Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am ambii părinți și fratele decedați. Cum intru ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am ambii părinți și fratele decedați. Cum intru în posesia apartamentului moștenit?

Avand ambii parinti decedati si fratele de asemenea cum intru in posesia apartamentului mostenit? Va multumesc
Manuela Rășină, administrator
De cat timp a decedat fratele ?
Apelati la instanta sa cereti sa constate ca sotia e straina de mostenirea fratelui si ca sunteti singurul mostenitor.
Va trebui sa incercati sa o gasiti si daca nu, sa cereti incuviintare de la instanta sa o citati prin mica publicitate.
Va trebui sa apelati la un avocat.
De 14 ani mama de 10 ani fratele si tata ultimul de 4 ani.

gi-jane2 a scris:

De cat timp a decedat fratele ?
Apelati la instanta sa cereti sa constate ca sotia e straina de mostenirea fratelui si ca sunteti singurul mostenitor.
Va trebui sa incercati sa o gasiti si daca nu, sa cereti incuviintare de la instanta sa o citati prin mica publicitate.
Va trebui sa apelati la un avocat.

o sa aveti de tras si succesiuni de dezbatut... apelati la avocat.
Aveti acces la casa parintilor ? Aveti mostenitori ? Vreti sa vindeti casa ?
Da am acces la casa. Si am si mostenitori. Dar nu inteleg de ce nu pot rezolva daca nu dau de fosta. Care ar fi calea cea mai scurta?

gi-jane2 a scris:

o sa aveti de tras si succesiuni de dezbatut... apelati la avocat.
Aveti acces la casa parintilor ? Aveti mostenitori ? Vreti sa vindeti casa ?

lunga, scurta.. e instanta. Daca voiati o varianta scurta trebuia sa fi dezbatut succesiunile dupa fiecare la timpul lor.