avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1789 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Legat de indemnizatie crestere copil. Legea prevede ca trebuie sa am 12 luni consecutive “lucrate" in ultimii doi ani. Eu am 11 luni consecutive iar in a 12 luna am fost platita pentru zilele de concediu ramase. Deci este un venit impozitat de stat. De la directia de servicii sociale mi-au spus ca este posibil sa-mi fie respins dosarul. Care este parerea dumneavoastra in acest caz?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:23, 28 Noiembrie 2019
Nu Codul muncii se aplică in cazul dvs. ci OUG 111/2010.
Incetarea contractului de munca cu ce data s-a facut?
Si din Iulie 2018 pana acum ce ocupatie ati avut?
1. Legea nu prevede ca trebuie sa aveti 12 luni consecutive “lucrate" in ultimii doi ani.

Normele de aplicare a OUG 111/2010
art.4
.....
(4) Constituirea perioadei prevăzute la art. 2 alin. (1) din ordonanţa de urgenţă se stabileşte, după cum urmează:
a) din 12 luni consecutive, în cazul în care în această perioadă se realizează fără întrerupere venituri supuse impozitului şi/sau se înregistrează una sau mai multe dintre situaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) din ordonanţa de urgenţă;

b) din 12 luni succesive, în care sunt îndeplinite condiţiile de acordare, în cazul în care în perioada de 2 ani realizarea veniturilor supuse impozitului şi/sau înregistrarea uneia sau mai multora dintre situaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) din ordonanţa de urgenţă s-au produs cu întreruperi.

(5) Luna calendaristică în care s-a născut copilul sau în care s-a înregistrat una dintre situaţiile prevăzute la art. 8 alin. (2) din ordonanţa de urgenţă, indiferent de ziua din această lună în care s-a produs naşterea ori s-a înregistrat situaţia, face parte integrantă din perioada prevăzută la alin. (4).

(6) În cazul în care în luna naşterii copilului persoana îndreptăţită nu a realizat venituri supuse impozitului şi nici nu sa aflat în una sau mai multe din situaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) din ordonanţa de urgenţă, perioada de calcul al celor 12 luni începe cu ultima lună din cei 2 ani în care aceasta a înregistrat venituri sau s-a aflat în una dintre situaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) din ordonanţa de urgenţă.

2.
Am nascut in august 2019.


septembrie 2017 - august 2019 este perioada eligibila pentru CCC

Am lucrat in perioada iulie 2016 - iulie 2018.


septembrie 2017 - iulie 2018 este perioada luata in calcul (12 luni) ... beneficiati de indemnizatia pentru CCC
Din Septembrie pana in Iulie eu am socotit doar 11 luni...
De aceea am intrebat de ocupatia doamnei pe perioada de dupa Septembrie 2018 pana in August, anul acesta.
Ultima modificare: Miercuri, 27 Noiembrie 2019
Ionut.ion, utilizator
Corect 11 luni ... in speta, nu se poate beneficia de indemnizatia pentru CCC.

V-am mai spus si cu alta ocazie ca ocupatia nu are relevanta , ci daca a realizat sau nu venituri din cele mentionate la art.3 din OUG 111/2010.
Ultima modificare: Miercuri, 27 Noiembrie 2019
Cornel Vasile, Consilier juridic
Ok, multumesc de raspuns. 11 luni sunt doar daca nu se ia si iulie 2018. Iulie 2018 cu o zi, si anume 2 iulie.
P.S.: De ce calculati septembrie-iulie? am nascut in luna august 2019.

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil Costin06 Costin06 Buna ziua, Sotia a nascut pe 24.08.2018 , a lucrat din martie 2017 pana in septembrie 2017(inclusiv) la o alta firma iar de la 2 dec. 2017 este angajata la ... (vezi toată discuția)
Voi mai beneficia de indemnizatie? Marisssa Marisssa Buna ziua! Am lucrat 5 ani intr-o companie pana la data de 14 aprilie 2017.Apoi mi-am dat demisia si am plecat din tara.M-am reintors in tara si am ramas ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil liviubarbu liviubarbu Buna seara Va rog, daca se poate, un pic de ajutor: Sotia este insarcinata si urmeaza sa nasca in februarie 2018. Urmeaza sa intru eu in concediu crestere ... (vezi toată discuția)