Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la momentul in care se va finaliza infectarea cu COVID-19 in Romania?

Desi numarul infectarilor au scazut apar, zilnic noi infectari si se pare ca se va intinde foarte mult in timp aceasta situatie.

[ link extern ]

Ceea ce este bine este faptul ca spitalele de COVID-19 sunt goale si ca nu au existat explozii de infectare precum in tari din vestul Europei.

Nu am inteles ce forme de COVID 19 mai sunt acum preponderente in Romania.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
,,Departamentul pentru Situații de Urgență (DSU), condus de secretarul de stat Raed Arafat, precizează vineri că Institutul Național de Sănătate Publică a propus joi ca intrarea în România să se facă cu test PCR negativ, indiferent din ce zonă vin călătorii, iar Departamentul a venit în ședința CNSU de azi cu un proiect de hotărâre „elaborat în baza propunerilor agreate atât de către Ministerul Sănătății, cât și de către specialiștii din cadrul INSP”, însă Guvernul a decis reanalizarea acestuia."

[ link extern ]

Pana acum era una iar acum este alta...
Nu este deloc exclus ca Omicron sa fi apărut în România în mod independent la fel ca și în alte tari.
Și atunci care ar fi ratiunea?
In România exista Omicron la persoane izolate care nu au fost în străinătate.
Deci, ar trebui sa studieze și ei mai cu atenție situatia si sa își pună și capul la contribuție.

În Africa de Sud nu a fost decât o dezvoltare a virusului mai înainte decât în alte tari din Europa.
Usor, ușor, virusul a evoluat independent și în Europa dar mai târziu decât în Africa de Sud.
În Africa de Sud a fost iarna când a apărut Omicron.

Trebuia sa își dea seama din 2019 ca nu poți lăsa un virus sa circule aiurea pentru ca aici se ajunge.

Nu fac altceva decât sa enerveze populatia și sa dea apa la.moara celor care sunt împotriva vaccinării.

În loc ca statul sa ajute populatia cu masti de mare protecție, fac lucruri care nu ajuta în mod efectiv și tot acolo vom ajunge în mod inevitabil.
Și autoritățile cred ca au inteles acest lucru.

Fără masti de mare protecție in spatiile inchise ceea ce face statul este frecție la picior de lemn.

Întra în carantină cei care vin din străinătate și virusul circula liber în România fără a avea legătură cu cei veniți din străinătate.Asta se vede în acest moment.
Degeaba se agita aiurea cu carantinarea celor veniti din străinătate.

Ar fi util.sa vadă în zona Botoșani cati ar avea Omicron. Parca acolo era o persoana cu Omicron.
Trebuie făcută testare masivă dacă vor sa facă ceva si sa se poată trage o concluzie clara.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
,,Alexandru Rafila a precizat că veștile bune în cazul celor două persoane confirmat cu Omicron în România simptomele sunt minore, una fiind asimptomatică. „Nu sunt probleme deosebite. Ele au fost vaccinate, ceea ce constituie încă o pledoarie că vaccinul oferă protecție chiar dacă îmbolnăvirea se produce”, a adăugat acesta.

Persoana cu simptome minore prezintă „dureri în gât, pare o răceală banală”. Cele două vor continua să stea în izolare timp de 14 zile."

[ link extern ]

Lucrurile par sa fie în regula cu Omicron, asa cum arătăm în urma cu câteva zile.

E posibil sa fie o evoluție de pace a virusului, asa cum ziceam acum o luna sau doua.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Si dr. Fauci pare sa gandeasca ca mine.

[ link extern ]

Inca nu avem toate elementele dar in prezent situatia pare in regula, in opinia mea.

Nu cunosc situatia cu cei de peste 60 de ani infectati cu Omicron.
La tineri si la vaccinati pare in regula situatia.

Austria pare sa fi luat masuri aiurea de restrictie, asa cum am mai aratat si anterior.
Guvernul austriac nici nu intelege absolut nimic in legatura cu noul coronavirus.

Insa, orice ar fi cu Omicron si oricat ar ajuta la o imunizare mai rapida a populatiei exista riscul unei evolutii de genul tulpinii delta si delta plus in continuare.
Deci, sa nu care cumva sa creada cineva ca am invins pandemia...pentru ca este incert acest lucru in acest moment...
Daca va aparea o noua delta ( ca sa zic asa ) dupa Omicron cu contagiozitate deosebit de ridicata vom avea probleme atat de serioase incat pana acum nu prea a fost nimic.

