Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Nu am inteles daca s-au facut teste pentru a se ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Nu am inteles daca s-au facut teste pentru a se verifica daca noul coronavirus se poate transmite prin bani

Stie cineva ceva concret, un rezultat?
Ar fi util de stiut.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Am inteles ca au decedat si persoane care nu au intrat în contact cu cei care au venit din străinătate.
Eu am marea temere ca virusul s-a transmis prin folosirea banilor.
Nu poti face ancheta epidemiologica daca s-au folosit banii pentru ca nu ai cum sa sti la cine au ajuns...
Daca cel infectat ă dat banii la magazin si magazinul ă dat rest la alta persoana din alta localitate probabilitatea de transmitere a virusului este foarte mare si se va contamina si acea localitate sau zona rurală.

Daca nu se procedează la igienizarea banilor asa cum am arătat în acest topic situația va deveni deosebit de gravă.

Încercați să va gânditi la toti cei veniți din străinătate și la câte plăți au făcut.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Atentie! Doar lampile cu ultraviolete tip UV-C distrug virusii, bacteriile etc. (e vorba de frecventa razelor) .Nu si cele asa-numite "lumina neagra" de la discoteci...
VA multumesc pentru precizare.
Important este sa vrea băncile asa ceva pentru ca nu arvl fi ceva dificil pentru ele.
Sau...sa fie obligate de guvern prin lege...daca nu inteleg sa faca singure această igienizare care pare necesară.

Dacă o persoană infectata stranuta în palmă si pune mana pe bani va transmite infectia către toți cei care ating banii în acea zi, plus în ziua ulterioară daca nu se igienizarea banii.
Si daca atinge un alt loc si poate contamina banii, important fiind sa inaluram orice risc de transmitere a virusului prin bani.
Si cine foloseste bani cash?
Pensionarii si cei trecuți de 60 de ani...

Varianta cu retragerea banilor.de.pe.piata de casierul de la magazin si sa dea rest bani care să nu prezinte nici un risc de contaminare ar duce la înlăturarea contaminării prin atingere.
Deci, daca casierul ar avea două sertare, cutii, ce vreti voi si ar pune banii de la client în sertarul 1 si banii de.rest innl sertarul 2.
Atât de simplu... si atat de util pentru impiedicarea eficienta de transmitere a virusului ucigaș.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Cercetătorii din Hong Kong au obținut următoarele rezultate:

[ link extern ]

,,Cât rezistă coronavirusul pe suprafețe

Potrivit cercetătorilor din Hong Kong, COVID-19 rezistă cel puțin trei pre pe hârtie, în timp ce pe lemn și țesături persistă maximum două zile. Pe sticlă coronavirusul poate rezista maximum patru zile, iar pe oțel și materiale plastice este prezent maximum o săptămână.

În anumite condiții (la temperatura camerei și la o umiditate de 65%) COVID-19 rezistă maximum o săptămână pe suprafața exterioară a măștilor de protecție."
_______________

In concluzie, apreciez eu , igienizarea banilor ar fi ceva necesar si distrugerea virusilor aflați pe bani ar înlătura riscul cu noi infectari cu COVID-19.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
mai intai ca virusul nu este viu, deci nu poate fi ucis. cel mult inactivat. hipocloritul e bun la astfel de lucruri. alcoolul mai putin, dar asta e o parere personala.
in al doilea rand, tinand seama de cantitatea mare de bani de pe piata (care ar trebui probabil spalati fizic), o astfel de igienizare nu e fezabila. nici agentii economici nu ar trebui obligati, fiindca astfel de operatii sunt manuale, dureaza si costa. si clientii vor plati.
eu am colegi care sterg bancnotele cu spirt. monezile, insa...
e de preferat sa nu manipulati numerar in aceasta perioada.
inca ceva: banii nostri sunt din plastic, nu din hartie. de cel putin 10 ani
adriandimitriu, utilizator