Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de vanzare cumparare

Buna ziua!
As dori sa stiu care este cea mai buna solutie in urmatorul caz.
Sunt recăsătorita de aprox un an. Eu si sotul meu dorim sa cumpărăm o proprietate la tara. El are 3 copii din căsătoria anterioară, iar eu 2. Contravaloarea proprietății va fi achitată de el, din banii obținuți din despăgubirea fostei sotii in urma partajului. Eu nu doresc să am drept la moștenire în cazul decesului inaintea mea a sotului meu. Totusi el vrea ca in acest caz eu sa pot sta in casa pana la moartea mea. Cum putem face actele la notariat ca sa rezolvam aceasta problema?
Donatiile sunt revocabile in timpul casatoriei.
Iar in privinta costurilor, dupa cum spuneam mai sus, este doar o iluzie de moment.

raluk0207 a scris:

Sau pur si simplu la o cearta, la o despartire in fapt. Practic cat traieste sotul, sotia nu are parte de niciun fel de protectie juridica

asa e si normal, asa se intampla in general cu bunurile care sunt proprii, cel care sta in bunul altui e tolerat, nu il obliga nimeni pe om la altceva, e ok asa.

Nu toata lumea dispune de diligenta necesara, incat sa mearga imediat sa revoce testamentul. Multi uita dupa o saptamana ce au facut la notariat, uita de insasi existenta testamentului sau nu stiu de posibilitatea revocarii.

Asta nu inteleg, testamentul ar uita sa il revoca, donatia , nu ?

Este ieftina pe moment, pentru ca la decesul sotului va trebui dezbatuta succesiunea.

desi nu de costuri discutam, dezbaterea succesiunii ar costa atunci cat ar costa acum sa doneze nevestei.
Plus ca testatorul are mostenitori rezervatari, ceea ca complica situatia. Trebuie calculata cotitatea disponibila, rezerva succesorala, daca a fost sau nu incalcata, poate unul dintre copii va fi plecat peste mar si tari, poate se intampla ceva cu mostenitorii si legatul devine caduc.

poate deveni caduc in ce il priveste pe copil, nu inseamana ca devine caduc testamentul si in ce o priveste pe doamna.

Cine are de dat, sa o faca din timpul vietii. Simplu si direct.
Vad ca in continuu se recomanda testamentele, din motive care mie imi scapa.

Omul are de lasat asa pare, nu de dat.. ar trebui sa fie ntrebat si omul ala daca vrea sa dea.
discutia a pornit de aici.. el vrea ca femie sa stea pana la moarte acolo. vrea acuma, dara daca nu ii mai e sotie peste 5 ani, o sa mai vrea? de ce sa ii dea de acum drept de uzufruct ?

Totusi el vrea ca in acest caz eu sa pot sta in casa pana la moartea mea.

multumesc de raspuns.

Emilika40 a scris:

Practic cat traieste sotul, sotia nu are parte de niciun fel de protectie juridica.

Aveți dreptate, dar din ce a scris doamna eu am înțeles că nici nu își dorește. De aici și recomandarea cu testamentul, ca soluție simplă și ieftină, care ocolește înștiințarea copiilor - aspect care pare important în acest moment.

Este ieftina pe moment, pentru ca la decesul sotului va trebui dezbatuta succesiunea. Plus ca testatorul are mostenitori rezervatari, ceea ca complica situatia. Trebuie calculata cotitatea disponibila, rezerva succesorala, daca a fost sau nu incalcata,

Dacă i se lasă uzufructul și dumneaei cedează cota de 1/4 bănuiesc că nu ar trebui să se teamă de reducțiune.

În fine, nu că aș insista pentru testament, însă în privința lui am altă părere decât dvs.: nimeni nu ar trebui să-și dea bunurile din timpul vieții. Sau mă rog, dacă cine vrea să dea, s-o facă doar din ce îi prisosește. E plină lumea de oameni cu sufletul zdrobit după câte un act generos.

gi-jane2 a scris:

raluk0207 a scris:

Sau pur si simplu la o cearta, la o despartire in fapt. Practic cat traieste sotul, sotia nu are parte de niciun fel de protectie juridica

asa e si normal, asa se intampla in general cu bunurile care sunt proprii, cel care sta in bunul altui e tolerat, nu il obliga nimeni pe om la altceva, e ok asa.

Nu toata lumea dispune de diligenta necesara, incat sa mearga imediat sa revoce testamentul. Multi uita dupa o saptamana ce au facut la notariat, uita de insasi existenta testamentului sau nu stiu de posibilitatea revocarii.

Asta nu inteleg, testamentul ar uita sa il revoca, donatia , nu ?

Este ieftina pe moment, pentru ca la decesul sotului va trebui dezbatuta succesiunea.

desi nu de costuri discutam, dezbaterea succesiunii ar costa atunci cat ar costa acum sa doneze nevestei.
Plus ca testatorul are mostenitori rezervatari, ceea ca complica situatia. Trebuie calculata cotitatea disponibila, rezerva succesorala, daca a fost sau nu incalcata, poate unul dintre copii va fi plecat peste mar si tari, poate se intampla ceva cu mostenitorii si legatul devine caduc.

poate deveni caduc in ce il priveste pe copil, nu inseamana ca devine caduc testamentul si in ce o priveste pe doamna.

Cine are de dat, sa o faca din timpul vietii. Simplu si direct.
Vad ca in continuu se recomanda testamentele, din motive care mie imi scapa.

Omul are de lasat asa pare, nu de dat.. ar trebui sa fie ntrebat si omul ala daca vrea sa dea.
discutia a pornit de aici.. el vrea ca femie sa stea pana la moarte acolo. vrea acuma, dara daca nu ii mai e sotie peste 5 ani, o sa mai vrea? de ce sa ii dea de acum drept de uzufruct ?

Totusi el vrea ca in acest caz eu sa pot sta in casa pana la moartea mea.

Am enumerat problemele legate de testament, cu titlu exemplificativ.
Eu nu recomand varianta testamentului. Si in general nu recomand testamentele cand exista moștenitori rezervatari.
Si da, este mai probabil sa uite de testament decât de donație. Ca pentru testament nu iti trebuie decat buletinul și e doua randuri.
Pentru donație trebuie obținute mult mai multe documente, începând cu documentația cadastrala.
E F BUNA IDEEA CU TESTAMENTUL PT SITUATIA NOASTRA. MULTUMESC DE SFATURI!
vyo, utilizator