In mare eroare s-a aflat India care a declarat ca a invins pandemia, si apoi...ati vazut cate ruguri erau aprinse in aceasta tara...atunci cand i-a lovit in plin tulpina delta...

Inca nu se stie daca vom fi in pace cu noul coronavirus sau este vorba doar de un simplu armistitiu relativ scurt...
Conteaza enorm in ce va evolua Omicron si asta nu stie nimeni.

Nu inteleg de ce nu se incearca sa se faca studii in acest sens de catre tarile dezvoltate ca sa se poate prevedea stiintific ceea ce va urma.Este indicat sa stim dinainte ce va urma si nu sa ne miram...
Suntem totusi in secolul XXI...
Bineinteles, daca exista laboratoare de maxima securitate si nu sa ne trezim ca ajungem aiurea din nou ca ar exista riscul sa scape un virus dintr-un laborator.
In Romania este exclus a se face asa ceva intrucat este o tara mult prea saraca pentru asa ceva.

Am vazut ca se presupune ca Omicron ar fi putut aparea din transmiterea virusului de la om la un animal dupa care virusul s-ar fi transmis din nou la om.Este o teorie a unui cercetator din Africa de Sud.
Imi vine atat de greu sa cred asa ceva incat pur si simplu nu cred in aceasta teorie stiintifica.
Este adevarat ca este un virus adaptat sa treaca si la animal dar nu este cauza aparitiei variantei Omicron in varianta evolutiei naturale a noului coronavirus.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
,,Primele studii despre efectele tulpinii sud-africane a SARS-CoV-2 confirmă că mutațiile o fac mult mai contagioasă. Pe de altă parte, sunt semne încurajatoare că formele de boală provocate de infectarea cu Omicron sunt mai ușoare, dar și că vaccinurile sunt eficiente pentru a evita formele grave ale COVID-19. Concluziile le aparțin specialiștilor din Africa de Sud care au studiat cazurile înregistrate în a doua jumătate a lunii noiembrie, când infectările au explodat în regiunea capitalei administrative Pretoria."

,,Oamenii de știință s-au uitat și la efecte, iar analiza celor 166 de cazuri arată că aproape 70 la sută au fost depistate întâmplător - pacienți asimptomatici, care au venit la spital cu alte probleme medicale."

[ link extern ]

Și ce face ministrul sănătăți Rafila în acest caz?
Intenționează să îi introducă în carantină pe cei care vin din străinătate sau sa ineficintizeze vaccinarea.Vrea sa ceara teste PCR la vaccinați in condițiile în care Omicron nu reprezinta un pericol pana în acest moment.

Vrea sa ceara teste PCR.

Acum?
Ce au făcut reprezentanții OMS in decembrie 2019 și următoarea perioadă?
Nimic.
Atunci se putea sfarsi rapid cu noul.coronavirus.
Ce face Rafila acum?
Creaza haos total.

Este incredibil că a ajuns ministru al sanatatii un om care nu înțelege absolut nimic în legătură cu noul coronavirus!

Din decembrie 2019 am fost de părere ca medicii nu vor face fata sa se descurce cu un virus nou pentru ca nu au creativitate, imaginație și nu pot prevedea mai multe scenarii posibile intr-un caz dat.
Medicii se bazează pe trecut, pe experienta lor medicala anterioara fără a gândi în viitor pe versiuni multiple.
Nu putea ajuta asa ceva la acest virus.

În opinia mea, este contraindicat sa se ocupe Ministerul Sănătăţii de gestionarea pandemiei pe masuri de restrictie pentru ca nu au habar și nu sunt profesioniști.
Arafat pare ca de abia ce a înțeles cum sta treaba cu noul.coronavirus.
Și acum când de abia a înțeles sa fie schimbat?
Îmi pare extrem de ciudat asa ceva.
Suspect de ciudat...
Arafat este net superior lui Rafila în acest moment în privința noului coronavirus.
Daca Rafila nu le are deloc cu noul coronavirus este mai mult decât evident ca, Arafat ii este net superior...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Pare sa se confirme ceea ce va spuneam.

,,Însă, dacă într-adevăr se va dovedi că această variantă virală este mai blândă şi va produce forme mai uşoare decât Delta, e posibil ca acest lucru să determine acel scenariu în care vom coabita cu mult mai mare uşurinţă cu ea şi va deveni o infecţie banală”, mai spune Radu Ţincu."

[ link extern ]
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat