avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 655 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... mita ilegala in sectorul privat?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

mita ilegala in sectorul privat?

Stiu cu 99% siguranta ca anumite persoane dau mita, intr-o firma particulara la care am lucrat, si care m-au sicanat probabil pentru ca sa dau si eu mita ca ei. Problema e ca chiar daca as putea dovedi, nu pot gasi in legislatie macar un temei pentru sectorul privat. Exista un articol in Legea nr. 78/2000 privind prevenirea, descoperirea si sanctionarea faptelor de coruptie sau oricare alte legi de care ma pot lega?
Cel mai recent răspuns: w0lfshad3 , utilizator 10:41, 21 Decembrie 2009
w0lfshad3 a scris:

Stiu cu 99% siguranta ca anumite persoane dau mita, intr-o firma particulara la care am lucrat, si care m-au sicanat probabil pentru ca sa dau si eu mita ca ei. Problema e ca chiar daca as putea dovedi, nu pot gasi in legislatie macar un temei pentru sectorul privat. Exista un articol in Legea nr. 78/2000 privind prevenirea, descoperirea si sanctionarea faptelor de coruptie sau oricare alte legi de care ma pot lega?



Legislatie se gaseste, probe sa aveti.
Corect, daca aveti probe, puteti denunta, dapta de dare de mita, luare de mita, etc. deoarece legislatia in domeniul coruptiei este foarte variata, atat art.254 -257 Cod Penal cat si Legea nr. 78/2000 republicata. Pentru sectorul public (functionari) se aplica aceasta legislatie.
Apropo: una este infractiunea de coruptie, unde pedeapsa este mai mare si alta este o infractiune de calomnie?
Succes!
Probele sunt indirecte, de discriminare. Si-ar putea pune cineva intrebarea de ce am fost discriminat, ca un procuror, dar nu cred ca va marturisi cineva... poate pur si simplu sa zica ca asa i s-a parut corect.

P.S. Discriminarea duce la calomnie prin efect si are ca si cauza coruptia.

P.S.2. Am inteles ca se pot pune sub urmarire conturile bancare si altele, am sa ma gandesc si am sa incerc sa formulez o plangere in acest sens fiindca face atingere cazului meu. Va multumesc.
Ultima modificare: Luni, 21 Decembrie 2009
w0lfshad3, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Un sfat anamariacelik anamariacelik paote cineva sa-mi spuna o cale de arecupera o suma data unei persoane pentru un serviciu neefectuat? mai explicit: o anume persoana angajata la pompieri s-a ... (vezi toată discuția)
Primire de foloase necuvenite mjion mjion Am inteles, dare de mita - luare de mita. La primirea de foloase necuvenite, ce calitate are persoana de la care se primesc foloasele necuvenite? sau, ce ... (vezi toată discuția)
Coruptie anamariaana anamariaana care este, dupa parerea voastra, diferenta intre dare de mita si luare de mita (nu definitia lor din C.P.) ? (vezi toată discuția)