Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am rupt stergatoarele unei masini care bloca alte 4 , ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am rupt stergatoarele unei masini care bloca alte 4 , nu erau ...

Am rupt stergatoarele unei masini care bloca alte 4 , nu erau locuri de parcare dar erau multe masini parcate. Respectivul domn a pus o duba in spatele tuturor fara nr de telefon la 10 seara.Am rupt stergatoarele si i-am zis ca ii offer suma de 300lei sa le cumpere si nu este de acord ca persoana de la magazin avea o camera instalata si i-a aratat cum s-a petrecut incidentul.Ce se poate intampla? Am fost reclamat la politie
Amenda poate fi și un leu, (deși nu e), problema mare este că te alegi cu cazier care NU SE ȘTERGE NICIODATĂ! Dacă ești tânăr și vreodată ai ocazia și dorești să te angajezi într-o structură a statului gen armată, poliție, jandarmerie, pompieri, etc., cazierul îți va fi "pătat" cu infracțiunea de distrugere.
Acum, mortul de la groapă nu se mai întoarce, ai făcut-o, o tragi! Sfatul meu este să te împaci cu cel pe care l-ai păgubit.

gherdnl a scris:

Amenda este cuprinsa intre 300 si 1000lei? Este prima abatere presupun ca nu se ajunge la inchisoare...

@eugenoctavian Am ras una buna, multumesc! Sfatul pe care l-ai dat, cel cu impacarea, e ok, dar nu asta m-a amuzat! Cazierul judiciar si in ce masura l-ar afecta in viitor, la asta am ras bine. E plin parlamentul de infractori, administratiile locale la fel, structurile de represiune nu mai spun.... Poate vreun prapadit de paznic nu s-ar putea angaja, in rest.... A, sa nu uit: nici premier n-ar putea fi, vezi cazul lui nea dragulin.

Se poate obtine "curatarea" cazierului judiciar dupa ce sunt indeplinite conditiile legale de reabilitare.

Sfat: incercati sa va simplificati existenta prin impacare, veti economisi timp, bani si energie. Pe viitor, nu va mai faceti dreptate singur, riscati sa va agravati situatia. Oricat de frustant poate fi uneori, trebuie sa lasati politia (statul) sa intervina, in caz contrar ajungeti dvs. "omul rau".
eugenoctavian1968 a scris:

[...] problema mare este că te alegi cu cazier care NU SE ȘTERGE NICIODATĂ! [...]

Citește cu atenție ce am postat.
Dacă vrei să devii polițist, jandarm, militar, pompier, etc., verificarea cazierului este alta. Chiar dacă te-ai reabilitat fapta apare cu mențiunea "reabilitat în data"...

legalmonkey a scris:

Se poate obtine "curatarea" cazierului judiciar dupa ce sunt indeplinite conditiile legale de reabilitare.

Sfat: incercati sa va simplificati existenta prin impacare, veti economisi timp, bani si energie. Pe viitor, nu va mai faceti dreptate singur, riscati sa va agravati situatia. Oricat de frustant poate fi uneori, trebuie sa lasati politia (statul) sa intervina, in caz contrar ajungeti dvs. "omul rau".
eugenoctavian1968 a scris:

[...] problema mare este că te alegi cu cazier care NU SE ȘTERGE NICIODATĂ! [...]

eu am citit cu atentie, e bine ca ai clarificat ca acel "niciodata" priveste numai situatiile speciale la care faci referire in a doua propozitie. :)

Este evident si firesc ca istoricul inregistrarilor sa reflecte atat inregistrarea faptei, cat si radierea (asa functioneaza registrele), dar verificarea de acest gen este limitata (exemplele tale) si e corect sa fie asa, altfel reabilitatea ar fi lipsita de efecte.