Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA IBAN trezorerie
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

IBAN trezorerie

Buna ziua,
Ma puteti ajuta cu IBAN-ul contului în care se plateste TVA-ul declarat in formularul 301? Este vorba despre achizitionarea unui abonament pe un site american (sistemul M1SS, compania are numar de TVA care incepe cu EU). Si inca o intrebare: aparent, anul trecut am platit TVA-ul pentru aceeasi operatiune intr-un cont gresit. Nu am primit nicio notificare de la ANAF. Ar trebui sa intreprind ceva pentru corectarea erorii?

Va multumesc anticipat.
Ma abtin deocamdata. Sunt foarte ocupat in aceasta perioada. Voi analiza ce ati scris mai sus peste cateva zile. Poate reusiti sa-mi trimiti pe email o copie de pe raspunsul Finantelor. Stergeti de pe raspunsul lor datele firmei dvs.
Il aveti aici:

[ link extern ]
OK.Mersi .L-am listat. Voi citi cu atentie peste cateva zile. Acum , de exemplu, chiar muncesc desi e duminica.
Radu Varciu, Consultant fiscal
Buna ziua,
Am citit raspunsul pe care vi l-au dat Finantele. Am mai studiat Codul Fiscal, plus alte materiale.
1.Firma americana NU este stabilita in U.E.
2. Firma americana este doar inregistrata intr-un stat membru.
Nefiind stabilita intr-un stat membru ci doar inregistrata in UE nu are loc nicio achizitie intracomunitara de servicii.
Eu zic ca raspunsul primit de dvs de la Finante imi da dreptate, se aplica art. 314.
Totusi, revin si va dau dreptate si dvs. Consider ca totusi aveti dreptate, in sensul ca TVA-ul trebuie sa ajunga la bugetul statului in Romania, fie achitat de firma americana, fie achitat de dvs.
Astfel, daca as fi in locul dvs eu as proceda in felul urmator: iau legatura cu firma americana, ma documentez, vad daca au mi-au facturat cu TVA romanesc, asa cum era normal sa fie. Eu zic ca au facturat cu tva romanesc. In acest caz ma culc linistit. Daca nu mi-au facturat cu tva romanesc, calculez eu tva-ul, il platesc bugetului de stat, dar nu depun declaratia 390, pentru ca nu am achizitionat nimic din UE. ( Despre declaratia 301 ma abtin in acest moment Presupun ca trebuie depusa. E un amanunt care conteaza cel mai putin in acest moment. La o adica , daca e cazul, studiez problema, imi ia cateva minute).
Am uitat sa adaug: firmei americane ii dati CIF-ul ala normal, de neplatitor de TVA.
Radu Varciu, Consultant fiscal
In raspunsul primit de la ANAF scrie ca trebuie sa comunic codul de TVA prestatorilor non-UE care sunt inregistrati pentru servicii electronice. Or acest cod apare in VIES, caz in care prestatorii non-UE emit factura fara TVA. Prestatorii non-UE aplica regimul special doar daca nu li se furnizeaza un cod de TVA valid.
Refuz sa-mi mai bat capul cu aceasta problema, oricum nu o sa-i dau de capat.
In fisa de platitor totul este in regula. TVA-ul platit in contul gresit a fost redirectionat.
Va multumesc si spor in toate!