avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... GDPR: Președintele asociației vrea să monteze ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

GDPR: Președintele asociației vrea să monteze camere video ca să vadă unde se aruncă gunoiul sau câți chiriași stau în bloc. Câte voturi sunt necesare în AG pentru asta?

La mine in bloc, suntem asociatie de proprietari, 38 apartamente, 2 scari, Bucuresti, sector 2, presedintele vrea sa monteze camere video cu scopul de a vedea unde se arunca gunoiul, cati chiriasi locuiesc faptic pentru a stabili numarul de persone la intretinere. Dupa consultarea unei firme care monteaza camere video a dat-o la intors. nu are cunostinte juridice si nici nu intelege limbajul legal.
Eu sunt impotriva deoarece nu le vad scopul real. In bloc la noi locatarii sunt linistiti, nu este grad ridicat de infractionalitate. Si daca hotul are gluga, cagula, nu-l poti identifica.
ANSPDCP raspunde ca acordul se da prin vot 50+1.
Eu cred ca trebuie acordul tuturor locatarilor.

Ultima modificare: Sâmbătă, 9 Noiembrie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: vali m , utilizator 09:25, 11 Februarie 2020
Am urmarit link ul si am vazut pozitia celor de la GDPR. Va intreb totusi pe dvs. cum vi se pare aceasta lege? E dreapta sau stramba? Apara interesele oamenilor onesti care vor sa se apere de raufacatori? sau interesele raufacatorilor care vor sa se apere de lege? E o lege utila societatii sau antisociala?
Va rog urmariti si acest link:
[ link extern ]


Ultima modificare: Vineri, 22 Noiembrie 2019
Dumi54, utilizator
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util

La modul cum înțelegeți dvs. această lege, e profund nedreaptă, va doriți de fapt un sistem de supraveghere atotcuprinzător, față de care sa nu se poată "ascunde" nici o persoană din această țară. Ați dat un link, culmea, de la un sistem care chiar a funcționat, permite identificarea celui care a comis fapta și tot sunteți nemulțumit. Probabil va doriți și ca pedeapsa sa funcționeze on-line și instant. Mai e de lucrat aici.

Eu nu am cum sa va conving de contrariu, ca ar mai putea exista și drepturi ale persoanelor de a nu fi total expuse "judecății" asa zis publice, oricât și oricând, așa că nu văd rostul întrebărilor pe care le-ati pus.
2 din 7 utilizatori consideră
acest răspuns util
Stimate domnule Latka, poate ati putea explica in ce consta violarea vietii cuiva daca apare intr-o inregistrare? De ce considerati ca suntem violati cand mergem pe drum si sunt camere de circulatie, cand intram in magazine si sunt camere, cand intram in scara si sunt camere. Eu am montat camere si in unele cazuri chiar in aceeasi zi au dat afara angajatii pentru ca furau. Totusi nu suntem China si ma indoiesc ca vom deveni. Multa lume nu stie, dar telefoanele sunt urmarite încontinuu prin faptul ca exista jurnale la fiecare conectare cu turnurile, conectare care exista tot timpul cat telefonul e in functiune.
3 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Eu n -am pomenit de nici o violare, doar de discernamintul folosirii acestor sisteme de supraveghere. Dupa dvs. cred ca si amplasarea lor in toalete publice este benefica, nu ? V-am dat un exemplu la extrem, ca sa intelegeti.

Nu existenta sau montarea unor astfel de sisteme este problema, ci modul de utilizare. Nu am afirmat ca m-as opune existentei lor, ci doar ca nu orice utilizare, de catre oricine e legala.

Si nu neaparat regulile GDPR spun asta:
Art. 226 cod penal

Violarea vieţii private

(1) Atingerea adusă vieţii private, fără drept, prin fotografierea, captarea sau înregistrarea de imagini, ascultarea cu mijloace tehnice sau înregistrarea audio a unei persoane aflate într-o locuinţă sau încăpere ori dependinţă ţinând de aceasta sau a unei convorbiri private se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 6 luni sau cu amendă.
(2) Divulgarea, difuzarea, prezentarea sau transmiterea, fără drept, a sunetelor, convorbirilor ori a imaginilor prevăzute în alin. (1), către o altă persoană sau către public, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
(4) Nu constituie infracţiune fapta săvârşită:
a) de către cel care a participat la întâlnirea cu persoana vătămată în cadrul căreia au fost surprinse sunetele, convorbirile sau imaginile, dacă justifică un interes legitim;
b) dacă persoana vătămată a acţionat explicit cu intenţia de a fi văzută ori auzită de făptuitor;
c) dacă făptuitorul surprinde săvârşirea unei infracţiuni sau contribuie la dovedirea săvârşirii unei infracţiuni;
d) dacă surprinde fapte de interes public, care au semnificaţie pentru viaţa comunităţii şi a căror divulgare prezintă avantaje publice mai mari decât prejudiciul produs persoanei vătămate.
(5) Plasarea, fără drept, de mijloace tehnice de înregistrare audio sau video, în scopul săvârşirii faptelor prevăzute în alin. (1) şi alin. (2), se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.

Daca va uitati in urma, tot ceea ce am afirmat se leaga de existenta unui regulament strict, care sa justifice existenta unui astfel de sistem de supraveghere video la bloc. Nu orice initiativa de acest gen, venita de la tot felul de "justitiari" e OK.


3 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Era vorba de camere montate pe scara si domeniul public cu vedere spre niste pubele. Nu inteleg de ce discutam atat despre viata privata a unor pubele. Nimeni nu a cerut montarea lor in wc-uri sau dusuri. Din pacate nu suntem departe de momentul in care vom inregistra absolut totul, cu sau fara GDPR doar pentru ca putem. Pana si legea e ambigua la d), iar (5) ne face direct "cremenali" - inregistrarea cu telefonul e in aceasta categorie. Cititi doar legea 333 din 8 iulie 2003 care permite montarea camerelor de supraveghere si a sistemelor de alarma sa vedeti cat de idiot a putut fi legiuitorul cand a gandit respectiva aberatie. Conform art 34 sau 58 cu totii suntem buni de puscarie pentru ca posedam sisteme de inregistrare si le folosim fara a avea licente. Nici nu mai vorbesc de camerele auto care ar trebui sa ne trimita direct la puscarie pentru ca nu avem voie sa le montam sau intretine.
Ultima modificare: Vineri, 22 Noiembrie 2019
GermanAlex, utilizator

Alte discuții în legătură

Camere video pe holurile blocului! pot monta camere video pe ... usernew2021 usernew2021 Camere video pe holurile blocului! Pot monta camere video pe holurile blocului la etajele superioare strict pentru siguranta si protectie? Tin sa precizez ... (vezi toată discuția)
Legislatie gdpr pentru camere video buna ziua! va solicit sprijinul ... AlexL94 AlexL94 Legislatie GDPR pentru camere video Buna ziua! Va solicit sprijinul pentru urmatoarea problema: locuiesc intr-un complex rezidential, alcatuit din mai multe ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. locuiesc intr-un bloc cu 8 apartamente si 5/8 sunt ... Cleop Cleop Buna ziua. locuiesc intr-un bloc cu 8 apartamente si 5/8 sunt de acord cu montarea camerelor de supraveghere, ceea ce inteleg ca este suficient conform regulii ... (vezi toată discuția)