Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de vanzare cumparare

Buna ziua!
As dori sa stiu care este cea mai buna solutie in urmatorul caz.
Sunt recăsătorita de aprox un an. Eu si sotul meu dorim sa cumpărăm o proprietate la tara. El are 3 copii din căsătoria anterioară, iar eu 2. Contravaloarea proprietății va fi achitată de el, din banii obținuți din despăgubirea fostei sotii in urma partajului. Eu nu doresc să am drept la moștenire în cazul decesului inaintea mea a sotului meu. Totusi el vrea ca in acest caz eu sa pot sta in casa pana la moartea mea. Cum putem face actele la notariat ca sa rezolvam aceasta problema?
Nu se fac acte adiționale la vânzări.
Fie cumpărați toti 4 : copiii nuda proprietate și dvs cu soțul uzufructul viager.
Fie cumpărați dvs cu soțul și cand va hotărâți, transmiteți mai departe apartamentul copiilor și va rezervați dreptul de uzufruct viager.
In ambele cazuri, obligatoriu trebuie să fie și copiii prezenți. Sau sa fie reprezentați printr-o procura speciala.
VA MULTUMESC MULT!
raluk0207 a scris:
La fel de bine si sotia poate sta pe afara pana decedeaza sotul si testamentul isi produce efectele.

În ce situație poate sta pe-afară soția până decedează soțul?
Să știți că am încercat să înțeleg înainte de a vă întreba. Pare că v-ați referit la situația asta:
- proprietatea e pe numele lui și îi lasă uzufructul viager ei, prin testament
- ulterior divorțează iar ea va trebui să plece din casă și va putea reveni în locuință numai după ce el moare.

Or asta e absurd... dacă divorțează, evident că el va revoca testamentul. Ce nu înțeleg?
Mulțumesc.

@vyo
Ați spus că vreți așa:
Eu nu doresc să am drept la moștenire în cazul decesului inaintea mea a sotului meu. Totusi el vrea ca in acest caz eu sa pot sta in casa pana la moartea mea.

Prin testament, el va lasa dreptul de uzufruct si copiilor, nuda proprietate.
De mostenit, il mosteniti prin lege, dvs puteti refuza mostenirea daca va fi cazul, la vremea respectiva, nu de acum.

Cea mai simplă și ieftină soluție și, în plus, potrivită 100% cu ce vreți dvs., este cea pe care v-a sugerat-o gi_jane2:
- s-o cumpere pe numele lui
- să facă un testament autentificat (la notar) în care să vă lase moștenire uzufructul viager iar copiilor nuda proprietate.

Asta înseamnă că nu puteți fi obligată să părăsiți casa, iar copiii o vor avea în întregime și o vor putea folosi doar după ce dvs. nu veți mai fi.

Dacă dvs. nu contestați testamentul ca să vă cereți cota de 1/4 care vi s-ar cuveni, fiecare va avea ce dorește.
Da, exact la asta m-am referit.
Sau pur si simplu la o cearta, la o despartire in fapt. Practic cat traieste sotul, sotia nu are parte de niciun fel de protectie juridica.
Nu toata lumea dispune de diligenta necesara, incat sa mearga imediat sa revoce testamentul. Multi uita dupa o saptamana ce au facut la notariat, uita de insasi existenta testamentului sau nu stiu de posibilitatea revocarii.
Personal, nu agreez ideea testamentului.
Este ieftina pe moment, pentru ca la decesul sotului va trebui dezbatuta succesiunea.
Plus ca testatorul are mostenitori rezervatari, ceea ca complica situatia. Trebuie calculata cotitatea disponibila, rezerva succesorala, daca a fost sau nu incalcata, poate unul dintre copii va fi plecat peste mar si tari, poate se intampla ceva cu mostenitorii si legatul devine caduc.
Cine are de dat, sa o faca din timpul vietii. Simplu si direct.
Vad ca in continuu se recomanda testamentele, din motive care mie imi scapa.
raluk0207, utilizator
Practic cat traieste sotul, sotia nu are parte de niciun fel de protectie juridica.

Aveți dreptate, dar din ce a scris doamna eu am înțeles că nici nu își dorește. De aici și recomandarea cu testamentul, ca soluție simplă și ieftină, care ocolește înștiințarea copiilor - aspect care pare important în acest moment.

Este ieftina pe moment, pentru ca la decesul sotului va trebui dezbatuta succesiunea. Plus ca testatorul are mostenitori rezervatari, ceea ca complica situatia. Trebuie calculata cotitatea disponibila, rezerva succesorala, daca a fost sau nu incalcata,

Dacă i se lasă uzufructul și dumneaei cedează cota de 1/4 bănuiesc că nu ar trebui să se teamă de reducțiune.

În fine, nu că aș insista pentru testament, însă în privința lui am altă părere decât dvs.: nimeni nu ar trebui să-și dea bunurile din timpul vieții. Sau mă rog, dacă cine vrea să dea, s-o facă doar din ce îi prisosește. E plină lumea de oameni cu sufletul zdrobit după câte un act generos.