rezolva daca nu dau de fosta. Care ar fi calea cea mai scurta?

gi-jane2 a scris:

o sa aveti de tras si succesiuni de dezbatut... apelati la avocat.
Aveti acces la casa parintilor ? Aveti mostenitori ? Vreti sa vindeti casa ?


4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
lunga, scurta.. e instanta. Daca voiati o varianta scurta trebuia sa fi dezbatut succesiunile dupa fiecare la timpul lor.

Alte discuții în legătură

Mosteniri ghindaf ghindaf situatia: casa cumparata cu contract vazare cumparare de la bunica catre noi proprietari: tata pe atunci casatorit cu mama mea si al 2 lea proprietar: fratele ... (vezi toată discuția)
Partaj succesoral mihaimen mihaimen Stimate Doamne/Stimati Domni AVOCATI/CONSILIERI JURIDICI Am o problema de familie: am fost 5 frati dintre care 1 a ramas in curtea parinteasca. In anul 1990 a ... (vezi toată discuția)
Mostenire, succesiune orsaia2006 orsaia2006 Buna ziua,am si eu o intrebare ,daca ma puteti ajuta ....am un frate care a decedat acum 7 ani ,iar sotia nu a deschis succesiune ,acum 1 luna a decedat si ... (vezi toată discuția)