Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara ! Am lucrat la o firma nu mai mult de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara ! Am lucrat la o firma nu mai mult de 14zile ,poate ...

Buna seara ! Am lucrat la o firma nu mai mult de 14zile ,poate chiat și mai puțin .si astăzi am primit un mesaj cum ca sunt acuzata de furt ,și i am zis ca nu am luat absolut nimic de acolo . Și ca ru dacă sunt acuzata de așa ceva îmi dau demisia ,și mi a zis ca are copie la buletin și ca mi face plângere și ca ne vedem in instanța și ca am de plata 10000€ pt nerespectarea clauzelor . Efectiv nu știu încotro sa apuc sau ce sa fac. Pls help me
Cristina Filimon a scris:
Nu contează. Nu pot ști despre ce fel de clauză e vorba aici, dar in momentul ăsta pare cam nelegală.

Doamna avocat, nu doar pare, este ilegală. E o clauză penală, iar ÎCCJ a stabilit clar:
stipularea clauzei penale în contractul individual de muncă sau într-un act adițional al acestuia, prin care este evaluată paguba produsă angajatorului de salariat din vina și în legătură cu munca sa, este interzisă și este sancționată cu nulitatea clauzei astfel negociate.

[ link extern ]

Doamnă, eu nu știu ce fel de clauză este și nu vorbesc pe lângă subiect.
Înțeleg că este un forum și ne dăm cu părerea, însă, fără acte, nu pot ști dacă este sau nu clauză penală și nu mă pot pronunța cu atâta certitudine ca dumneavoastră.
Dacă este clauză penală, foarte bine. Case closed.

Emilika40 a scris:

Cristina Filimon a scris:
Nu contează. Nu pot ști despre ce fel de clauză e vorba aici, dar in momentul ăsta pare cam nelegală.

Doamna avocat, nu doar pare, este ilegală. E o clauză penală, iar ÎCCJ a stabilit clar:
stipularea clauzei penale în contractul individual de muncă sau într-un act adițional al acestuia, prin care este evaluată paguba produsă angajatorului de salariat din vina și în legătură cu munca sa, este interzisă și este sancționată cu nulitatea clauzei astfel negociate.

[ link extern ]

Atunci fără supărare, vă rog, că nu vreau să vă jignesc sau orice altceva asemănător: înseamnă că nu știți ce este o clauză penală.

Definiția este aceasta:
Clauza penală este o clauză care se introduce în contract și prin care o parte (creditorul obligației) poate cere celeilalte părți (debitorul obligației) să plătească o sumă de bani stabilită în avans dacă acesta din urmă nu-și îndeplinește obligația, o îndeplinește cu întârziere sau nu o îndeplinește corespunzător.

Adică exact ce spune utilizatoarea:
Problema e ca am semnat contractul și acolo scria ceva de genul ca dacă nu îndeplinesc niște clauze se poate sa achit o taxa de 10000€

Deci o sumă de bani stabilită anticipat ca despăgubire.

Bănuiesc că vor doar să o sperie, însă dacă ar totuși ar merge în instanță nu ar avea câștig de cauză.

N-ați fost curioasă să vedeți ce scrie în link-ul pe care l-am pus. E decizia ÎCCJ care stabilește ilegalitatea acestor clauze penale.
Emilika40, utilizator
in contractul dvs. de munca aveti o clauza ca aceasta:
" L. Alte clauze:
a) perioada de proba este de 90 zile calendaristice
b) perioada de preaviz in cazul concedierii este de 20_zile lucratoare, conf. Legii nr.53/2003-Codul muncii sau contractului colectiv de munca aplicabil;
c) perioada de preaviz in cazul demisiei este de 20_zile lucratoare, conf. Legii nr.53/2003-Codul muncii sau contractului colectiv de munca aplicabil;[/i]"

Puteti sa va dati demisia fara probleme. Orice spune angajatorul este ca sa va intimideze.
Cel mai eficient si practic raspuns.Complex prin simplitate.