Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Responsabil tablou electric - scara blocului
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Responsabil tablou electric - scara blocului

Buna dimineata,
Va rog sa ma ajutati sa lamuresc urmatorul aspect:
Tabloul electric de pe scara blocului este neasigurat si oricine poate umpla la sigurante.
Cine are voie dpdv legal, sa umble la sigurante?
Va multumesc!
Voiam sa intreb doar daca reprezentantii Electrica au dreptul sa sigileze tabloul cu sigurantele generale ale apartamentului. Am un scurt in tabloul din apartament si nu pot inchide lumina in apartamentul meu pentru a face reparatia. Am facut sesizare acum 2 ore si mi-au zis ca vor ajunge. Mie mi se pare ca sigilarea tabloului cu siguranta generala este un abuz care pune in pericol viata mea si a celorlalti locatari din bloc. Exista cadru legal pentru aplicarea acelui sigiliu?Mentionez ca contuarele sunt in alta cutie sigilate la randul lor. Multumesc!
Andreea Cristina B, utilizator
Tablourile de sigurante de pe etaje sunt in gestiunea firmei de distributie curent electric, acolo fiind montate si contoarele de curent. Le inchid/ sigileaza preventiv, altfel orice navenit poate pune mana in tabloul de sigurante si pot aparea evenimente nedorite (scurt-circuit, incendii, accidente umane, etc.). 2-3 ore este un timp rezonabil pentru deplasarea echipei de interventie. Viata locatarilor poate fi pusa inpericol daca aceste tablouri ar fi deschise.
Asteptati echipa de interventie. Este singura autorizata sa intervina in tabloul de sigurante.
Nu mai postati la discutii vechi. Deschideti discutie noua pentru a nu obliga pe cei care doresc sa comenteze, sa citeasca tot ceea ce s-a scris anterior.