Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua, dețin un imobil la ultimul etaj din bloc, ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua, dețin un imobil la ultimul etaj din bloc, in repetate ...

Bună ziua, dețin un imobil la ultimul etaj din bloc, in repetate rânduri am solicitat Asociației de proprietari sa rezolve situația acoperișului care este in proprtie de 50%infiltrat cu apă, iar apartamentul arată mai mult decât deplorabil, mucegai și igrasie. De 4 ani de zile am insistat sa se rezolve aceasta problemă, chiar si in scris, insa nici până acum nu s-a rezolvat, invocând motive ca sunt locatari care nu vor sa dea bani la repararea acoperișului.
Va rog sa imi dati o solutie pentru aceasta situație.
Mulțumesc.
Scrie în lege ca se amendează persoanele vinovate. Dacă reclamația este ca președintele de asociație nu și-a îndeplinit obligațiile, plătesc proprietarii? Dacă un proprietar nu respecta regulile și e reclamat la ISC, plătesc toți proprietarii? Dacă administratorul nu are atestat, plătesc toți proprietarii?

Și chiar prin absurd, dacă agentul constatator e prost și da asociației amenda, ca nu are administratorul atestat, sa zicem, amenda aia credeți dvs. ca se împarte la toți? Arătați-mi articolul de lege care spune asta.
latka, moderator
Persoana vinovata este asociatia ca persoana juridica.
Si cum toti membrii fac parte din asociatie...
Ar trebui ca asociatia sa promoveze in justitie o acțiune impotriva persoanei sau persoanelor fizice vinovate dar...exista probleme la acest capitol pentru ca legea nu face diferența cine semnează actiunea in justitie si ar trebui sa o semneze tocmai persoana fizica vinovata.
Legea nu este gandita la un mod suficient de inteligent pentru ca daca nu o fac cei care știu cum sa o faca asa va fi...insuficient gandita...

Cu stima,
Avocat Claudiu Lascoschi
Baroul Bucuresti
Citiți legea, d-le avocat, nu spune nimic despre persoana juridică asociația, ci spune despre persoane fizice și juridice vinovate.
Se amendează asociatia.
In judecata cine răspunde?
Asociatia.
De ce nu dați și un temei legal, dacă sunteți atât de sigur, ca în toate situațiile se amendează asociația? Eu va spun ca în legea 196 scrie cum zic eu.
latka, moderator