Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Refuz testare Covid, ce sanctiuni se pot aplica? Cum ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Refuz testare Covid, ce sanctiuni se pot aplica? Cum procedez in cazul in care nu doresc sa fac testul pentru ...

Cum procedez in cazul in care nu doresc sa fac testul pentru Covid daca exista un referat, o hotarare a Consiliului de Administratie in care se prevede testarea salariatilor din sectorul administrativ, care revin din concediu la serviciu si o decizie a rectorului de aprobare a testarii? Cum as putea reveni la serviciu fara sa fac aceasta testare pe care oricum nu o fac toti angajatii?
Multumesc!
Punctul de vedere al avocatului poporului nu inlocuieste prevederile legii (ma refer la Legea ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare) decat atunci cand acestea sunt modificate prin lege.
Pe site-ul inspectiei muncii sunt precizari in acest sens.
Gasiti informatii utile aici: www.avocatnet.ro/articol_553...
Art. 175 din codul muncii

(1) Angajatorul are obligaţia să asigure securitatea şi sănătatea salariaţilor în
toate aspectele legate de muncă.

(2) Dacă un angajator apelează la persoane sau servicii exterioare, aceasta nu îl
exonerează de răspundere în acest domeniu.
(3) Obligaţiile salariaţilor în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă nu pot
aduce atingere responsabilităţii angajatorului.

(4) Măsurile privind securitatea şi sănătatea în muncă nu pot să determine, în niciun caz, obligaţii financiare pentru salariaţi.

Art. 39
(2) Salariatului îi revin, în principal, următoarele obligaţii:
a) obligaţia de a realiza norma de muncă sau, după caz, de a îndeplini atribuţiile
ce îi revin conform fişei postului;
b) obligaţia de a respecta disciplina muncii;
c) obligaţia de a respecta prevederile cuprinse în regulamentul intern, în
contractul colectiv de muncă aplicabil, precum şi în contractul individual de
muncă;
d) obligaţia de fidelitate faţă de angajator în executarea atribuţiilor de serviciu;
e) obligaţia de a respecta măsurile de securitate şi sănătate a muncii în unitate;
f) obligaţia de a respecta secretul de serviciu;
g) alte obligaţii prevăzute de lege sau de contractele colective de muncă
aplicabile.

Masura testarii salariatilor, pe banii angajatorului, are acoperire legala.
latka, moderator
Nici testare pentru alcool nu este agreata de unii.Se considera abuzati.Totusi este in ROI.Si poti fi dati afara daca refuza testarea.Pot sa conteste ulterior in justitie daca se considera nedreptatiti.Testul anti consum alcool poate sa salveze vieti ,la fel si cel pt covid.De ce va temeti de test?Ce rau va poate face?
mitabiciclista, utilizator